Centrum Kreatywnej Kultury dla wszystkich. Aż chce się tańczyć i śpiewać…

Autor: Zdzisław Haczek/Lubuskie.pl
– Cieszę się bardzo, bo ukończono w województwie kolejną inwestycję dla kultury i możemy dziś otworzyć Centrum Kreatywnej Kultury – mówił 24 lutego br. wicemarszałek Łukasz Porycki podczas otwarcia Centrum Kreatywnej Kultury. To „nowy” obiekt Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Centrum działa już prawie od miesiąca i w tym czasie zdążyło się już w nim odbyć kilka wydarzeń, m.in. spotkanie dla mam i dzieci z Ukrainy, podczas którego pracownicy jednostki oraz osoby z grupy „Lubuskie dla Ukrainy” razem animowali i prowadzili warsztaty.

Miejsce otwarte – dla wszystkich

– Goszczą u nas i przedszkolaki, i dzieci ze szkół, a przy tym jest bardzo, bardzo duże zainteresowanie ze strony studentów, którzy będą u nas 31 marca, więc zainteresowanie w samej Zielonej Górze też już jest ogromne – mówiła Izabela-Kumor Pilarczyk, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze na temat nowego obiektu.

Czym tak naprawdę jest (i będzie) Centrum Kreatywnej Kultury? Co znajdzie tam dla siebie mieszkaniec regiony lubuskiego?

– Centrum Kreatywnej Kultury to nowy „zasób” RCAK-u, tak bym powiedziała – wyjaśniła dyrektor Kumor-Pilarczyk. – Tak jak Studio Polysound. Mamy nowe przestrzenie, mamy możliwość realizacji naszych działań statutowych i też możemy realizować różne projekty w konfiguracji z różnymi instytucjami i podmiotami.

Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury wspominała także o możliwościach technicznych nowego obiektu: – Już chyba wszyscy wiedzą, że mamy tam wielofunkcyjną salę, która też może być salą konferencyjną (właściwie dzieli się na dwie sale konferencyjne). Wszystkim podoba się trybuna teleskopowa, która się składa automatycznie. Mamy przepiękne cztery sale – nie w pełni jeszcze wyposażone, ale chyba największym powiedzeniem cieszy się sala relaksacyjna… ponieważ tam są takie ciekawe pufy. Tam właśnie ostatnio pani Agnieszka prowadziła jogę dla uchodźców z Ukrainy.  Mamy też salę do zajęć plastycznych, również studio fotograficzne – już wyposażone – oraz pracownię realizacji i montażu obrazu.

Bezpieczna przystań

Centrum Kreatywnej Kultury stanie się także miejscem goszczącym na stałe różne zespoły artystyczne:

– W tych przestrzeniach znajdą też swoje miejsce Penelopy, które tkają u nas nieprzerwanie w Zielonej Górze od 35 lat – mówiła dyrektor Kumor-Pilarczyk. – Zapraszam państwa do Centrum, ponieważ w tym momencie w przestrzeniach wystawienniczych można podziwiać prace tych pań. Są to przepiękne gobeliny.

W Centrum Kreatywnej Kultury wreszcie swoją wymarzoną siedzibę ma Lubuski Zespół Pieśni i Tańca, działający już blisko 70 lat. LZPiT już korzysta z profesjonalnego zaplecza, z sali tanecznej, garderób.

Dizajn czy Kreatywność?

Pierwsza, symboliczna łopata, wbita pod budowę nowego obiektu RCAK-u została wbita pod koniec lutego 2020 r. Wtedy jeszcze o nowej inwestycji mówiono: Centrum Dizajnu. Sam pomysł powołania do życia takiej jednostki nie jest nowy; od wielu lat był marzeniem poprzednich dyrektorów Regionalnego Centrum Animacji Kultury, którzy pragnęli, aby RCAK stał się prawdziwym centrum rozwoju kultury w województwie lubuskim

– Zmieniliśmy nazwę na trochę bardziej polską, w końcu „dizajn” to też jest kreatywność – podkreślała dyrektor Kumor-Pilarczyk. – W tym zakresie przewidzianej działalności niewiele się zmieniło. Począwszy od pana Gerarda Nowaka, który był bardzo długo dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury a potem Regionalnego Centrum Animacji Kultury, poprzez pana Tomasza Siemińskiego, który złożył wniosek do  Regionalnego Programu Operacyjnego, wszyscy marzyli, aby w RCAK-u powstało takie zaplecze, jakie Centrum Kreatywnej Kultury – mówiła dyrektor.

Powstanie Centrum Kreatywnej Kultury pozwoli przede wszystkim na realizację statutowych zadań RCAK-u.

– Centrum jest otwarte na wszelką współpracę, będzie kontynuowany program dla dzieci i młodzieży Pro Arte, więc chcemy go wzbogacić o warsztaty dla uzdolnionej młodzieży i dzieci, laureatów wojewódzkich przeglądów Pro Arte – wyliczała Izabela Kumor-Pilarczyk. – Chcemy również zaprosić do współpracy animatorów przygotowujących młodzież i dzieci do tych przeglądów już we wrześniu na te warsztaty. Dla przeciętnego odbiorcy centrum też będzie otwarte, ponieważ zgłaszają się do nas osoby, które chcą ćwiczyć, które prowadzą utalentowane zespoły. Również wtedy chcemy połączyć np. transmisję z naszej sali wielofunkcyjnej do naszej sali nagrań, gdzie powstanie od razu nagranie, bo takie są też możliwości.

Centrum Kultury Kreatywnej powstało w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość zadania to 23,3 mln zł, dofinansowanie – 18,6 mln zł. Projekt został również dofinansowany z budżetu województwa lubuskiego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content