Godna praca dla uchodźców? W Lubuskiem to możliwe.

Pani Tatiana Serdiukowa korzysta z dyżuru doradcy zawodowego.
Do Lubuskiego zjechało tysiące uchodźców, głównie matek z dziećmi. W skali całej Polski to ponad 2 mln osób. Wiele z nich ma wyższe wykształcenie, na Ukrainie pracowały jako kierowniczki, menadżerki, nauczycielki, psycholożki. W Polsce często słyszą propozycje: zmywak, pomoc kuchenna. – Nie poniżajmy bardziej osób, które już mają za sobą traumę – alarmują psychologowie. W marszałkowskim centrum pomocowym pomagamy szukać pracy zgodnej z kwalifikacjami.

Tatiana Seriudowa wychowuje kilkuletniego syna. Mieszkała na północnym zachodzie Ukrainy. Pracowała w szkole. Spotykamy ją w Biurze Zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie, gdzie także działa Lubuskie Centrum Pomocowe. Opowiedziała nam swoją historię.

Psycholog na zmywak?

– Syn ma autyzm, na Ukrainie chodził do szkoły, dzięki temu ja też mogłam pracować. Nasz świat wywrócił się teraz do góry nogami. Przyjmujemy każdą pomoc, ale nie jest nam łatwo o nią prosić. To wstyd. Nie mogliśmy ze sobą zabrać wiele. Przecież uciekaliśmy – mówi Pani Tatiana, która w Lubuskiem zaczyna od nowa. Na razie mieszka z synem w podgorzowskiej Kłodawie. Chłopiec został zapisany do szkoły, to otwiera furtkę do szukania pracy. Jak się dowiadujemy, nasza rozmówczyni jest nauczycielem w klasach 5 – 9 z uprawnieniami psychologa! – Szukałam już pracy i na razie jest kiepsko, ale ja mogę robić wszystko. Dostałam propozycję pomocy kuchennej, na zmywak. Potem się jednak ten pan rozmyślił, bo nie mam doświadczenia. Ja się nie boję pracy. Tylko nie umiem języka no i nie wiem, czy te dokumenty, które mam, wystarczą – mówi nam Pani Tatiana.

Tatiana z synem znalazła pomoc w Lubuskim Centrum Pomocowym w Gorzowie.

Kobieta została od razu skierowana do doradców zawodowych. Dyżurują na miejscu w centrum pomocowym (tak jest także w Zielonej Górze). Rozmowa, przekazanie namiarów, ulotek informacyjnych w języku ukraińskim. Biuro w Gorzowie kontaktuje się z samorządowcami, którzy potrzebują nauczycieli do szkół w charakterze pomocy dydaktycznej przy obsłudze uczniów ukraińskich. Każdy nauczyciel ukraiński jest teraz na wagę złota. Tu znajomość języka polskiego owszem, jest ważna, ale ważniejsza jest umiejętność pracy z dziećmi w języku ukraińskim – słyszymy m.in. w gorzowskim magistracie. Skąd jednak obywatele Ukrainy mają wiedzieć, że są potrzebni na rynku pracy? – Musi się zmienić forma oferowanej pomocy, na kompleksową i doradczą. To musi być „wyłapywanie” osób z kwalifikacjami w urzędach przy okazji załatwiania najpotrzebniejszych dokumentów, w centrach pomocowych – mówi rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Aneta Janecka. Pracownicy WUP założyli grupę na Facebooku „Praca dla obywateli Ukrainy w Lubuskiem”. Zbierają na niej informacje o osobach, które mogą zatrudnić uchodźców. Pracodawcy zgłaszają się również sami. W grupie pojawiły się m.in. posty z ofertami pracy dla magazynierów, sprzedawców, kierowców czy fryzjerek. Pracodawcy, którzy poszukują pracowników z Ukrainy, mogą też napisać mail do PUP w Zielonej Górze na adres pracadlaukrainy@pup.zgora.pl.

Jakie branże?

Jak podają nam urzędnicy, najłatwiej obecnie znaleźć pracę mężczyznom. Chodzi o budowlankę, potrzebni są także kierowcy. Problem w tym, że mężczyźni zostali na wojnie. Przyjechały kobiety, w dodatku z małymi dziećmi. To chodzi zatem o kompleksowe rozwiązania, zaoferowanie mieszkań, żłobków, przedszkoli i szkół. Jak mówi nam doradca zawodowy, który dyżuruje w Lubuskim Centrum Pomocowym w Gorzowie, obywatele Ukrainy, którzy mają wykształcenie wyższe, często otrzymują propozycje niższego stanowiska, niż to, które piastowali w swojej ojczyźnie. Problemem jest często brak dokładnie takich wolnych miejsc pracy, ale także konieczność wyrobienia odpowiednich dokumentów, zrobienia kursów. To czasami koszt kilku tysięcy złotych. Ekspert prawa pracy dodaje, że stereotyp Ukrainki do sprzątania to już mit; dziś te osoby, które przebywają w Polsce od lat dały się poznać jako specjaliści w swoim fachu. – Często piastują kierownicze stanowiska, przez wiele lat dały się poznać jako specjaliści w swoim fachu – mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert prawa pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich.


Pomocne regulacje

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego mogą być zatrudnieni na takich samych warunkach, jak Polacy – tzn. że nie muszą mieć zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Przyjęta przez polski parlament specustawa to reguluje. Obecnie obywatele Ukrainy są potrzebni m.in. do placówek oświatowych, które przyjęły dzieci uchodźców (wykształcenie pedagogiczne, pomoc dydaktyczna), do szpitali i przychodni (lekarze, pielęgniarki, salowe). W skali całej Polski są potrzebni w następujących gałęziach gospodarki: rolnictwo, gastronomia, usługi. Na Ukraińców czeka także praca w przedsiębiorstwach, które prowadzą w Polsce międzynarodowe zespoły: finanse, analityka, marketing, branża IT czy centra usług wspólnych. W przypadku konieczności uzupełnienia kwalifikacji lub poprawy znajomości języka polskiego przez obywateli Ukrainy istnieje możliwość skorzystania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS).

Zapraszamy do kontaktu w Lubuskiem!
Uruchomiono 4 punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy:

 1. Punkt przed wejściem do Sali Kolumnowej w Urzędzie Marszałkowskim, ul. Podgórna 7, godz. 12.00 – 15.00
 2. Punkt w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, ul. Wyspiańskiego 15 (parter) godz. 08.00 – 15.00
 3. Punkt w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ul. Kombatantów 34 (IV piętro) godz. 08.00 – 15.00
  4.Punkt w Wydziale Zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie Wlkp., ul. Mościckiego 6, godz. 10.00 -14.00
  Kontakt: pomocdlaukrainy@wup.zgora.pl

Не соромтеся звертатися до нас у Любуському!
Відкрито 4 інформаційні пункти для громадян України:

 1. Пункт перед входом до Колонної зали в Маршаллі, вул. Підгурна 7, х. 12.00 – 15.00
 2. Пункт Центру інформаційно-професійного планування кар’єри при Воєводському бюро праці, вул. Wyspiańskiego 15 (перший поверх) годин. 08.00 – 15.00
 3. Пункт Центру інформації та планування професійної кар’єри в Гожув-Велькопольському Провінційного управління зайнятості, вул. Kombatantów 34 (4-й поверх) год. 08.00 – 15.00
 4. Пункт філії маршалкової канцелярії в м. Гожув, вул. Mościckiego 6, вул 10.00-14.00
  Контакти: pomocdlaukrainy@wup.zgora.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content