Happening w Berlinie. Pomniki radzieckich czołgów znikły pod barwami Ukrainy.

Aleja 17 czerwca w Berlinie była niedawno miejscem wielotysięcznej manifestacji antywojennej.
Czytelnik z Berlina przysłał nam zdjęcia z happeningu nieopodal Bramy Brandenburskiej. Czołgi, zdobiące słynny pomnik żołnierzy radzieckich z 1945 r., zostały przykryte płachtami w barwach Ukrainy. To oddolna inicjatywa grupy mieszkańców niemieckiej stolicy, sprzeciwiających się rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pomnik mieści się w Tiergarten, nieopodal głównej reprezentacyjnej alei prowadzącej do Bramy Brandenburskiej, która w okresie “zimnej wojny” oddzielała Berlin Wschodni od Zachodniego. 27 lutego aleja ta była miejscem największej – jak dotąd – manifestacji berlińczyków przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę, która zgromadziła – według ostrożnych szacunków – ponad 100 tys. ludzi.

Natychmiast po zdarzeniu, zaprotestowała ambasada Rosji w Niemczech, która wystąpiła do władz Berlina o “ukaranie sprawców zbezczeszczenia pomnika”. Władze miasta stwierdziły, że problemu nie ma, bo mienie nie zostało uszkodzone, a “czołgi T-34 zostały skonstruowane w ukraińskim mieście Charków”. Płachty zostały jednak usunięte.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

konferencja współpracy teatrów

Teatr i teatr, Zielona Góra i Cottbus

W czwartek, 17 lipca 2024, dyrektor Robert Czechowski oraz dyrektor i reżyser Reinhart Drogla uścisnęli dłonie, oficjalnie przypieczętowując porozumienie o artystycznej współpracy. Lubuski Teatr w

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content