Koronawirus nie zniknął. Obywatelu Ukrainy, zaszczep się!

Mimo zniesienia obostrzeń w Polsce, koronawirus nadal jest niebezpieczny dla dorosłych i dzieci. Nawet bezobjawowe przejście choroby stanowi ryzyko dla innych domowników. Tymczasem większość uchodźców, którzy trafili do lubuskiego, nie jest zaszczepiona przeciw COVID – 19. W centrum pomocowym w Zielonej Górze można było już to zrobić. Zachęca także biuro w Gorzowie i tamtejszy szpital. – Skorzystajcie, chrońcie siebie i innych – apeluje marszałek województwa lubuskiego.

Pierwsze bezpłatne szczepienia obywateli Ukrainy przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 odbyły się w sobotę (26 marca) w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. Osoby, które przyjęły pierwszą dawkę, drugą otrzymają 16 kwietnia. Zapisy codziennie w Lubuskim Samorządowym Centrum Pomocowym w Sali Kolumnowej UMWL przy ul. Podgórnej 7 w Zielonej Górze. Szczepienia chętnych będą odbywały się w soboty.

Szczepienia także w Gorzowie


Szczepienia obywateli Ukrainy przeciwko Covid-19 odbędą się także najbliższą sobotę (2 kwietnia) w Biurze Zamiejscowym UMWL w Gorzowie, w godzinach 10.00 – 15.00. W tym dniu zaszczepić się będą mogły osoby dorosłe, natomiast szczepienia dla dzieci oraz dorosłych będą odbywały się w dniu 9 kwietnia w tych samych godzinach. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. będzie szczepił obywateli Ukrainy w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek. 

– Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich. COVID ciągle jest, nie zniknął. Rząd znosi restrykcje, ale koronawirus wciąż jest groźny. Wciąż mamy przypadki zakażeń i powikłań pocovidowych, które ciągną się miesiącami. Mamy ponad 2 mln osób, które już przekroczyły Polską granicę. One nie są zaszczepione. Nasza świadomość i podkreślanie obywatelom Ukrainy jak istotne jest szczepienie to nasza wspólna odpowiedzialność – mówi lekarz rodzinny Krystyna Sławińska – Malczewska.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak zachęca i przekonuje, że od zaszczepienia obywateli Ukrainy zależy nasze bezpieczeństwo i odporność na COVI – 19. – Warto, pomożemy, u nas q Lubuskim Centrum Pomocowym można to zrobić – podkreśla  marszałek. 

Do szczepienia nie jest wymagany PESEL, wystarczy paszport. Na miejscu należy wypełnić ankietę przed szczepieniem. Każdy pacjent wcześniej zostanie zbadany. Lekarzowi będzie asystować pielęgniarka anestezjologiczna.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przygotował ulotkę informacyjną dotyczącą szczepień.

Kto się może zaszczepić?


Zaszczepić się przeciw COVID-19 może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat.

Aby móc skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 musisz posiadać dowód potwierdzający Twoją tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Pamiętaj, aby za każdym razem w miarę możliwości posługiwać się tym samym dokumentem.

Kwestionariusz w języku ukraińskim
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 będziesz mógł wypełnić – także dla Twojego dziecka – w języku ukraińskim. Znajdziesz go w na stronie.

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienia-przeciw-covid-19-dla-osob-z-ukrainy/

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content