Smak wiosny i Wielkanocy – Jarmark Kaziukowy w Ochli (WIDEO)

Pisanki, kraszanki, palmy - rękodzieło na Kaziukach

Wiosna i zbliżające się święta wielkanocne oznaczają tylko jedno – tradycyjny Jarmark Kaziukowy, pełen kolorów, smaków i tradycji, który odbędzie się 3 kwietnia w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze – Ochli. Impreza nawiązuje do tradycji wileńskich odpustów na Świętego Kazimierza Królewicza, kultywowanych również w Regionie Lubuskim. Jarmark tradycyjnie zapowiadający Święta Wielkanocne odbył się na terenie Skansenu w Ochli.

– Tradycyjnie już od ponad 20 lat staramy się zainicjować wiosnę, która właśnie nadeszła, chociaż może tego nie widać tak do końca, ale staramy się ją godnie przywitać i właśnie będziemy czynili w niedzielę – zapraszał goszczący w studiu Lubuskiego Centrum Informacyjnego Tadeusz Woźniak, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli, z którym rozmawialiśmy o pierwszej plenerowej imprezie tego roku, czyli o „Kaziukach”.

– Kaziuki co roku odbywają się tradycyjnie w Wilnie i teraz też odbyły się 3 marca, na imieniny św. Kazimierza. W muzeum też odbywają się co roku, ale przyjęliśmy, że będziemy zawsze robili taki jarmark Kaziukowy na przywitanie wiosenny, dwa tygodnie przed świętami – mówił dyrektor Woźniak.

Jarmark – co, gdzie i kiedy będzie można zobaczyć?

– Zobaczyć będzie można bardzo dużo. Tam, gdzie bywa Zielony Targ, przede wszystkim chcemy zrobić warsztaty, ale również otworzymy też niedawno zrekonstruowany wiatrak z miejscowości Kiełcz. Natomiast „w drugiej” części muzeum, w tej głównej części, pomiędzy chatami, będziemy gościć zarówno rzemieślników, wytwórców produktów tradycyjnych, koła gospodyń wiejskich, ale też będziemy mogli oglądać występy 9 zespołów muzycznych – które nie tylko grają, ale też śpiewają – wymienił dyrektor Muzeum Etnograficznego. – Będzie teatr z przedstawieniem „Matylda” na temat tolerancji, na temat przyjaźni. Będzie kataryniarz, pan Tadeusz Zajdowski, który powita Państwa przy wejściu do muzeum. Jego katarynka z 1889 roku dalej działa i dalej jest duża atrakcją. No i oczywiście warsztaty – z założenia robimy je dla dzieci, ale dorośli też biorą w nich udział, ponieważ są to warsztaty tradycyjnych pisanek, kraszanek, palm, malowania na szkle oraz rzeźby – tym razem w mydle. 

Nie tylko samochodem

Jak dotrzeć do Skansenu w Ochli, gdzie odbędą się Kaziuki? Tym razem organizatorzy proponują zostawić samochód i wybrać komunikację autobusową:

– Na będą co pół godziny kursy zatrzymujące się bezpośrednio na przystanku przy muzeum, mają też być większe, przegubowe autobusy, więc zachęcamy Państwa, aby korzystać z komunikacji miejskiej, bo pomimo wysiłków, nasze miejsca parkingowe są mocno ograniczone – tłumaczył Tadeusz Woźniak. –  Prowadzi też do nas piękna ścieżka rowerowa, wiec można się też pokusić o przyjazd rowerem.

Mieszanka kultur i smaków

Lubuskie to prawdziwy tygiel kulturowy, a idealnym przykładem trosko o zachowanie dziedzictwa kulturowego, jest właśnie Muzeum Etnograficzne. – Będzie to doskonale widać na Jarmarku Kaziukowym, ponieważ mamy cztery Koła Gospodyń Wiejskich, z różnych regionów. Będzie można skosztować np. blinów. i cepelinów, oraz innych niecodziennych potraw – zachęcał dyrektor muzeum. – Zresztą Jarmark Kaziukowy to jest swego rodzaju wydarzenie kulturalne, nie tylko handlowe – chociaż takie oczywiście też. Na naszym terenie będzie gościło 150 wystawców, także będzie w czym wybierać, stawiamy na lokalne rękodzieło, na lokalnych wytwórców. Poza towarami spożywczymi, staramy się pokazać naszych wytwórców, Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Rękodzielników, Lubuskim Stowarzyszeniem Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, na co dzień współpracujemy z  naszymi rzeźbiarzami.  Będzie działa też na terenie zagrody kamiennej Chata twórcza, którą od kilku lat prowadzimy. To jest miejsce, gdzie skupiają się nasi rękodzielnicy, m.in. rzeźbiarze i malarze, będzie można ich zaobserwować przy pracy, jak to na co dzień wygląda.

– Ale tak jarmark to jest święto – gdzie jest muzyka gdzie jest taniec, gdzie zbliżające się święta wielkanocne dają już o sobie znać, jest kolorowo, gwarnie i oczywiście handlowo. Każdy z państwa z pewnością znajdzie coś dla siebie – zachęcał do udziału w niedzielnej imprezie Tadeusz Woźniak, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli.

Jarmark Kaziukowy

Impreza planowana jest w godzinach: 11:00-16:00

Wstęp płatny: 10zł

Parking dostępny – bezpłatny

Rozmowa z dyrektorem Tadeuszem Woźniakiem:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content