Kardiochirurgia w czerwcu… Ale bez kontraktu z NFZ. [WIDEO]

Sprawdziliśmy, jak idą przygotowania do uruchomienia oddziału kardiochirurgii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Trwa kompletowanie kadry i sprzętu. Rocznie to 6 mln zł! Zapłaci szpital, bo nie ma zgody na kontrakt z NFZ. – Pacjenci nie mogą dalej umierać, bo mają za daleko do innych ośrodków – podkreśla zarząd lecznicy. Marszałek: jesteśmy niecierpliwi, bo chodzi o życie Lubuszan!

To trudna i ryzykowna decyzja, ale konieczna – mówi zarząd lecznicy. – Dobra kardiologia nie może funkcjonować bez kardiochiurgii – podkreśla z kolei marszałek województwa. Zgadzają się z tym pacjenci, którzy w obronie kontraktu z NFZ na działanie oddziału oddali ponad 11 tysięcy głosów.

Ratują życie

Na oddziale kardiologii leczy się Pan Zbigniew Boczkowski z Myśliborza. Medykom z Gorzowa zawdzięcza życie – Leczę się tu od 2017 roku. Miałem zawał. Lekarze tu uratowali mi życie, zawsze będę to podkreślał. Przetransportowali mnie helikopterem na operację – mówi Pan Zbigniew.

Zbigniew Boczkowski, pacjent kardiologii w gorzowskim szpitalu.

Jednak niestety często zdarza się, że lekarze przegrywają z … czasem. Gdy trzeba odesłać pacjenta np. z rozwarstwieniem aorty na operację do innych ośrodków oddalonych od Gorzowa o ponad sto kilometrów. – W sytuacji nagłej potrzeba szybkich decyzji. Dyżuru kardiochirurgów i gotowego bloku na miejscu. Często pacjenci nie nadają się do transportu – mówi Seweryn Grudniewicz, szef kardiochirurgów z Gorzowa. Tak będzie. Trwają ostatnie zakupy sprzętu medycznego, zabezpieczenie bloku, a przede wszystkim kadry, by kardiochirurgia ruszyła. – Oddział powinien być gotowy do stałego dyżurowania za kilka tygodni. Szacujemy, że to się stanie w czerwcu – mówi wiceprezes lecznicy Robert Surowiec. To jednak m.in. skomplikowane operacje, których koszt sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kto za to zapłaci? – Szpital – odpowiada wiceprezes i podkreśla, że jest to ryzykowna decyzja, bo oznacza brak środków na pozostałe inwestycje.- Tu liczymy na pomoc organu właścicielskiego, czyli marszałka – mówi R. Surowiec. Najważniejszą informacją dla pacjentów jest to, że w sytuacji, gdy będzie konieczna pilna operacja kardiochirurgiczna, gotowy zespół zrobi to na miejscu. Oddział to także możliwość wykonywania skomplikowanych zabiegów planowych. 

Ludzie, sprzęt, pieniądze

Dobrze, a co z kadrą? Pytamy. Skoro wojewódzki konsultant miał zastrzeżenia, że pracujący obecnie lekarze nie zabezpieczą pracy oddziału? Wiceprezes Robert Surowiec odpowiada, że szpital tę kadrę uzupełni i już finalizują rozmowy w tej sprawie. – Chcemy odeprzeć argumenty, które wciąż podkreślają przeciwnicy uruchomienia oddziału. Będzie kadra i jest potrzeba, wykażemy to w pierwszych tygodniach, zapewniam – mówi wiceprezes i liczy, że tak samo jak z PET uda się udowodnić konieczność konkursu i finansowani z NFZ. -Nie mamy czasu, żeby czekać – mówi marszałek województwa Elżbieta Anna Polak, która spotkała się również w tej sprawie z konsultantem wojewódzkim, aby usłyszeć dlaczego w Gorzowie nie może być kardiochirurgii. – Nie dałam się przekonać, że taki oddział nie jest potrzebny. Pokażemy, że jest odwrotnie, nie składamy broni i jednocześnie będziemy walczyć o kontrakt z NFZ – poskreśla.

Szpital jest gotowy do uruchomienia oddziału i potwierdził to w pismach składanych do Ministerstwa Zdrowia i wojewody lubuskiego. Jego finansowanie nie jest jednak ujęte w tzw. planie transformacji. Z opinii funduszu wynika, że oddział w Nowej Soli zabezpiecza w pełni potrzeby pacjentów z lubuskiego i nie ma konieczności uruchamiania kolejnego ośrodka.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content