Pilne operacje kardiochirurgiczne oraz zabiegi planowe w tym zakresie, na które pacjenci jeździli do innych ośrodków, będą się odbywały w Gorzowie. Tak będzie już od czerwca. W magazynie Region Północ mówimy o tym, jak wygląda przygotowanie do uruchomienia kardiochirurgii bez kontraktu z NFZ. – Kompletujemy sprzęt i zespół lekarzy. Traktujemy to jako protezę i czerwone światło dla funduszu, aby podjął decyzję o konkursie na działanie oddziału – mówi gość programu, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Robert Surowiec.
Pierwszym etapem walki o uruchomienie oddziału były pisma do Ministerstwa Zdrowia, NFZ i wojewody. Były tez liczne apele i spotkania. W końcu akcja społeczna zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie. Ostatecznie podpisało się pod nią ponad 11 tysięcy mieszkańców i znanych osobistości.
Przedstawimy twarde dowody
W naszym studiu wiceprezes szpitala zdradził, że trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia oddziału kardiochirurgii bez kontraktu z NFZ i ma być on otwarty w czerwcu. – To jedyna taka decyzja jeśli chodzi o szpitale w Polsce, sami pokryjemy koszty około 6 mln zł rocznie, jeśli chodzi o funkcjonowanie oddziału. Pacjenci nie mogą dalej umierać przez odległość albo podejmować decyzji o rezygnacji z leczenia – mówi R.Surowiec. – Zdrowie i życie ludzkie nie ma ceny, jesteśmy przekonani, że uda nam się wygrać walkę o pacjentów – jak dodaje wiceprezes, zarząd szpitala liczy na zmianę decyzji NFZ – po uruchomieniu oddziału znikną dwa z podnoszonych głośno argumentów m.in. konsultanta wojewódzkiego, a mianowicie o braku kadry do zabezpieczenia funkcjonowania oddziału oraz nt. braku realnej potrzeby jego uruchomienia. Pokażemy, jak wielu pacjentów przyjmujemy i jak bardzo jest potrzebny – mówi R.Surowiec
W zdrowym ciele zdrowy duch!
W magazynie pokażemy także, jak fundusze europejskie wychodzą nam na zdrowie. Z kamerą odwiedziliśmy Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie, który realizuje projekt bezpłatnej rehabilitacji dla bezrobotnych i pracujących mieszkańców regionu. Dzięki środkom z UE placówka mogła zakupić nowy sprzęt do wykonywania zabiegów.
Powiemy również o pomocy dzieciom z Ukrainy, które znalazły się w szkołach w regionie. Specjaliści z jednostek samorządowych województwa lubuskiego podpowiadają, jak z nimi rozmawiać i czego najbardziej im teraz potrzeba. Swoją ofertę szkoleń przygotowuje także Wojewódzki Ośrodek Metodyczny.
Zapraszamy do obejrzenia programu!