Przedsiębiorcy mają swoje centrum [WIDEO]

Zabytkowa willa po remoncie.

– To inwestycja zrealizowana w trudnym pandemicznym czasie, dziękuję za determinację w jej realizacji – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas oddania do użytku Lubuskiego Centrum Przedsiębiorczości w Gorzowie Wlkp. Dawna policyjna izba zatrzymań to teraz nowoczesne miejsce spotkań, szkoleń i pomocy dla biznesu.

Choć to nie było jeszcze oficjalne otwarcie, bo to ma mieć miejsce 19 maja, można było już zobaczyć wnętrza zabytkowej willi. Inwestycja została ukończona, budynek oddany do użytku. Niebawem przeniosą się tam pracownicy Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej i wiele innych instytucji otoczenia biznesu. Zwiedzanie obiektu poprzedziło spotkanie zorganizowane przez izbę dla zaproszonych gości i wyróżnienia dla tych, którzy szczególnie przyczynili się do ratowania tej zabytkowej perełki.

Dotacje na renowacje

Willę udało się wyremontować dzięki środkom z Funduszy Europejskich. – To jest genialne połączenie dziedzictwa kultury z nowoczesnością. Fantastycznie wpisuje się w nasz program innowacyjności – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Jestem przekonana, że to centrum będzie się wspaniale rozwijało, będzie tworzyć partnerstwa w ramach naszych inteligentnych specjalizacji. Teraz właśnie przyszłość wyznacza cele i mam nadzieję, że jak najszybciej będą środki na inteligentny rozwój, na partnerstwo samorządu, nauki, biznesu. – Miasto miało swój wkład finansowy w tą inwestycję, natomiast dla nas najważniejsze jest, że ta niszczejąca willa została wyremontowana. Dzisiaj otwiera swoje drzwi i będzie służyła przedsiębiorcom zlokalizowanym głównie tu, w Gorzowie Wlkp. To dla nad największa korzyść – mówił dla LCI Jacek Wójcicki, prezydent miasta. Przemawiając podczas części oficjalnej dodał także z uśmiechem, że miasto cieszy, gdy przychodzą do ratusza osoby z gotowym rozwiązaniem, jak w tym przypadku prezes Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej Jerzy Korolewicz.

Marszałek Elżbieta Anna Polak przekazuje herb województwa dla prezesa ZIPH Jerzego Korolewicza.

W ciągu najbliższych tygodni izba będzie się przeprowadzała do nowego obiektu. – Wszystkie instytucje otoczenia biznesu skoncentrujemy właśnie w tym centrum, biuro gorzowskie Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, biuro Agencji Rozwoju Regionalnego. Będą usługi doradcze dla biznesu, szkolenia, fundacje. Będzie wiele nowych funkcji działań on-line i spotkania w tradycyjnej formie – mówi Jerzy Korolewicz, prezes ZIPH. Oficjalne otwarcie obiektu z działającymi tam instytucjami odbędzie się 19 maja. – Długo oczekiwany, mocno o ten projekt zabiegano. Długo szukaliśmy formuły, jak te pieniądze przekazać. Musieliśmy rozpisać konkurs, gdzie ten dobrze przygotowany wniosek mógłby otrzymać dofinansowanie. To duży projekt, prawie 10 mln zł i przy okazji piękna, zabytkowa willa. Będzie to ważne miejsce dla biznesu w regionie – mówił dla LCI członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Na powierzchni blisko 800 metrów2 powstały m.in. nowoczesne pomieszczenia biurowe, multimedialne sale konferencyjne i szkoleniowe, przestrzeń coworkingowa, boxy do prywatnych spotkań biznesowych oraz część rekreacyjna do networkingu. Wszystkie one będą łączyły historię miejsca połączoną w subtelny sposób z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Regionalne Centrum Przedsiębiorczości będzie oddziaływać na cały region. Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości to m.in. centra: szkoleniowe, Rozwoju Edukacji Zawodowej, Obsługi Przedsiębiorcy, Usług Prorozwojowych i Innowacyjnych oraz Monitorowania Przedsiębiorczości. Dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie powstanie interaktywny E-punkt. W Regionalnym Centrum Przedsiębiorczości funkcjonowały będą również placówki Lubuskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji oraz legalizacji dokumentów eksportowych.

Historia zabytku

Eklektyczną willę zbudowano po 1896 roku na historycznym obszarze tzw. Przedmieścia Młyńskiego. Powstała z inicjatywy Karla Jaehnego, właściciela zakładu przemysłowego o nazwie „Maschinenfabrik und Eisengiesserei Vormals C. Jaehne & Sohn Landsberg-Warthe”. Jego chlubą był sad, przylegający do willi od strony wschodniej, który następnie został podarowany miastu, tworzącemu park nad Kłodawką (ob. Park Wiosny Ludów). Powojenne losy willi posiadają swoją czarną kartę – Milicja Obywatelska zaadaptowała pomieszczenia piwniczne na areszt.

Rozczłonkowana bryła budynku charakteryzuje się neorenesansowym wystrojem elewacji o proweniencji francuskiej. Na bogaty detal architektoniczny składają się takie elementy jak: boniowanie, gzymsy, otwory w dekoracyjnych obramowaniach. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje reprezentacyjna klatka schodowa o ozdobnych żeliwnych elementach.

Obejrzyj materiał wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content