Piwnice i winnice. Tutaj czuć aromat winiarskiej tradycji (WIDEO, PROGRAM)

Piwnica winiarska przy ul. Wodnej w Zielonej Górze
Gdzie lepiej smakuje wino, w piwnicy, czy na winnicy, pytamy Krzysztofa Fedorowicza tuż przed festiwalem otwartych piwnic i winnic. – Oba te miejsca są wprost do tego stworzone, ale w zabytkowych wnętrzach lepiej czuje się ducha czasu, tradycji – odpowiada winiarz.

Gdy Krzysztof Fedorowicz przekręca klucz w masywnej kłódce spinającej dwa skrzydła kraty, nic nie zapowiada widoku, który nas czeka. Podobnie dzieje się, gdy otworem stają masywne drzwi w skarpie i widzimy szeroki korytarz wiodący w głąb pomieszczenia. Nagle trafiamy do ogromnej hali. To ma być ta winna „piwniczka”?
– Winne piwnice to część historii naszego regionu, miasta i na całym świecie stanowią magnes, przyciągający turystów – tłumaczy opiekujący się piwnicą przy ul Wodnej Fedorowicz. – Stąd ten pośpiech, bo na zdrowy rozum powinniśmy z tym poczekać, dokonać remontów. Cóż, potrzebne są nakłady. Widać to chociażby po piwnicy przy hotelu Ruben, gdzie właściciel mógł zainwestować. Większość piwnic należy do miasta lub prywatnych właścicieli.

Od piwnicy, do piwnicy

Wielu wielbicieli wina i winiarskiej tradycji nie mogło już się doczekać. Od 29 kwietnia do 3 maja przed gośćmi otworzą swoje podwoje winiarskie piwnice. To druga odsłona Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic. Będziemy mogli wejść do siedemnastu podziemi i posmakować trunków z 28 winnic. W programie znajdą się również: ocena win lubuskich”, spacery szlakiem zabytków winiarskich, wycieczki indywidualne i zorganizowane do winnic, wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy, zwiedzanie z przewodnikiem Lubuskiego Centrum Winiarstwa.

Fot. Dariusz Chajewski

Główną atrakcją wydarzenia są właśnie piwnice. A mamy czym się pochwalić. To wydaje się niewiarygodne, ale w Zielonej Górze takie winiarskie lochy i loszki były przy niemal każdej z ponad dwóch tysięcy winnic. To w nich przedwojenni winiarze trzymali beczki z trunkiem. Były posadowione przy winnicach, dużych winiarniach, ale też w podziemiach kamienic. Przetrwały, czasem podzielone na piwnice lokatorów, czasem zamurowane lub przebudowane.
– To jedna z najciekawszych, o ile nie najciekawsza z piwnic – po wnętrzu oprowadza nas Fedorowicz. – Wybudowana została w 1786 roku na winnicy Johanna Jeremiasa Seydela. To prawdopodobnie jedyna taka piwnica winiarska w Polsce, bowiem została wzniesiona w stylu francuskim, który spotyka się w rejonie Bordeaux, czy też w Nadrenii. Została wybudowana na wzgórzu, które po niemiecku nazywało się Rodeland. Większość tego terenu należała do rodziny Seydelów, którzy byli jednymi z większych posiadaczy winnic.
Piwnica ma niemal 50 metrów długości i podzielona jest na dwa poziomy.

Fot. Dariusz Chajewski
Picie z… karnetu

Jak radzą organizatorzy warto uzbroić się w karnety przeznaczone dla osób, które chcą skorzystać z degustacji w piwnicach winiarskich. Są dostępne w dwóch wariantach: 129 zł za 16 porcji degustacyjnych wina (pakiet standard) i 239 zł za 32 porcje degustacyjne (pakiet max). W każdym pakiecie oprócz biletu wstępu znajdzie się: kieliszek z grawerunkiem, zawieszka z materiału na szyję, w której będziecie mogli schować kieliszek i mapę, mapa z zaznaczonymi piwnicami winiarskimi, winnicami, a także z opisem historii piwnic, a także naklejki, które podczas festiwalu będzie można zamienić na wino. Pakiety będą do odebrania pierwszego dnia imprezy, 29 kwietnia od 10.00. Otrzymamy je na stoisku Fundacji Tłocznia na zielonogórskim deptaku, przy pomniku Bachusa. Karnet będzie ważny przez pięć dni, czyli do końca festiwalu. Można go wykorzystać w jednej lub wielu piwnicach. A do wyboru będzie ich aż 17.
Na II Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic (29 kwietnia – 3 maja 2022 r.) zapraszają marszałek województwa Elżbieta Anna Polak i przewodniczący sejmiku lubuskiego Wacław Maciuszonek. Impreza jest możliwa dzięki współpracy z Fundacją Tłocznia. Festiwalowi będą towarzyszyć również inne wydarzenia, m.in. koncerty, degustacje komentowane i spacer szlakiem winiarskich zabytków Zielonej Góry. 

PROGRAM:

PROGRAM II LUBUSKIEGO FESTIWALU OTWARTYCH PIWNIC I WINNIC

28 KWIETNIA 
Ocena win lubuskich – „Wino warte zachodu”, która odbędzie się w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze (wydarzenie zamknięte)

29 KWIETNIA
Zwiedzanie 15 zabytkowych piwnic winiarskich, w których wystawiać się będzie 32 lubuskich winiarzy. Piwnice otwarte będą dla zwiedzających przez cały okres festiwalu tj. od 29 kwietnia do 3 maja.

30 KWIETNIA 

 • godzina 11:00 – uroczyste otwarcie festiwalu oraz wręczenie medali „Wino warte zachodu” i championatów w dawnej piwnicy Ernsta Mühle w Parku Sowińskiego 
 • godzina 12:00 – otwarcie piwnic winiarskich
 • godzina 12:00 – spacer szlakiem zabytków winiarskich Zielonej Góry (start przy piwnicy Ernsta Muhle w Parku Sowińskiego)
 • godzina 15:00 – prezentacje winiarskie, atrakcje dla najmłodszych, food trucki (Lubuskie Centrum Winiarstwa) 
 • godzina 18:00 do 22:00 – koncerty muzyczne w Lubuskim Centrum Winiarstwa:

o godzinie 18:00 – Andrzej Smolik i Kev Fox

o godzinie 20:00 – Krzysztof Zalewski 

1 MAJA 

 • godzina 12:00 otwarcie piwnic winiarskich
 • godzina 12:00 spacer szlakiem zabytków winiarskich Zielonej Góry (start przy piwnicy Ernsta Muhle w Parku Sowińskiego)
 • godzina 15:00 prezentacje winiarskie, atrakcje dla najmłodszych, food trucki (Lubuskie Centrum Winiarstwa) 
 • godzina 18:00 do 22:00 koncerty muzyczne w Lubuskim Centrum Winiarstwa: 

o godzinie 18:00 wystąpi Łukasz Łyczkowski z zespołem 5 rano

o godzinie 20:00 – Kaśka Sochacka

2 MAJA

 • godzina 12:00 otwarcie piwnic winiarskich
 • godzina 18:00 “Moje podróże po świecie” spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim w Muzeum Ziemi Lubuskiej (wstęp wolny) 

3 MAJA

godzina 12:00 – otwarcie piwnic winiarskich

o godzinie 20:00 – Koncert Finałowy Festiwalu „ Siesta & Wino” – Joao de Sousa i Ola Jas, prowadzenie: Marcin Kydryński.

Wydarzenia kulturalne w piwnicach winiarskich:

1. Winnica Miłosz w Łazie

 • 30 kwietnia o godzinie 13.00 i 16.00 oraz 1 i 2 maja o godzinie 13.00 – Winnica Miłosz w Łazie zaprasza na degustacje biologicznych win. W programie Pandemiczna biel  (pinot blanc & solaris) 2021, Pandemiczna pomarańcza 2021 – traminer/pinot blanc/sauvignon blanc/ mueller-thurgau/devin, a także Pandemiczny róż (zweigelt), Milena – wino białe z pinot blanc i pinot noir, i premierowo Pinot noir 2021. Koszt – 50 zl/osoba, rezerwacja prośmy przesyłać na maila: fedorowiczkrzysztof@wp.pl

2. piwnica winiarska przy ul. Wodnej 32 w Zielonej Górze

 • 30 kwietnia o godz. 19.00 – koncert wiolonczelowy Szymona Walenciaka 
 • 1 maja o godzinie 18.00 – spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta oraz zbioru esejów Gwiazda Piołun – porozmawiamy o poezji, podróżowaniu, przyjaźni, winie i… Polsce. wstęp bezpłatny.
 • 2 maja o godzinie 19.00 – koncert Grupy Śpiewu Białego “Drewno”.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content