Poleją wodę za… 290 tys. zł (WIDEO)

Program nawadniania boisk
Umowy z dofinansowaniem przekazano w siedzibie Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Fot. Łukasz Wawer
Uspokajamy, nie chodzi o podwyżkę cen wody, ale jeden z hitowych programów urzędu marszałkowskiego. Od kilku lat samorząd dofinansowuje mniejsze, lubuskie gminy. W miejscowościach powstają nowoczesne systemy nawadniania boisk, a murawa staja się odporna na coraz częściej występujące susze. W tym roku na program przeznaczono 290 tys. zł. Pieniądze trafią do 10 samorządów.

– To zachęta dla młodego pokolenia, aby jednak uczyć się gry w piłkę nożną, szlifować swoje umiejętności. To dobra inwestycja w lubuski sport, bo chociaż jesteśmy województwem z milionem mieszkańców, to nadrabiamy hartem ducha. Poza tym program pozwala oszczędzać wodę – cieszy się wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Na inicjatywę samorząd województwa przeznaczył 290 tys. zł. W ramach programu powstaną studnie głębinowe i to z nich czerpana będzie woda do podlewania murawy. Z zielonej trawy będą niebawem cieszyć się w 10 miejscowościach. Kasa powędruje do np.: gminy Lubsko, Szprotawa, oraz Żagań .

– Będziemy musieli dołożyć własne środki, ale wsparcie jest bardzo cenne. Bez niego nie wykonywalibyśmy systemu nawadniania. Przez suszę wiele naszych boisk uległo degradacji. Inwestycja pozwoli utrzymać zieloną murawę i zachęcić do aktywności sportowej – zapewnia wójt Lubiszyna Artur Terlecki. Samorząd otrzymał z programu 30 tys. zł.

Do tej pory dzięki programowi udało się „odrestaurować” kilkadziesiąt boisk w całym województwie, ale według szacunków działaczy piłkarskich potrzeby mogą wynosić drugie tyle. – Z faktu, że boiska i murawy stają się coraz lepsze należy się wyłącznie cieszyć. Dzięki temu łatwiej będzie o naszych kadrowiczów w krajowych reprezentacjach.  Warto wiedzieć, że w listopadzie 2020 mieliśmy 6 reprezentantów w kadrze Polski, co daje 23 proc. całego składu – mówi Robert Skowron, prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej.

Każda z gmin na realizację inwestycji otrzymała 30 tys. zł. Wykonanie systemów będzie kosztowało od 40 do blisko 160 tys. zł. Poniżej prezentujemy listę samorządów, które otrzymały dofinansowanie.

  1. Gmina Iłowa

2. Gmina Żagań

3. Gmina Lubsko

4. Gmina Ośno Lubuskie

5. Gmina Lubiszyn

6. Gmina Górzyca

7. Gmina Szprotawa

8. Gmina Świebodzin

9. Gmina Bytnica

10. Gmina Brody

Obejrzyj materiał wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content