Radni Sejmiku przegłosowali wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubuskiego. Sprawa dotyczy uchwały związanej z CKZiU Medyk.
18 głosami za – przy 7 przeciw i 2 wstrzymujących się – radni Sejmiku Województwa Lubuskiego przyjęli w piątek, 22 kwietnia 2022 r. uchwałę w sprawie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubuskiego z dnia 23 marca 2022 r. o stwierdzeniu nieważności uchwały podjętej przez Sejmik 14 lutego 2022 r. w sprawie zamiaru przekształcenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze poprzez zmianę siedziby.
“Sprawa Medyka wraca przez wojewodę”
Niektórzy z radnych podnosili, że to „odgrzewanie” tematu Medyka. Przewodniczący Sejmiku Wacław Maciuszonek wyjaśnił, że to nie opinia lubuskiej kurator zakończyła sprawę placówki, ale opinia Województwa. – Żeby tematu nie kontynuować i nie składać zażalenia – podkreślił przewodniczący Maciuszonek. – A to decyzja wojewody, który wydał w ramach nadzoru takie rozstrzygnięcie, spowodowało, że temat wraca do gry.
Marszałek Elżbieta Anna Polak odniosła się do doniesień medialnych na temat procedury dotyczącej CKZiU Medyk: jest w trakcie czy się zakończyła?
– To są różne sprawy. Zarząd Województwa podjął decyzję w sprawie zakończenia procedury dotyczącej opiniowania przez kuratora. Nie wnieśliśmy od tej opinii odwołania do ministra Czarnka. I to ogłosiliśmy też w mediach. Ta sprawa się zakończyła. Nie widzieliśmy podstaw, żeby procedować z tym samym organem politycznym – wyjaśniła marszałek Polak.
Zarząd korzysta ze ścieżki legislacyjnej
Marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała, że na poprzedniej sesji wicemarszałek Łukasz Porycki informował, iż Zarząd będzie korzystał ze ścieżki legislacyjnej i zwróci się do Sądu Administracyjnego.
Wicemarszałek Porycki wyjaśnił, że na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody Województwu Lubuskiemu przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. – Korzystamy z tej możliwości, żeby też inni w Polsce, którzy też będą mieli podobne sprawy, mogli przyglądać się tej sprawie – powiedział wicemarszałek Łukasz Porycki. – Wojewódzki Sąd Administracyjny interpretuje prawo – zwłaszcza tak złożone jak oświatowe.
Radni dopytywali, dlaczego Zarząd Województwa Lubuskiego zlecił prowadzenie sprawy kancelarii zewnętrznej.
W ręce fachowca
Wicemarszałek Porycki wyjaśnił, że zdecydowano się na takie rozwiązanie z uwagi na okrojony skład radców prawnych w urzędzie marszałkowskim. Odszedł z pracy jeden z trzech radców prawnych, który m.in. obsługiwał Departament Infrastruktury Społecznej z 19 jednostkami. Pozostali radcy są bardzo obciążeni różnymi sprawami. Ważne jest też to, że przewidywany jest długi czas postępowania.
– Zdecydowano się skorzystać z usług stołecznej kancelarii Chmaj i Partnerzy, która specjalizuje się w prawie administracyjnym i samorządowym. A prof. Marek Chmaj jest wyróżniającym się w skali kraju specjalistą w zakresie prawa administracyjnego, autorem wielu projektów ustaw, a także nowelizacji, stałym ekspertem komisji sejmowych i senackich – przedstawił wybraną przez Zarząd kancelarię wicemarszałek Porycki.