Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. Poznaj smak i aromat regionu (WIDEO, PROGRAM)

Lubuskie jest winiarskim regionem przez duże “W” i to nie tylko dlatego, że wytwarza się tutaj wino. Można się o tym przekonać w najbliższy weekend, podczas II Festiwalu otwartych Piwnic i Winnic.

– Cała Polska już wie że lubuskie wino warte jest zachodu – mówi lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak. – Nie tylko Polska. Dwa lata temu miałam przyjemność uczestniczyć w konfrontacji win polskich i hiszpańskich i przedstawiciele tej winiarskiej nacji byli zaskoczeni jakością naszych trunków…

Festiwal… podziemny

To pierwsze zdanie wypowiedziane przez lubuską marszałek podczas czwartkowej konferencji prasowej nie było przypadkowe. Bowiem spotkanie poświęcone było temu wszystkiemu, co będzie działo się w ten weekend. Oto od 29 kwietnia do 3 maja przed gośćmi otworzą swoje podwoje winiarskie piwnice. To druga odsłona Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic. Będziemy mogli wejść do siedemnastu podziemi i posmakować trunków z 28 winnic. W programie znajdą się również: ocena win lubuskich”, spacery szlakiem zabytków winiarskich, wycieczki indywidualne i zorganizowane do winnic, wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy, zwiedzanie z przewodnikiem Lubuskiego Centrum Winiarstwa.

– To drugi już festiwal i sadzę, że będziemy mieli okazję przekonać się, jak wiele zmieniło się na lepsze – dodaje marszałek. – Pogoda nam sprzyja, coraz więcej dobrych zbiorów, coraz starsze są winnice. Jestem bardzo ciekawa wyników degustacji i smaku wina ze zbiorów 2021, których będziemy mieli okazję po raz pierwszy spróbować. Cóż, wypada wszystkich tylko serdecznie zaprosić.

Smaki i aromaty

Barbara Buczek, z górzykowskiej winnicy Pod lipą, podkreśla, że podczas festiwalu będziemy mogli podziwiać, jak w Lubuskiem splatają się teraźniejszość winiarstwa z tradycją, która jest obecna na każdym kroku.

– To niepowtarzalna okazja poznania winiarzy i ich pasji w przepięknych piwnicach, z których jedne zostały dopiero wydobyte z niepamięci, a inne zostały już przepięknie wyremontowane – mówiła.

Z kolei Przemysław Karwowski, juror konkursu win i prezes Fundacji Gloria Monte Verde, współorganizator Festiwalu, dodaje, że cieszy się przede wszystkim na możliwość poznania nowych i smaków. A Janusz Rewers, dyrektora departamentu promocji i strategii marki UMWL poleca występy gwiazd, przede wszystkim Kaśki Sochackiej i Krzysztofa Zalewskiego. I podpowiada, aby do centrum winiarstwa w Zaborze, które będzie jedną z aren wydarzeń, wybrać się odpowiednio wcześniej.

Z karnetem łatwiej

Jak radzą organizatorzy warto uzbroić się w karnety przeznaczone dla osób, które chcą skorzystać z degustacji w piwnicach winiarskich. Są dostępne w dwóch wariantach: 129 zł za 16 porcji degustacyjnych wina (pakiet standard) i 239 zł za 32 porcje degustacyjne (pakiet max). W każdym pakiecie oprócz biletu wstępu znajdzie się: kieliszek z grawerunkiem, zawieszka z materiału na szyję, w której będziecie mogli schować kieliszek i mapę, mapa z zaznaczonymi piwnicami winiarskimi, winnicami, a także z opisem historii piwnic, a także naklejki, które podczas festiwalu będzie można zamienić na wino. Pakiety będą do odebrania pierwszego dnia imprezy, 29 kwietnia od 10.00. Otrzymamy je na stoisku Fundacji Tłocznia na zielonogórskim deptaku, przy pomniku Bachusa. Karnet będzie ważny przez pięć dni, czyli do końca festiwalu. Można go wykorzystać w jednej lub wielu piwnicach. A do wyboru będzie ich aż 17.

PROGRAM II LUBUSKIEGO FESTIWALU OTWARTYCH PIWNIC I WINNIC

29 KWIETNIA

Zwiedzanie 15 zabytkowych piwnic winiarskich, w których wystawiać się będzie 32 lubuskich winiarzy. Piwnice otwarte będą dla zwiedzających przez cały okres festiwalu tj. od 29 kwietnia do 3 maja.

30 KWIETNIA

godzina 11:00 – uroczyste otwarcie festiwalu oraz wręczenie medali „Wino warte zachodu” i championatów w dawnej piwnicy Ernsta Mühle w Parku Sowińskiego

godzina 12:00 – otwarcie piwnic winiarskich

godzina 12:00 – spacer szlakiem zabytków winiarskich Zielonej Góry (start przy piwnicy Ernsta Muhle w Parku Sowińskiego)

godzina 15:00 – prezentacje winiarskie, atrakcje dla najmłodszych, food trucki (Lubuskie Centrum Winiarstwa)

godzina 18:00 do 22:00 – koncerty muzyczne w Lubuskim Centrum Winiarstwa:

o godzinie 18:00 – Andrzej Smolik i Kev Fox

o godzinie 20:00 – Krzysztof Zalewski

1 MAJA

godzina 12:00 otwarcie piwnic winiarskich

godzina 12:00 spacer szlakiem zabytków winiarskich Zielonej Góry (start przy piwnicy Ernsta Muhle w Parku Sowińskiego)

godzina 15:00 prezentacje winiarskie, atrakcje dla najmłodszych, food trucki (Lubuskie Centrum Winiarstwa)

godzina 18:00 do 22:00 koncerty muzyczne w Lubuskim Centrum Winiarstwa:

o godzinie 18:00 wystąpi Łukasz Łyczkowski z zespołem 5 rano

o godzinie 20:00 – Kaśka Sochacka

2 MAJA

godzina 12:00 otwarcie piwnic winiarskich

godzina 18:00 “Moje podróże po świecie” spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim w Muzeum Ziemi Lubuskiej (wstęp wolny)

3 MAJA

godzina 12:00 – otwarcie piwnic winiarskich

o godzinie 20:00 – Koncert Finałowy Festiwalu „ Siesta & Wino” – Joao de Sousa i Ola Jas, prowadzenie: Marcin Kydryński.

Wydarzenia kulturalne w piwnicach winiarskich:

  1. Winnica Miłosz w Łazie

30 kwietnia o godzinie 13.00 i 16.00 oraz 1 i 2 maja o godzinie 13.00 – Winnica Miłosz w Łazie zaprasza na degustacje biologicznych win. W programie Pandemiczna biel  (pinot blanc & solaris) 2021, Pandemiczna pomarańcza 2021 – traminer/pinot blanc/sauvignon blanc/ mueller-thurgau/devin, a także Pandemiczny róż (zweigelt), Milena – wino białe z pinot blanc i pinot noir, i premierowo Pinot noir 2021. Koszt – 50 zl/osoba, rezerwacja prośmy przesyłać na maila: fedorowiczkrzysztof@wp.pl

  1. piwnica winiarska przy ul. Wodnej 32 w Zielonej Górze

30 kwietnia o godz. 19.00 – koncert wiolonczelowy Szymona Walenciaka

1 maja o godzinie 18.00 – spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta oraz zbioru esejów Gwiazda Piołun – porozmawiamy o poezji, podróżowaniu, przyjaźni, winie i… Polsce. wstęp bezpłatny.

2 maja o godzinie 19.00 – koncert Grupy Śpiewu Białego “Drewno”.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content