Wyspa, na której spotka się Europa. Na jakim morzu leży? Na… Nysie Łużyckiej

Tak wyglądała Wyspa Teatralna przed 1945 rokiem. www.polska-org.pl
7 maja w Gubinie i Guben obchodzony będzie uroczyście Dzień Europy. Główną arenę stanowić będzie Wyspa Teatralna, którą mosty spinają z polskim i niemieckim brzegiem Nysy. To pępek euromiasta…

Wyspy kojarzymy z morzami i oceanami, rzadziej z jeziorami, ale z rzekami? Wcale nie są takie rzadki, kilka mamy ich w naszym regionie, ale ta gubińska jest chyba najsłynniejsza. Powstała w miejscu spotkania dwóch rzek. Wody Lubszy, przy ujściu do Nysy Łużyckiej, przez wieki wytracały tutaj swój pęd osadzając na dnie duże ilości piasku i tworząc wyspę rzeczną o powierzchni 1,37 ha (370 m długości i 37 m szerokości)

Panowali tutaj strzelcy

Wody Nysy pokonujemy dzięki jednemu z trzech mostów. Dwa łączą ostrów z polskim brzegiem, jeden z niemieckim. Miano Wyspy Teatralnej ten skrawek ziemi nosi od niedawna, raptem od lat 70. minionego wieku. W przeszłości nazywano ją Ostrowem Mieszczańskim i Blichem Strzeleckim. Od wieku XVI na wyspie odbywały ćwiczenia i uroczystości miejscowego Bractwa Strzeleckiego.

Fot. Dariusz Chajewski

W tym czasie miłośnicy trafiania w cel dysponowali tutaj niewielką strzelnicą. Uznano ją za niewystarczającą, zwłaszcza że była w złym stanie technicznym i rozebrano w 1666 roku. W 1793 powstała nowa strzelnica, która przetrwała do 1873. Na jej miejscu zbudowano kolejny obiekt strzelecki. Bractwo Strzeleckie i miasto zadbało o otoczenie. W połowie XIX wieku, za sprawą starosty kurkowego i mistrza piekarskiego Augusta Heinzego, który zebrał datki pieniężne od gubinian, park na wyspie stał się chlubą miasta. W czerwcu 1844 spacerował po nim król pruski Fryderyk Wilhelm IV.

Teatr widzieli ogromny

W 1872, specjalnie powołana komisja obywatelska zaczęła zabiegać o budowę dużego kompleksu kulturalno-rozrywkowego. 20 lutego 1873 bractwo strzeleckie sprzedało wyspę oraz strzelnicę nowo powstałej spółce akcyjnej. Częścią inwestycji był budynek teatru. Obiekt zaprojektował znany berliński architekt Oskar Tietz. Otwarto go 1 października 1874 spektaklem “Faust” J.W. Goethego. Teatr mógł pomieścić 750 widzów. Pod koniec XIX wieku władze miejskie przejęły nową strzelnicę i przynależny do niej park oraz związane z tym wszelkie obciążenia finansowe. 20 maja 1905 odsłonięto pomnik Corony Schröter, urodzonej w Guben aktorki i śpiewaczki. Pomnik stanowiło popiersie z brązu umieszczone na kolumnie z czerwonego szwedzkiego granitu i stopniowany cokół z niebieskiego granitu.

Fot. Dariusz Chajewski
Przywracanie przeszłości

W lutym 1945, w czasie walk o miasto, teatr nie został uszkodzony. Spłonął w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Głównymi podejrzanymi byli tzw. szabrownicy. Przez lata przypominał graniczną ziemię niczyją. Prace porządkowe rozpoczęto w 2009 roku, rok później dokonano jej uroczystego “otwarcia”. O przeszłości przypomina odtworzona frontowa ściana teatru i namiastka pomnika Corony. Dziś to interesujący teren rekreacyjny nazywany zielonymi płucami miasta. Wśród wielu atrakcji wyspy znajdziemy tu drewnianą rzeźbę inspirowaną słynną złotą rybę scytyjską, znalezioną na polach w okolicach pobliskiego Witaszkowa…

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content