Trzy lata starań i sukces! Powstanie nowe Centrum Zdrowia Psychicznego

Konferencja prasowa w sprawi Centrum Zdrowia Psychicznego
Fot. Zdzisław Haczek
Po kilku latach starań Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na utworzenie w Ciborzu Centrum Zdrowia Psychicznego. Do tej pory takie placówki funkcjonowały w Gorzowie Wlkp. i Obrzycach.- To jest niesłychanie ważne, bo wiemy, w jaki sposób wzrosła liczba pacjentów psychiatrii – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Placówka ma duże znaczenie także z innego powodu, wypełni białą plamę na mapie regionu. – Do tej pory w środkowej, jak również w południowej części województwa nie działało Centrum Zdrowia Psychicznego – tłumaczy Tomasz Kowalski, dyrektor szpitala w Ciborzu.

Nowa placówka ma być ukierunkowana na pozaszpitalne leczenie pacjentów. Jak przekonują specjaliści chodzi o to, żeby nie wyrywać chorych z ich aktualnego środowiska np. pracy lub szkoły. – Posiadamy komórki niezbędne do utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego. Jest to: oddział dzienny, całodobowa pomoc doraźna, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz zespół leczenia środowiskowego – wyjaśnia Tomasz Kowalski,

Terytorialnie centrum w Ciborzu obejmie działaniem teren miasta Zielona Góra i powiatu zielonogórskiego. Oznacza to, że z jego pomocy będzie mogło skorzystać 177 tys. mieszkańców powyżej 18. roku życia. – O utworzenie Centrum zabiegaliśmy właściwie od 2018 r. Zgoda dotarła do nas przedwczoraj, co bardzo nas ucieszyło. Krok po kroku realizujemy nasze plany, inwestując w lubuską ochronę zdrowia – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dobrych informacji w najbliższych latach może być więcej. W strategii rozwoju szpitala na lata 2022-2030 jest zaplanowane utworzenie następnego centrum, które obejmie swoim działaniem powiat świebodziński, krośnieński i słubicki.

Jak w teorii działa centrum?

Centra Zdrowia Psychicznego tworzy się z myślą o osobach z zaburzeniami psychicznymi. W ośrodku dorośli powyżej 18. roku życia otrzymują kompleksową opiekę i pomoc. Leczenie w centrach odbywa się według indywidualnego planu. Placówki oferują m.in.: konsultacje psychiatryczne, psychologiczne, grupy wsparcia, a w razie potrzeby profesjonalne leczenie farmakologiczne, terapeutyczne i konsultacje. Zakłada się, że każdy pacjent, który zgłosi się do centrum z problemem uzyska odpowiednią pomoc w krótkim czasie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content