Jest kasa na stypendia dla uczniów zawodówek i techników. Czeka na Ciebie 8 tys. zł (WIDEO)

Na zdjęciu stypendyści programu Lubuskie Talenty
To kolejny program stypendialny samorządu województwa. Urząd marszałkowski od lat nagradza zdolną młodzież m.in. w ramach programu "Lubuskie Talenty" Fot. Lubuskie Centrum Informacyjne
Urząd marszałkowski odpalił nowy program stypendialny. Tym razem o pieniądze będą mogli starać się uczniowie szkół technicznych oraz zawodowych. Pierwszy nabór zaplanowano na przełomie sierpnia i września. Stypendium będzie wypłacane przez 10 miesięcy. W sumie każdy uczeń otrzyma 8 tys. zł.

Urząd marszałkowski na stypendia przygotował pulę ponad 2,5 mln zł. – W województwie lubuskim mamy prawie 25 tysięcy uczniów. To pokazuje jak dużo jest osób, które wybrało szkolnictwo zawodowe. Wsłuchując się w głosy młodzieży, rodziców i nauczycieli znaleźliśmy środku unijne na stypendia – cieszy się wicemarszałek Łukasz Porycki.

Zgodnie z założeniami stypendyści otrzymają w sumie 8 tys. zł, które będzie wypłacane w 10. miesięcznych transzach po 800 zł. Pieniądze trafią do 180 najlepszych osób, z tego 140 nagród przewidziano dla techników, a 40 dla szkół zawodowych.

Stypendia będzie można wydać na całkiem sporo rzeczy, których zakup będzie musiał być poświadczony odpowiednimi fakturami. – Stypendiami da się sfinansować wszystko, co rozwija młodego człowieka oraz podnosi jego umiejętności. Na liście znajduje się np. sprzęt elektroniczny lub kursy językowe – zapewnia Joanna Ejsmont, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWL.

Program stypendialny dla techników i zawodówek przedstawiono w urzędzie marszałkowskim Fot. Paweł Wańczko
Liczyć będą się oceny i…

– O stypendia będą mogli ubiegać się uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce. Będą liczyły się oceny zarówno z przedmiotów ogólnych, jak i typowo branżowych – tłumaczy Joanna Ejsmont.

Dokładne kryteria nie są jeszcze znane, ponieważ trwają prace nad regulaminem konkursu stypendialnego. Ten ma powstać w najbliższym czasie we współpracy z m.in. szkołami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wnioski o pieniądze uczniowie złoża na przełomie sierpnia i września.

– Bardzo się cieszę, że program rusza. Dużo uczniów liczy na to wsparcie. Wierzę, że w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej uda nam się kontynuować ten konkurs stypendialny dla techników i zawodówek – twierdzi Łukasz Porycki.

Warto dodać, że na uczniach „zarobią” również nauczyciele. Za każdego stypendystę pedagog otrzyma miesięcznie określoną kwotę pieniędzy. Wysokość nauczycielskiego stypendium oraz maksymalną liczbę uczniów na jedną osobę określi ostatecznie regulamin.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content