Zobacz jak Fundusze Europejskie odświeżają parki. Park Wiosny Ludów nabrał nowego blasku.

Pani Katarzyna z rodziną często odwiedza Park Wiosny Ludów.
Promienie słońca odbijają się od tafli wody w tutejszym stawie. Na wyremontowanych schodach dzieci mogą spokojnie usiąść z rodzicami karmiąc kaczki i gołębie. Wchodząc w głąb parku słychać gwar z placu zabaw, który po wymianie urządzeń przyciąga tłumy rodzin. Słowem – efekt projektu osiągnięty.

W samo południe na placu zabaw mnóstwo dzieci. Są nowe urządzenia dla dzieci i sporo ławek w cieniu dla dorosłych. Park odwiedza chętnie Pani Katarzyna Guszczak z Gorzowa Wlkp., która przychodzi tu z synami. Pamięta, jak było wcześniej, więc widzi różnicę – Korzystamy z uroków Parku po rewitalizacji. Z sentymentem tutaj wracam. Mieszkałam jako dziecko w centrum miasta i bawiłam się, tak jak dzisiaj mój syn z kolegą. Wracamy tutaj często. Byliśmy w niedzielę i było mnóstwo dzieci z rodzinami i wszyscy świetnie się bawili. Jest cudownie. Odnowiono plac zabaw i ścieżki oraz miejsce, gdzie kwitną piękne róże – mówi Pani Katarzyna.

W ramach inwestycji m.in. odmulono staw i odnowiono schody wokół niego.

Przywrócić dawny blask

Park Wiosny Ludów od lat był miejscem rekreacji rodzin. Dziesiątki lat temu trenowali tu nawet kajakami. Ostatnia dekada nie była jednak jego czasem świetności. Zamulony staw, nierówna i dziurawa ścieżka. Niezbyt zachęcająco. Pojawiła się szansa rewitalizacji gorzowskich parków: Wiosny Ludów i Parku Kopernika ze środków unijnych. Miasto skorzystało. Otrzymało na ten cel około dotację z Funduszy Europejskich. – Niedawno otwieraliśmy tuż obok Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości, przepiękna zabytkowa willa i odnowiony teren wokół. Także dzięki środkom unijnym wypiękniał park Wiosny Ludów. Tak tworzy się efekt synergii i powstała atrakcyjna przestrzeń miejska. Taki gorzowski Central Park – mówił z zadowoleniem wicemarszałek Marcin Jabłoński. Jak podkreślił w minionej perspektywie finansowej było wiele dobrych projektów z Gorzowa Wlkp. Były co prawda trudności podczas realizacji inwestycji, przez które prace trwały dłużej niż zakładano. Chodziło m.in. o odmulenie stawu. Po długim oczekiwaniu mieszkańcy mogą się już cieszyć nowymi ścieżkami, ławkami, schodami, huśtawkami, czy placem zabaw.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Wiktor i Konrad pokazują nam atrakcje na placu zabaw. – Postawiono nowe ławki, szachownicę. Są też bocianie gniazda. Dzieci są zadowolone. Wyremontowano Park Różyczkowy i postawiono nową fontannę. – Bardzo mi się podoba w Parku, jest zjeżdżalnia i wszystkie inne atrakcje. Byłem na lodach. Cieszę się, że już ptaki zlatują i jest wiosna – mówią. To nie tylko miejsce rekreacji dla najmłodszych i młodzieży, ale także dla seniorów. Odwiedza je między innymi Pan Zdzisław Nowicki – Jest zdecydowanie ładniej w tym parku. Widać pracę, którą włożyło miasto. Wiele elementów jest tutaj bardzo zadbanych. Piękny drzewostan. Piękne fontanny. Zadbany jest nawet stawek, bo jest woda dotleniana. Tylko są brudne ławki, szczególnie w części różanej. Poza tym jest bardzo sympatycznie, szczególnie wtedy, kiedy jest ładna pogoda i kwitną kasztany – mówi z nostalgią Pan Zdzisław.

Park różany po rewitalizacji.


Gorzowski magistrat sam nie podjąłby się takiego zadania. Urzędnicy przygotowali projekt rewaloryzacji parków Wiosny Ludów i Kopernika. Dobry projekt. Otrzymał dofinansowanie. W obu parkach są teraz nowe nasadzenia, ławki, oświetlenie, ścieżka pieszo rowerowa. W Parku Wiosny Ludów odmulono staw, jest nowy plac zabaw, ogród różany. – Park Wiosny Ludów to inwestycja, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. My ten projekt realizowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami po drugiej stronie granicy. Te pieniądze pozwoliły nam na to, żeby w tym Parku pojawiły się nowe elementy, które cieszą naszych mieszkańców. Mamy sporo uwag do wykonania przebudowy fontanny, ale już widać, że mieszkańcy są nią bardzo zainteresowani a Park to jest centralne miejsce naszego miasta i podczas weekendów jest tutaj mnóstwo ludzi. Ta inwestycja była potrzebna – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp. Tego typu dobrze przygotowane i sensowe projekty, które służą mieszkańcom regionu są wspierane przez radnych sejmiku województwa lubuskiego. – Fundusze Europejskie będące w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego pozwalają zmienić oblicze naszego miasta. To nie tylko infrastruktura drogowa, budynki. To również tereny zielone, jak Park Wiosny Ludów, który popularnie nazywany jest przez Gorzowian Parkiem Róż i jest zielonym sercem naszego miasta a który mogliśmy zmienić dzięki środkom unijnym. Na ten cel Urząd Marszałkowski przeznaczył 6 mln złotych. Efekty widać codziennie. Rodzice, młodzież, dzieci, uchodźcy z Ukrainy bardzo chętnie odwiedzają Park. Ciekawostką jest, że do projektowania tego Parku zaproszono mieszkańców, były konsultacje i spotkania, były też spacery badawcze. Tak naprawdę wiele elementów, które dzisiaj widzimy w tym Parku są pomysłami Gorzowian – mówi radna wojewódzka z Gorzowa Wlkp. Anna Synowiec.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUEdlaPL #FunduszeEuropejskiedlalubuskiego


Projekt jest zgodny z celem głównym Regionalnego Programu Operacyjnego, Oś Priorytetowa 4: Poprawa stanu środowiska przyrodniczego oraz przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym ze zmian klimatu i ochrona dziedzictwa kulturowego.

Autorzy tekstu i zdjęć: K.Kozińska, T.Pawłowski, S.Sinkowska.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content