Cybinka. W gminie rusza punkt selektywnej zbiórki odpadów (WIDEO)

Oficjalne otwarcie PSZOK w Cybince
Oficjalne otwarcie PSZOK w Cybince Fot. Dariusz Nowak
Cybinka to kilkutysięczna gmina, która w zakresie segregacji odpadów stała się jednym z regionalnych ekoliderów. W mieście powstał PSZOK, czyli nowoczesny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Inwestycja kosztowała prawie 6 mln zł. Niespełna połowa tek kwoty pochodziła z dotacji od urzędu marszałkowskiego.

PSZOK-i mają jeden główny cel, chodzi o zmniejszenie ilości śmieci składowanych na wysypiskach. Dzięki punktom mieszkańcy mogą bezpłatnie pozbyć się konkretnych odpadów komunalnych, od razu je segregując. Zakres przyjmowanych tworzyw jest szeroki i obejmuje m.in.: śmieci budowlane, wielkogabarytowe, opony, sprzęt elektroniczny, czy też chemikalia.

– PSZOK to przykład odwagi i determinacji w rozwiązywaniu problemów komunalnych. Łatwiej stworzyć coś w centrum miasta, zrobić ludziom przyjemność, stawiając ławeczkę lub fontannę. Trzeba jednak być odpowiedzialnym i mieć świadomość, że wszyscy odpowiadamy za środowisko i zmiany klimatyczne – komentuje inwestycję w Cybince członek zarządu województwa Marcin Jabłoński, który wziął udział w oficjalny otwarciu punktu.

Członek zarządu Marcin Jabłoński przemawia na oficjalnym otwarciu Fot. Dariusz Nowak

– To jeden z nowocześniejszych punktów selektywnej zbiórki odpadów. PSZOK wprowadza mieszkańców na kolejny poziom usług komunalnych. Jest tutaj wszystko przygotowane, odpady można oddać bezpośrednio dalej do odpowiedniej instytucji – cieszy się burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk.

Inwestycję realizowano od kilku lat. Prace rozpoczęto jeszcze w 2017 r. Dziś PSZOK ma się stać jednym z najbardziej istotnych punktów na mapie gminy. – Mamy się, czym pochwalić. Punkt jest funkcjonalny, a tym samym wygodny. Mieszkańcy mogą swobodnie wywieźć odpady. Mamy rampę najazdową, gdzie wystarczy podjechać i spokojnie wyrzucić śmieci bez ich dźwigania – tłumaczy Patryk Rudziński, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Cybince.

Rampa najazdowa dla samochodów Fot. Dariusz Nowak
Jeden z kontenerów do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Fot. Dariusz Nowak

– Trzeba myśleć o przyszłych pokoleniach, dlatego selektywna zbiórka odpadów jest potrzebna. W Cybince rozumieją, że trzeba dbać o środowisko. Gmina wydała sporo środków, ale cieszę się, że mogliśmy pomóc w inwestycji poprzez jej dofinansowanie ze środków unijnych – podsumowuje Marcin Jabłoński.

PSZOK w Cybince działa w poniedziałek w godzinach od 10:00 do 18:00, od wtorku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 i w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 9:00 do 15:00, przy czym po pracującej sobocie w poniedziałek PSZOK będzie nieczynny. Telefony do PSZOK: 68 931 13 97  lub 786 148 555.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content