Przywrócić historyczne tynki w zabytkowych kościołach kosztuje wiele trudu, czasu i pieniędzy. Zazwyczaj tego typu inwestycje są na szarym końcu gminnych potrzeb. Gdyby nie zewnętrzne dotacje parafie nie udźwignęłyby tego zadania. Z pomocą przychodzi lubuski samorząd przekazując środki na ten cel. Dziś umowy w tej sprawie podpisał w Starostwie Powiatowym w Międzyrzeczu wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.
Tym razem dotyczą powiatu międzyrzeckiego i sulęcińskiego. Samorządowcy z tego terenu przypieczętowali także umowy na inwestycje z Lubuskiej Bazy Sportowej. To już druga edycja programu. W ubiegłym roku samorząd województwa ogłosił konkurs dotacji pilotażowo. – Chcieliśmy sprawdzić, jak przyjmie się to rozwiązanie wśród naszych samorządowców. Przerosło to nasze oczekiwania, wpłynęło bardzo dużo wniosków – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.
Dotacje na konserwacje
Dzięki samorządowemu wsparciu konserwacji doczekają się elewacje zewnętrzne i wewnętrzne kościoła p.w. św. Wojciecha Biskupa w Drogominie. Pięknie położony zawsze budzi wielkie zainteresowanie turystów odwiedzających gminę Sulęcin. 40 tysięcy złotych pomoże samorządowi dopiąć montaż finansowy. Roboty w kruchcie Kościoła Filialnego w Chartowie będą z kolei dotyczyły remontu sufitu, murów, instalacji nagłaśniającej oraz instalacji sygnalizacji pożarowej. Gmina dołoży sporo, ale 40 tysięcy złotych to ważny zastrzyk finansowy. – Cieszy, że gmina nie musi ponosić pełnych kosztów konserwacji i renowacji zabytkowych kościołów, bo to są duże środki, a w kolejce czekają także inne inwestycje, mówi dla LCI Janusz Krzyśków, wójt Słońska.
Są sportowcy? Będzie baza
Podczas uroczystego podpisania umów w międzyrzeckim Starostwie Powiatowym nie zabrakło tych dotyczących Lubuskiej Bazy Sportowej. Dotacje są przeznaczone głównie na modernizację i budowę boisk, hal sportowych oraz sal gimnastycznych, budowę skateparków i pumptracków, a także infrastrukturę lekkoatletyczną. Umowy dotyczą m.in. przebudowy boiska sportowego w miejscowości Trzciel, to duża kwota, bo samorząd dorzuci 110 tysięcy złotych. Będzie cała infrastruktura i trybuny na ponad 160 miejsc! W Skwierzynie powstanie pumptracka wraz z mini zestawem street workout na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Takiego miejsca, zwłaszcza dla młodzieży, bardzo brakowało. Dotacja to 35 tysięcy złotych. Przytoczna doczeka się automatycznego systemu nawadniania na boisku sportowym z pomocą samorządu w kwocie 35 tysięcy złotych. W Międzyrzeczu uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Libelta dzięki wsparciu w kwocie 160 tysięcy złotych doczekają się nowej podłogi w Sali gimnastycznej, a to większy komfort treningów i zajęć. Dzięki stu tysiącom złotych dotacji przy niewielkim wkładzie własnym uczniowie SP nr 3 w Międzyrzeczu będą mieli przyszkolny obiekt sportowy – bieżni rekreacyjnej i zeskoku do skoku w dal. W Krzeszycach powstanie pierwszy w gminie Skatepark. Będzie się działo! A to wszystko dzięki dotacji w kwocie 100 tysięcy złotych. Gmina dorzuci drugie tyle. – W zeszłym roku 39 jednostek samorządu terytorialnego otrzymało wsparcie za ponad 2 mln zł. W tym roku nie mogło być inaczej. Samorządowcy złożyli projekty za prawie 6 mln zł. To pokazuje, że popularność tego programu jest bardzo duża i potrzeby są bardzo duże – podkreślił wicemarszałek Łukasz Porycki. Ma nadzieję, że podczas przygotowywania budżetu województwa na następny rok, radni zagłosują za zwiększeniem puli programu.
Czesław Symeryak, wójt Krzeszyc cieszy się, że uda się wybudować pierwszy skatepark w gminie – Mamy już kompleks szkolny, boiska, a konsekwentnie realizujemy inwestycje dla dzieci i młodzieży, robimy nowe miejsca rekreacji. Cieszymy się, że udało się zdobyć dotację na ten cel – podkreśla.