Sport i zabytki w regionie mają się dobrze. A będzie jeszcze lepiej! (GALERIA)

Remigiusz Lorenz, burmistrz Międzyrzecza przypieczętował umowę w ramach Lubuskiej Bazy Sportowej.
Przywrócić historyczne tynki w zabytkowych kościołach kosztuje wiele trudu, czasu i pieniędzy. Zazwyczaj tego typu inwestycje są na szarym końcu gminnych potrzeb. Gdyby nie zewnętrzne dotacje parafie nie udźwignęłyby tego zadania. Z pomocą przychodzi lubuski samorząd przekazując środki na ten cel. Dziś umowy w tej sprawie podpisał w Starostwie Powiatowym w Międzyrzeczu wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.

Tym razem dotyczą powiatu międzyrzeckiego i sulęcińskiego. Samorządowcy z tego terenu przypieczętowali także umowy na inwestycje z Lubuskiej Bazy Sportowej. To już druga edycja programu. W ubiegłym roku samorząd województwa ogłosił konkurs dotacji pilotażowo. – Chcieliśmy sprawdzić, jak przyjmie się to rozwiązanie wśród naszych samorządowców. Przerosło to nasze oczekiwania, wpłynęło bardzo dużo wniosków – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Dotacje na konserwacje


Dzięki samorządowemu wsparciu konserwacji doczekają się elewacje zewnętrzne i wewnętrzne kościoła p.w. św. Wojciecha Biskupa w Drogominie. Pięknie położony zawsze budzi wielkie zainteresowanie turystów odwiedzających gminę Sulęcin. 40 tysięcy złotych pomoże samorządowi dopiąć montaż finansowy. Roboty w kruchcie Kościoła Filialnego w Chartowie będą z kolei dotyczyły remontu sufitu, murów, instalacji nagłaśniającej oraz instalacji sygnalizacji pożarowej. Gmina dołoży sporo, ale 40 tysięcy złotych to ważny zastrzyk finansowy. – Cieszy, że gmina nie musi ponosić pełnych kosztów konserwacji i renowacji zabytkowych kościołów, bo to są duże środki, a w kolejce czekają także inne inwestycje, mówi dla LCI Janusz Krzyśków, wójt Słońska.

Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu. Spotkanie z samorządami, których wnioski wpłynęły do UMWL.
Są sportowcy? Będzie baza

Podczas uroczystego podpisania umów w międzyrzeckim Starostwie Powiatowym nie zabrakło tych dotyczących Lubuskiej Bazy Sportowej. Dotacje są przeznaczone głównie na modernizację i budowę boisk, hal sportowych oraz sal gimnastycznych, budowę skateparków i pumptracków, a także infrastrukturę lekkoatletyczną. Umowy dotyczą m.in. przebudowy boiska sportowego w miejscowości Trzciel, to duża kwota, bo samorząd dorzuci 110 tysięcy złotych. Będzie cała infrastruktura i trybuny na ponad 160 miejsc! W Skwierzynie powstanie pumptracka wraz z mini zestawem street workout na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Takiego miejsca, zwłaszcza dla młodzieży, bardzo brakowało. Dotacja to 35 tysięcy złotych. Przytoczna doczeka się automatycznego systemu nawadniania na boisku sportowym z pomocą samorządu w kwocie 35 tysięcy złotych. W Międzyrzeczu uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Libelta dzięki wsparciu w kwocie 160 tysięcy złotych doczekają się nowej podłogi w Sali gimnastycznej, a to większy komfort treningów i zajęć. Dzięki stu tysiącom złotych dotacji przy niewielkim wkładzie własnym uczniowie SP nr 3 w Międzyrzeczu będą mieli przyszkolny obiekt sportowy – bieżni rekreacyjnej i zeskoku do skoku w dal. W Krzeszycach powstanie pierwszy w gminie Skatepark. Będzie się działo! A to wszystko dzięki dotacji w kwocie 100 tysięcy złotych. Gmina dorzuci drugie tyle. – W zeszłym roku 39 jednostek samorządu terytorialnego otrzymało wsparcie za ponad 2 mln zł. W tym roku nie mogło być inaczej. Samorządowcy złożyli projekty za prawie 6 mln zł. To pokazuje, że popularność tego programu jest bardzo duża i potrzeby są bardzo duże – podkreślił wicemarszałek Łukasz Porycki. Ma nadzieję, że podczas przygotowywania budżetu województwa na następny rok, radni zagłosują za zwiększeniem puli programu.

Burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia jest zadowolony z podpisania umowy z wicemarszałkiem Łukaszem Poryckim.


Czesław Symeryak, wójt Krzeszyc cieszy się, że uda się wybudować pierwszy skatepark w gminie – Mamy już kompleks szkolny, boiska, a konsekwentnie realizujemy inwestycje dla dzieci i młodzieży, robimy nowe miejsca rekreacji. Cieszymy się, że udało się zdobyć dotację na ten cel – podkreśla.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content