Będzie łatwiej i aktywniej. Zarząd województwa lubuskiego powołał na początku tego roku Lubuską Radę Kół Gospodyń Wiejskich. Rada, z jednej strony to ciało doradcze dla Zarządu, a z drugiej wsparcie dla kół w terenie. Na ten cel otrzymała właśnie 100 tys. zł.
– Dostrzegamy działalność i aktywność obywatelską nie tylko w miastach, ale na terenach wiejskich. Tam ludzie są naprawdę bardzo aktywni i pro społeczni. Potrzebne jest im jednak wsparcie, zarówno doradcze, jak i finansowe – mówił podczas konferencji prasowej Stanisław Tomczyszyn wicemarszałek woj. lubuskiego i zachęcał działaczy kół do korzystania z nowej możliwości.
Koła gospodyń po nowemu
W 2018 r. weszła w życie ustawa dotycząca funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich, która zmusiła Koła do reorganizacji i dostosowania do nowej rzeczywistości. Obecnie Koło ma osobowość prawną, podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich i działa na podstawie statutu.
W Lubuskiem zarejestrowanych jest 125 kół, ale na starych zasadach funkcjonuje ich znacznie więcej, bo nawet 400. To sygnał, że formacjom nadal ciężko jest się przestawić na nowy system działania. – Znamy problemy Kół, szczególnie w obszarach organizacyjnych, dlatego w naszych planach są szkolenia z aplikowania o granty czy rozliczania dotacji. Chcemy, by Koła z tego korzystały – mówiła Jolanta Starzewska, przewodnicząca Lubuskiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.
Odmłodzone, z męskim pierwiastkiem, nakręcają życie na wsi
Dziś średnia wieku pań w kołach wynosi 60 lat, ale coraz częściej do grup dołączają młodsze osoby. Ich liczba stale rośnie. Do tego często zdarza się, że mimo nazwy, połowa osób w stowarzyszeniu to… panowie(!).
Koła gospodyń wiejskich rzeczywiście przeżywają swój renesans. Cel zwykle mają ten sam – kultywowanie tradycji, kultury, folkloru, produktów regionalnych i aktywnego trybu życia na wsi. Jednak większość kół skupia się już tylko na jednym obszarze działania. – Idziemy w przyszłość i czerpiemy z wiejskiej tradycji. Wieś to dla nas najlepsze i najpiękniejsze miejsce do życia i źródło inspiracji. Takim spojrzeniem chcemy inspirować innych – mówią członkowie (bo spora część to panowie) Koła Gospodyń Wiejskich „Budachowianki”. A inspirują wyśmienicie i na bardzo wysokim poziomie: zwracają uwagę na problemy związane z degradacją środowiska, wymieraniem dzikich gatunków zwierząt czy ubożeniem gleb. Pokazują, jak poprzez proste działania i małe kroki eliminować ilość śmieci i odpadów z gospodarstw domowych. – Promowaliśmy już własnoręczne robienie ekologicznych (biodegradowalnych) ozdób na cmentarze, które nie przyczyniają się do powstawania ton plastikowych śmieci. Przeprowadzamy też warsztaty, na których uczymy się rozpoznawać dzikie rośliny i zioła z ogrodów i łąk – wyliczają. Koło tworzy też i opiekuje się m. in. ogrodem społecznym. Edukuje młode pokolenia, jak ważne są krzewy i kwiaty, które są pożywieniem dla zapylaczy i ptaków. Co siać i sadzić, aby dzikie zwierzęta mogły żyć bezpiecznie.
Anna Chinalska, radna wojewódzka i jednocześnie zastępca w Lubuskiej Radzie KGW dodaje, że Budachów promuje też sztukę kulinarną. Już od dawna wieś słynie ze Święta Pierogów i chyba nie ma w regionie osoby, która o budachowskich pierogach nie słyszała. – Współpracowałam przez wiele lat z Kołami Gospodyń Wiejskich i nadal współpracuję. Znam doskonale ich działalność. Wiem, jak ważne są kobiety na wsi i jak zmieniają jej oblicze. Organizowane przez nie festyny, wydarzenia to nic innego, jak integracja mieszkańców, ale też pozyskanie środków na jakiś wspólny cel – dzieli się swoimi obserwacjami z terenu powiatu krośnieńskiego, skąd pochodzi. – Inicjatywy oddolne są bardzo ważne. Czy to Święto Pieroga w Budachowie, czy Karpia w Osiecznicy, czy Święto Pieczonego Ziemniaka w Dobrosułowie albo Naleśnika w Połupinie, wszystkie takie spotkania niosą wartość dodaną, bo zebrane na festynach pieniądze, wspólną decyzją społeczności, wspierają remonty i bieżące potrzeby poszczególnych miejscowości – podsumowuje radna Chinalska.
Lubuska Rada Kół Gospodyń Wiejskich odbyła już swoje pierwsze posiedzenie, na którym wyznaczono najważniejsze kierunki działań. Jednym z planowanych wydarzeń, będzie druga edycja Kongresu „Aktywna Kobieta Wiejska”. Wydarzenie miało swoją inaugurację w listopadzie ub.r. i spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Informacje o działalności Rady można znaleźć na BIP UMWL, wkrótce dostępna będzie też skrzynka mailowa Rady oraz profil w mediach społecznościowych.
Skład Lubuskiej Rady KGW:
- Przewodnicząca: Jolanta Starzewska – Prezes Stowarzyszenia Tworzec Ego Creo, Wiceprezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych – LOR w Kożuchowie, Radna Powiatu Świebodzińskiego,
- Zastępca Przewodniczącego: Anna Chinalska – Radna Województwa Lubuskiego,
- Zastępca Przewodniczącego: Wojciech Półtorak – Wiceprezes Lubuskiego Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,
- Członek Rady: Anita Kruszewska – Wiceprezes Stowarzyszenia Sanis Sano z Bledzewa,
- Członek Rady: Zofia Plewa – Wicestarosta Powiatu Międzyrzeckiego,
- Członek Rady: Małgorzata Smyk-Skołozubow – Prezes lubuskich struktur Związku Młodzieży Wiejskiej,
- Sekretarz: Marta Panicz-Szajnkenig – społecznik.