WITNICA. To muzeum, które jest przy browarze. Nie browar, który jest tylko muzeum.

Uroczyste przecięcie wstęgi. Lubuskie Muzeum Browarnictwa
Z łezką w oku emerytowani pracownicy oglądali zmodernizowany budynek starej słodowni browaru w Witnicy. Teraz jest to Lubuskie Muzeum Browarnictwa. 14 maja oficjalnie otwarto je zwiedzającym. – To połączenie historii z nowoczesnością. Unikatowe miejsce na mapie regionu – mówił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. Zobacz jak Fundusze Europejskie zmieniają oblicza tradycji!

Inwestycja została dofinansowana ze środków RPO Lubuskie 2020 aż w 85 procentach! Podczas otwarcia podpisano ostatni aneks do umowy pieczętujący zwiększoną pulę.


Miejsce z historią w tle

Po pięknych wnętrzach starej słodowni oprowadza nas kustosz. Sam w niej niegdyś pracował. O piwie wie wszystko. Na początek muzeum miało być jedynie miejscem pamięci o historii witnickiego browaru. Z czasem pozyskano tu eksponaty z ponad 50 browarów z Polski i Niemiec działających w XIX i XX wieku. Kustosz muzeum Roman Sybal : Historia browaru rozpoczyna się już w 1791, bo była tu niegdyś warzelnia. Sam browar powstaje w 1848 roku. Pozostajemy jedynym takim miejscem w regionie lubuskim. Kultywujemy tradycję początku muzeum browaru w Witnicy. Zdobyliśmy z trudem pamiątki 50 –ciu innych z Polski i zagranicy, to nie było łatwe. Ponadto jest tu także sporo multimedialnych nowości. Można np. skomponować samemu jaki ma być smak piwa i to wszystko w formie komputerowej. Tradycyjne eksponaty są uzupełnione nowoczesnymi technologiami. Znajdujemy się w starej słodowni, która działała od 1899 roku do 1999. Produkowała słód jęczmienny, ja w niej pracowałem – wspomina Pan Roman Sybal, jak mówią człowiek historia.

UE wspiera kulturowe dziedzictwo


Do muzeum warto się wybrać, bo to trzy piętra historii wzbogacone mutlimedialnymi nowinkami, każdy znajdzie coś dla siebie. – W minionej perspektywie finansowej mieliśmy do dyspozycji około 40 mln zł właśnie na projekty dotyczące dziedzictwa kulturowego w ramach RPO Lubuskie 2020. Ten witnicki jest unikatowy i bardzo się wyróżnia. To miejsce, w którym chyba najczęściej zobaczą Państwo nazwę lubuskie. Jest wszędzie. Warto wspomnieć o ogromnym dorobku browaru i przedsiębiorczości. Firma z powodzeniem realizuje bowiem także inne projekty, które dotyczyły głównie linii technologicznych – przypomina członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. Jak dodał podczas otwarcia muzeum, inwestycja w 85 procentach była dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, podkreślił rangę przynależności Polski do wspólnoty.
Prezes browaru Zdzisław Czyrka zaznaczył, że gdyby nie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, inwestycji nie udałoby się zrealizować. – Plany modernizacji muzeum mieliśmy od kilku lat. Jednak tylko dzięki zastrzykowi finansowemu, podjęliśmy to wyzwanie. Jesteśmy jedynym browarem w regionie i musimy kultywować tradycję. Koszt inwestycji to 3,5 mln zł, ale było warto, bo będą nas odwiedzać goście nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Już tak jest – mówi prezes.


Wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn: Browar wyrobił sobie niesamowitą markę. Jedno z piw lubuskich zostało jako jedno z pierwszych wpisane na ministerialną listę produktów regionalnych. Browar tworzy m.in. piwo kąpielowe, jedyne w Polsce. Z firmą z Witnicy zorganizowaliśmy w ubiegłym roku zielonogórski octoberfest. W tym roku chcemy to powtórzyć.


Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej od lat wspiera witnicki browar. Podczas otwarcia muzeum przypomniała dlaczego: 11 lat temu pracowałam tuż za bramą, w Urzędzie Miasta. Mam do tego miejsca sentyment. Muzeum będzie jedną z perełek turystycznych województwa lubuskiego. Jestem tego pewna.

Podczas otwarcia placówki słyszeliśmy od emerytowanych pracowników, że kiedyś to miało być tylko muzeum. Po różnych perturbacjach związanych z sytuacją firmy, udało się nie tylko utrzymać browar, ale go rozwinąć. W tym także pomogła Unia Europejska kierując środki na nowe linie technologiczne. – Cieszymy się, że to nie tylko muzeum, ale muzeum przy działających dobrze browarze, bo to miejsca pracy dla ludzi – mówią byli i obecni pracownicy.

Wnętrza Lubuskiego Muzeum Browarnictwa.


Beneficjentem dofinansowania jest Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Browarnictwa. Przedmiotem projektu inwestycyjnego pt: ”Stara Słodownia – Skarbnicą Wiedzy, Smaków i Zapachów” jest przeprowadzenie prac modernizacyjnych i renowacyjnych obiektu Starej Słodowni wchodzącej w skład zabudowy witnickiego browaru w zakresie utworzenia Muzeum Browarnictwa w Witnicy. Zakres Inwestycji obejmuje roboty budowlano – montażowe, renowacyjne, konserwatorskie oraz instalacyjne budynku wpisanego do rejestru zabytków. Planuje się dobudowę windy dla niepełnosprawnych, montaż instalacji paneli fotowoltaicznych, zakup platformy i aplikacji e-kultury i prezentacji zasobów on – line, sprzęt multimedialny i wystawienniczy. Projekt stanowi kontynuacje podjętych prac w zakresie utworzenia Muzeum Browarnictwa, które rozpoczęły się poprzez wstępne zaadoptowanie parteru budynku. Stan techniczny 200 letniego zabytkowego obiektu nie pozwala w pełni wykorzystywać jego potencjału do prezentacji walorów historycznych na skalę regionalną dla mieszkańców województwa lubuskiego i turystów.

Projekt ma na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego będącego świadectwem tożsamości kulturalnej i efektywnego wykorzystania zasobów kultury dla zwiedzających tym samym przystosowanie do funkcji kulturalno-edukacyjnej i turystycznej.

Całkowita wartość projektu 3,3 mln zł

Kwota dofinansowania 3 mln zł

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content