700 tys. zł. dotacji od Zarządu Województwa Lubuskiego otrzymał Uniwersytet Zielonogórski na dofinansowanie kosztów związanych z tworzeniem nowych kierunków studiów – inżynierii lotniczej oraz elektromobilności. – To świetny pomysł i spójny z wizją rozwoju regionu lubuskiego – komentuje decyzję władz uczelni Waldemar Sługocki poseł na sejm RP.
– To już trzecia umowa, jaka jest podpisywana w ostatnim czasie z uczelniami wyższymi w regionie. Nowoczesne kierunki kształcenia są dziś koniecznością. Wymaga tego przede wszystkim zmieniająca się rzeczywistość i wyzwania związane z rozwojem Lubuskiego – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki. Zgodnie z przyjętymi kierunkami rozwoju kształcenia Uniwersytet Zielonogórski kładzie nacisk przede wszystkim na dwie kwestie: uruchamiania kierunków, których absolwenci mają pracować nad podniesieniem komfortu i jakości życia mieszkańców regionu oraz kształtować rozwój nowych technologii. – Uniwersytet już dawno wspiera nowoczesność. Mamy też świadomość, że oczekuje się od nas (uczelni – red.) szybkiego reagowania na zmiany na rynku, niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego bardzo dziękuję władzom samorządowym za pomoc i wsparcie finansowe na utworzenie tych kierunków – dziękował Zarządowi rektor UZ, prof. Wojciech Strzyżewski.
Kierunek – Inżynieria lotnicza
Uniwersytet Zielonogórski już od dwóch lat prowadzi intensywne działania, by dołączyć do uczelni kształcących wysoko kwalifikowane kadry lotnictwa, w tym pilotów lotnictwa i mechaników. W lutym 2019 r., wspólnie z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej, Uniwersytet rozpoczął prace związane z uruchomieniem specjalności Mechanika Lotnicza na Wydziale Mechanicznym. Uczelnia rozpoczęła proces certyfikacji nowej specjalności w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Uczelnią, Aeroklubem Ziemi Lubuskiej i Zespołem Szkół Technicznych z siedzibą w Zielonej Górze. – Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na pracę w ciągle rozwijającym się porcie lotniczym w Babimoście, ale też w całej Europie – zapewnia rektor Strzyżewski.
Kierunek – Elektromobilność
Kierunek “Inteligentne systemy miejskie” – jako szersze ujęcie elektromobilności jest głównie związane z technologiami, które mają za zadanie wyeliminować największe kłopoty komunikacyjne współczesnych społeczeństw: redukcja hałasu, łatwość przemieszczania się, rozwiązanie problemu zatłoczonych aglomeracji, smogu i rosnącej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze. Tworząc ten kierunek, UZ nie tylko wyczerpuje zakres zagadnień związanych z elektromobilnością, ale również poszerza kompetencje przyszłych absolwentów o technologie informatyczne i komunikacyjne (Smart city).
Uczelnia zakłada, że na każdym z tych kierunków studiować może min. 30 osób.