Marszałek Elżbieta Anna Polak: Rząd PiS chce zepchnąć samorządy na margines (WIDEO)

Marszałek Polak, podczas czytania Konstytucji na zielonogórskim deptaku. Fot. Zdzisław Haczek

Podsumowanie wizyty Donalda Tuska w Lubuskiem, łączenie sił samorządów z opozycją, wspólna lista opozycji w wyborach parlamentarnych oraz  m.in. o tym, co czeka nas podczas pierwszego Lubuskiego Festiwalu Innowacji – o tym mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która była gościem studia LCI.

Donald Tusk podczas swojej wizyty w województwie lubuskim, a w szczególności podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim, zwracał uwagę na konieczność powrotu do samorządowych korzeni, bo samorząd jest fundamentem demokracji. Marszałek Elżbieta Polak przypomina niezwykle ważną rolę Tadeusza Mazowieckiego w tej kwestii.

-W tym tygodniu będziemy świętować Dzień Samorządu Terytorialnego, który został ustanowiony na pamiątkę pierwszych wolnych wyborów do samorządu. To już 32 rocznica. Rozmawialiśmy z Donaldem Tuskiem właśnie o tym, o czym powiedział pierwszy premier wolnej Polski, Tadeusz Mazowiecki: „Od jutra to wy, zwykli ludzie, przejmiecie władzę w swoich małych ojczyznach. I to, jaka będzie Polska, sami o tym zadecydujecie.” I Polacy wzięli sprawy w swoje ręce, poczuli się wreszcie decyzyjni w swoich małych ojczyznach, w swoich gminach i zaczęli urządzać Polskę po swojemu.

Co tracą samorządy wraz z rządami PiS?

Lubuska marszałek podkreśla również zmiany, które dokonały się przez lata, a na czele których stały właśnie samorządy.

-Chyba nikt z nas nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie zwykli ludzie, Polki i Polacy pokazali, że potrafią zadbać o swoją ojczyznę w ciągu 30 lat wolnej Polski. To był niesamowity postęp cywilizacyjny – w zakresie oświaty, w zakresie gospodarki, w zakresie kultury. Samorządowcy doskonale wiedzą na czym polega zrównoważony rozwój i potrafili o to zadbać zwłaszcza, że rządzący zawsze cenili sobie samorząd. Przecież w 1997 roku, zapisano fundamentalne wartości dotyczące samorządu w konstytucji, wystarczy tylko ich przestrzegać.

Zdaniem marszałek Polak wraz z dojściem do władzy Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęła się permanentna walka z samorządami i postępująca centralizacja.

-Niestety, od 2015 roku, od kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość, samorząd spychany jest na margines poprzez zabieranie kompetencji, ale przede wszystkim poprzez odbieranie finansów, ograniczanie budżetów samorządów, odbieranie wpływów z podatków, poprzez Polski Ład i odbieranie prawa do decyzji. Niestety,  z Warszawy nie widać zbyt dobrze, co należy realizować w pierwszej kolejności w małych ojczyznach. O tym wiemy my, mieszkańcy, którzy jesteśmy na dole – mówi.

Samorządowcy i opozycja jednym frontem

Na problem pełzającej centralizacji od wielu lat zwracają uwagę samorządowcy, ale zwraca na to także uwagę parlamentarna opozycja. To właśnie dlatego 25 maja samorządowcy i opozycja: Platforma Obywatelska, Lewica, PSL, Polska 2050 chcą połączyć siły i wypracować oraz podpisać porozumienie do wzajemnego wsparcia w wyborach parlamentarnych.

-Przygotowaliśmy postulaty, które chcemy, żeby wszystkie partie opozycyjne przyjęły, żebyśmy mogli wspólnie iść do wyborów w przyszłym roku i obronić samorząd. To będzie też taki wyraźny sygnał dla rządzących, że jesteśmy solidarni, że cała opozycja, wszystkie partie opozycyjne i samorząd gminny, powiatowy, wojewódzki, wszystkie korporacje samorządowe,  że są razem dla samorządu. Nie pozwolimy tych wartości zniszczyć, bo mamy doświadczenie, że samorząd sprawdził się w wolnej Polsce, mamy też zaufanie do ludzi samorządu i mamy ważne sprawy do uregulowania, sprawy zwiększenia finansowania, naprawy budżetów samorządowych, a zapowiadana jest kolejna reforma – zmniejszenie podatku PIT z 17 proc. na 12 proc., co również uderzy w samorządy – wylicza marszałek.

Rząd chce centralnie zarządzać szpitalami samorządowymi

Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny przymierza się do podporządkowania sobie szpitali, które są w rękach samorządów. Jak podkreślają sami samorządowcy jest to kolejna już odsłona centralizacji, która trwa od 2015 roku.

-Ma powstać kolejne narodowe centrum, tym razem jest to Agencja Rozwoju Szpitali. W naszej ocenie, w ocenie organów prowadzących szpitale, jest to raczej agencja, która ma służyć przejęciu zarządów szpitali. To jest kolejny skok na samorządy, które pokazały, że potrafią dobrze sobie radzić i zarządzać szpitalami, jeżeli nikt nie przeszkadza. Przykładem jest region lubuski. My sobie tę rewolucję zrobiliśmy, gdy 14 lat temu. Gdy obejmowałam nadzór nad ochroną zdrowia mieliśmy szpitale najbardziej zadłużone w Polsce, a dzisiaj są one zadłużone najmniej. Jest to olbrzymia praca, która została wykonana – obrazuje sytuację marszałek Polak.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content