Stadion z prawdziwego zdarzenia. Oby trawa nie wyschła…

Nowa nawierzchnia stadionu jawi się pełnią kolorów.
W środku miasta mieni się pięknymi kolorami. Niebieski tartan, świeża zielona trawa. Niebieskie krzesełka na trybunach, które już widać zza ogrodzenia. Stadion lekkoatletyczny w Gorzowie Wlkp. jest już prawie gotowy. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i budowlane. Trwa też intensywne nawadnianie trawy.

Lekkoatleci z Gorzowa Wlkp. i okolic nie będą musieli wyjeżdżać na treningi do innych miast. Zwykli mieszkańcy też zyskają. Przecież obiekt będzie dla wszystkich – mówią władze miasta.

Rozwijać sport bez ograniczeń


Trenerzy lekkoatletyki z niecierpliwością czekają na zakończenie prac. Zawodnicy już przebierają nogami, kiedy wypróbują świeżutki tartan. Nic dziwnego, takiego obiektu w regionie jeszcze nie było – Stadion pomoże nam przed wszystkim trenować tutaj, u siebie i nie będziemy musieli wyjeżdżać. Ja też walczyłem o to, aby stadion był użytkowany nie tylko przez zawodowców ale, aby każdy mieszkaniec Gorzowa mógł z niego skorzystać z rana czy z wieczora, aby nam nie przeszkadzać. Będzie to forma bezpłatna. Od tygodnia korzystamy ze stadionu rozgrzewkowego i mogę powiedzieć, że nawierzchnia jest rewelacyjna i szybka. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Zapraszam wszystkich do trenowania w LKS-ie. Teraz jesteśmy nieograniczeni powierzchnią i miejscem do tego, aby trafiali do nas jak najmłodsi ludzie już od 6 roku życia. Mamy też dorosłych zawodników i chodzi o komfort tych najlepszych zawodników, którzy przygotowują się do Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy – mówi trener Tomasz Saska. Zdaniem Nikoli Horowskiej, lekkoatletki z Gorzowa Wlkp. trenowanie na takim obiekcie, na którym mają się rozegrać Mistrzostwa Polski Seniorów podnosi prestiż miejsca i samego treningu. Trening to będzie przyjemność – mówi zawodniczka wielu zawodów. Piotr Guszpit , Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. podkreśla, że to najbardziej wyczekiwany obiekt sportowy w mieście. – Lekkoatleci nie mieli praktycznie gdzie trenować. Korzystali z gościnności miejscowości ościennych takich jak Barlinek, Myślibórz czy ostatnio Międzyrzecz. Przykro nam było, ale nie było w mieście takiego obiektu, gdzie mogliby spokojnie potrenować. Od czerwca się to gruntownie zmieni. Wszystkie kluby lekkoatletyczne będą mogły korzystać z tego obiektu i uważam, że spełni on oczekiwania klubów lekkoatletycznych i mieszkańców miasta, którzy chętnie skorzystają z możliwości pobiegania po takiej bieżni. Stadion był wymieniony w Strategii Rozwoju Sportu Gorzowa do 2026 roku jako 1 z 3 głównych elementów infrastruktury sportowej. Pierwszym była hala sportowa, drugim był stadion piłkarski i trzecim był stadion lekkoatletyczny. Mamy znakomitych ambasadorów tej dyscypliny – mówi P.Guszpit.

Każdy dorzucił. Są efekty


Stadion wymagał przebudowy. Zarówno dolny jak i górny. – Ten stadion wołał o tę modernizację. Do niedawna widzieliśmy spękaną nawierzchnię, przerastającą trawę. Stadion praktycznie nie nadawał się do użytku. Mimo wszystko, nasi lekkoatleci tutaj trenowali, również niepełnosprawni. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja otrzymała dofinansowanie z rządu i lubuskiego samorządu. To będzie pierwszy stadion z prawdziwego zdarzenia w województwie lubuskim – cieszy się prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki. Kwota dofinansowania z budżetu województwa w 2020 roku to 700 tysięcy złotych, w ubiegłym miasto dorzuciło milion złotych. Inwestycję wsparł także rząd, miasto dołożyło brakujące środki. Całość kosztowała prawie 18 mln zł. Widok cieszy oko. Nawierzchnia stadionu jest pokryta niebieskim tartanem, z daleka widać nowe trybuny z krzesełkami. Widownia rośnie świeża trawka. To miejsce na trening rzutów oszczepem i młotem. Susza nie pomaga. Trawę trzeba ciągle nawadniać. – Ten stadion ma szczególne położenie dla gorzowian. Wielu z nich może obserwować, jak ta inwestycja postępuje. Mam nadzieję, że będziemy niedługo obserwować tu sportowców zawodowych i amatorskich. Moim marzeniem jest, aby w Gorzowie powstał także stadion piłkarski z prawdziwego zdarzenia – mówi radna Anna Synowiec.

Nowa jakość treningów i zawodów


Po przebudowie stadion gorzowski stadion lekkoatletyczny zyska kategorię III według klasyfikacji IAAF. Stanie się licencjonowanym kompleksem sportowym z areną lekkoatletyczną oraz infrastrukturą towarzyszącą. W praktyce oznacza to: nowy teren rozgrzewkowy, boks do rzutów oszczepem i pchnięcia kulą, czy też bieżnię o długości 400 m. Dzięki temu stadion będzie idealnym miejscem zarówno dla zawodowych sportowców, jak i tych amatorskich. Samorządowa dotacja pozwoli m.in.: przygotować dokumentację i plac budowy, zakupić sprzętu sportowy, a także wykonać trybuny. Nowoczesny stadion da możliwość organizowania mistrzostw Polski w pełnym programie, mityngów międzynarodowych oraz zawodów niższej rangi.

K.Kozińska, S.Sinkowska

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content