Cygańskie rytmy zagoszczą w Gorzowie Wlkp.

Plakat zapowiadający spotkania mieni się kolorami.
Po raz 34 miasto będzie gospodarzem Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Jeden z najstarszych i najbardziej cenionych na świecie festiwal muzyki oraz kultury cygańskiej odbędzie się w sobotę 28 maja o godzinie 20:30 w gorzowskim amfiteatrze. Zadanie jest dofinansowane z budżetu samorządu województwa lubuskiego.
Plejada gwiazd

W tym roku przed gorzowską publicznością swoje umiejętności wokalne oraz taneczne zaprezentują m.in. Viki Gabor, Stanisław Karpiel Bułecka, Rafał Brzozowski, Dżambo Agusevi Orchestra, Mr. Žarko, Izabela Szafrańska, Liza Kotlyarenko, Ewelina Gabor praz Sara Czureja. -Dlaczego maj? Taki termin otrzymaliśmy od telewizji polskiej i w związku z tym mieliśmy tylko 1 miesiąc na przygotowanie festiwalu w tym roku. Udało się. Praktycznie 98% całej działalności już mamy za sobą. Chcemy też zachęcić młodzież szkolną do uczestnictwa w Festiwalu. W tym roku wystąpi Zespół Buziaki – piękne dziewczyny zaprezentują radość i ruch oraz Taborowa Orkiestra Harfiarzy mówi Ewa Dębicka współorganizatorka. – Zaprosiliśmy również grupę z Ukrainy, która przebywa obecnie na ulicy Słowiańskiej i czekamy na informacje, kto będzie zainteresowany żeby wziąć udział i zobaczyć kulturę cygańską dodaje Kamil Lewera.

Konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczną edycję Romane Dyvesa.
Region barwny, otwarty, wielokulturowy

Tradycją festiwalu jest występ Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, który jest gospodarzem festiwalu. Założycielem zespołu jest Edward Dębicki – kompozytor, wirtuoz akordeonu, aktor i autor, ale nade wszystko kustosz kultury cygańskiej. – Efekt będzie jak co roku imponujący. Festiwal odbywa się od ponad 30 lat w Gorzowie co świadczy o tym, że jesteśmy otwarci na wielokulturowość. Tu w Gorzowie możemy liczyć na ogromną tolerancję i ogromną otwartość. A z punktu promocyjnego dla miasta Festiwal Romane Dyvesa jest jedną z najsilniejszych marek. W związku z tym to jest ogromna przyjemność pomagać i współpracować ze Stowarzyszeniem przy tym procesie promocji komentuje Marta Liberkowska Dyrektor Wydziału Promocji i Informacji Miasta Gorzowa.


Każdego roku Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa łączą w sobie różnorodność, nowoczesność i otwartość z dbałością o kulturowy autentyzm, a także artystyczny poziom.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim przy wsparciu Miejskiego Centrum Kultury. Głównym mecenasem jest miasto Gorzów Wielkopolski. Bilety na koncert galowy można kupić za pośrednictwem strony internetowej abilet.pl oraz w kasach amfiteatru przed koncertem. Romane Dyvesa, czyli Cygańskie Dni odbędą się w sobotę 28 maja w gorzowskim amfiteatrze przy ul. Drzymały. Początek koncertu o godzinie 20.30.

S.Sinkowska, K.Kozińska

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content