Drogi leżą ci na sercu? Zabierz głos!

Inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze

To ważny dokument, który będzie podstawą do ubiegani się o środki samorządowe i unijne na drogi wojewódzkie w regionie lubuskim. Właśnie ruszają konsultacje społeczne „Regionalnego Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego z prognozą rozwoju do roku 2030″ i “Prognoza oddziaływania na środowisko Regionalnego Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego z prognozą rozwoju do roku 2030”.

O co bój?

Program rozwoju transportu jest spójny z założeniami Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego, część inwestycji na drogach wojewódzkich została także wpisana także do Kontraktu Terytorialnego. Regionalny program rozwoju transportu jest zatem ich dopełnieniem, ale też koniecznym dokumentem dla organów Unii Europejskiej w ubieganiu się o unijne środki na budowę dróg. Projekty dokumentów przygotowywała zewnętrzna firma. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców województwa lubuskiego oraz przedstawicieli środowisk gospodarczych, społecznych, naukowych, reprezentujących organizacje pozarządowe i społeczne, a także lubuskich samorządów oraz dbając o przejrzystość całego procesu projektowania Regionalnego Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego (RPRT WL 2030), zarząd województwa postanowił przeprowadzić konsultacje społeczne. Debata publiczna zostanie przeprowadza się w celu pozyskania uwag, opinii i wniosków od jednostek samorządu terytorialnego oraz szeroko rozumianych partnerów społecznych, turystycznych, gospodarczych, organizacji pozarządowych i społecznych oraz mieszkańców województwa lubuskiego zainteresowanych rozwojem transportu w regionie lubuskim.

Teraz jest czas na składanie uwag

Kilka tygodni temu w Gorzowie Wlkp. burzę medialną wywołał temat, jakoby budowa północnej obwodnicy miasta nie była ujęta w projekcie programu. – Chcemy być dopuszczeni do tworzenia dokumentu, a nie dostawać gotowy produkt bez naszego udziału – mówili przedstawiciele miasta. Zarząd województwa zapewnił na ostatnim spotkaniu z władzami miasta, że czas na składanie uwag dopiero będzie. – Słowo się rzekło, konsultacje w tej sprawie się rozpoczęły i to jest właśnie moment na współuczestniczenie w procesie przygotowywania programu. Jednocześnie zaznaczam, że budowa obwodnicy jest ważna dla regionu lubuskiego, co ma swoje odzwierciedlenie w strategii rozwoju województwa i Kontrakcie Terytorialnym – podkreśla członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Sławomir Kotylak zapewnia, że są to standardowe unijne procedury – Projekt dokumentu był przygotowywany w sposób rzetelny i profesjonalny. Aby zadbać o przejrzystość i transparentność poddajemy go obecnie pod konsultacje ze wszystkimi środowiskami zainteresowanymi rozwojem dróg. Planujemy również spotkania otwarte w tej sprawie – mówi S.Kotylak.

Formularze dostępne na www.lubuskie.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content