Ciecierzyce i Ulim. Jest radość. Zobacz, jak Fundusze Europejskie zmieniły oblicze szkół.

W szkole w Ulimiu po remoncie jest większy komfort prowadzenia lekcji.

Stare okna, wilgoć w klasach, przedwojenne tynki. Brak odpowiedniej izolacji. Tak było w szkole w Ulimiu jeszcze kilka lat temu. Dzięki Funduszom Europejskim budynek jest nie tylko szczelny i estetyczny. To także mniejsza strata ciepła i ekologia. Podobnie jest w Ciecierzycach. Szkoła doczekała się liftingu, a dzieci mają większy komfort nauki.

Podgorzowska gmina Deszczno. Z roku na rok się rozrasta. Jadąc do szkół widzimy dziesiątki nowych domów. Przybywa mieszkańców i dzieci. Maluchom trzeba zapewnić m.in. dostęp do szkół. Komfortowych, ciepłych i przyjaznych.

W koszulkach w klasie już nie zimno

W Ulimiu jeszcze do niedawna uczniom było zimno, w klasach była wilgoć i – jak mówią sami nauczyciele – czuć i widać było poniemiecką historię obiektu. Szkoła wymagała remontu, a dzięki Funduszom Europejskim to się udało. Wymieniono okna, drzwi, odrestaurowano zabytkowe cegły i ocieplono budynek. Irena Pałasz Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Ulimiu nie kryje zadowolenia. – Dzięki dofinansowaniu mamy nowoczesną i piękną szkołę. Zyskaliśmy nowe pomieszczenie – świetlicę do nauki i zabawy oraz odnowiono gabinety przedmiotowe. Dzięki tym środkom mamy wiele projektów „Laboratorium przyszłości”, „Aktywna tablica” i wiele innych, dzięki którym pozyskaliśmy pomoce dydaktyczne i książki. Przed nami nowy projekt sali gimnastycznej z szatniami i innymi gabinetami, na który czekamy w związku ze zwiększoną liczbą dzieci w szkole – mówi dyrektorka i liczy na środki z nowej perspektywy finansowej. Ania z czwartej klasy chwali sobie techniczne nowinki – mamy takie fajne tablice, były rożne zajęcia. Jak wchodzimy do szkoły to jest tak kolorowo i ładnie – mówi Ania. Wójt gminy podkreśla, że gdyby nie ponad połowa środków z Funduszy Europejskich na remont szkół w Ulimiu i Ciecierzycach, byłoby ciężko zrealizować obie inwestycje. – To był szalenie ważny zastrzyk finansowy. To były totalne remonty obok termomodernizacji. Na terenie Gminy mamy teraz wszystkie szkoły po remoncie: Bolemin, Ciecierzyce, Ulim i Deszczno. Mamy 4 ładne, nowoczesne szkoły i to nas bardzo cieszy. Dofinansowanie było około 30-40%. Mamy też 2 przedszkola ze żłobkami i jesteśmy w pełni zabezpieczeni edukacyjnie na najbliższe lata – mówi Paweł Tymszan.

Odrestaurowany budynek Szkoły Podstawowej w Ulimiu.

Krok milowy w gminnej oświacie


Mariusz Florczak z Urzędu Gminy w Deszcznie opowiedział nam o szczegółach remontów szkół w Ulimiu i Ciecierzycach, a także o innych oświatowych projektach realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne tak zwany ZIT pozwoliły nam kompleksowo zmodernizować 2 szkoły w 2017 roku. To były remonty generalne, ocieplenie przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Partnerstwo z innymi gminami pozwoliło zmienić nasza Gminę. W nowej perspektywie będziemy się starali pozyskać pieniądze na budowę hal sportowych w szkołach w Ciecierzycach i w Ulimiu a w tej chwili trwa budowa boiska wielofunkcyjnego w Deszcznie. Około 400 dzieciaków zyskało nowoczesne możliwości kształcenia. Dzisiaj szkoły są naszą dumą. Całkowite nakłady na oba projekty to było około 6 milionów złotych z czego około 4 milionów stanowiło dofinansowanie RPO. Zagospodarowaliśmy też teren przy Szkole Podstawowej w Deszcznie, która stała się infrastrukturą dla transportu niskoemisyjnego i przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo dzieciom i rodzicom oraz pracownikom szkoły oraz uczyniło tę przestrzeń bardziej przyjazną dla mieszkańców. Ta inwestycja to ponad pół miliona złotych z czego 85% stanowiło dofinansowanie z RPO – mówi Mariusz Florczak.
Gmina już szykuję się do nowego unijnego rozdania z kolejnymi projektami. M.in. budowy hal sportowych. Włodarze miast i gmin już się niecierpliwią. Przez brak porozumienia na linii Polska – Komisja Europejska już drugi rok nowej perspektywy mieszkańcy wciąż czekają na środki.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

KS Dozamet uzbroił się na wiosnę (FOTO)

Lider zielonogórskiej okręgówki, nowosolski KS Dozamet, postanowił wejść w piłkarską wiosnę mocnym uderzeniem. Nie było to jednak wydarzenie boiskowe – na konferencji prasowej zaprezentowano bowiem

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content