Ciecierzyce i Ulim. Jest radość. Zobacz, jak Fundusze Europejskie zmieniły oblicze szkół.

W szkole w Ulimiu po remoncie jest większy komfort prowadzenia lekcji.

Stare okna, wilgoć w klasach, przedwojenne tynki. Brak odpowiedniej izolacji. Tak było w szkole w Ulimiu jeszcze kilka lat temu. Dzięki Funduszom Europejskim budynek jest nie tylko szczelny i estetyczny. To także mniejsza strata ciepła i ekologia. Podobnie jest w Ciecierzycach. Szkoła doczekała się liftingu, a dzieci mają większy komfort nauki.

Podgorzowska gmina Deszczno. Z roku na rok się rozrasta. Jadąc do szkół widzimy dziesiątki nowych domów. Przybywa mieszkańców i dzieci. Maluchom trzeba zapewnić m.in. dostęp do szkół. Komfortowych, ciepłych i przyjaznych.

W koszulkach w klasie już nie zimno

W Ulimiu jeszcze do niedawna uczniom było zimno, w klasach była wilgoć i – jak mówią sami nauczyciele – czuć i widać było poniemiecką historię obiektu. Szkoła wymagała remontu, a dzięki Funduszom Europejskim to się udało. Wymieniono okna, drzwi, odrestaurowano zabytkowe cegły i ocieplono budynek. Irena Pałasz Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Ulimiu nie kryje zadowolenia. – Dzięki dofinansowaniu mamy nowoczesną i piękną szkołę. Zyskaliśmy nowe pomieszczenie – świetlicę do nauki i zabawy oraz odnowiono gabinety przedmiotowe. Dzięki tym środkom mamy wiele projektów „Laboratorium przyszłości”, „Aktywna tablica” i wiele innych, dzięki którym pozyskaliśmy pomoce dydaktyczne i książki. Przed nami nowy projekt sali gimnastycznej z szatniami i innymi gabinetami, na który czekamy w związku ze zwiększoną liczbą dzieci w szkole – mówi dyrektorka i liczy na środki z nowej perspektywy finansowej. Ania z czwartej klasy chwali sobie techniczne nowinki – mamy takie fajne tablice, były rożne zajęcia. Jak wchodzimy do szkoły to jest tak kolorowo i ładnie – mówi Ania. Wójt gminy podkreśla, że gdyby nie ponad połowa środków z Funduszy Europejskich na remont szkół w Ulimiu i Ciecierzycach, byłoby ciężko zrealizować obie inwestycje. – To był szalenie ważny zastrzyk finansowy. To były totalne remonty obok termomodernizacji. Na terenie Gminy mamy teraz wszystkie szkoły po remoncie: Bolemin, Ciecierzyce, Ulim i Deszczno. Mamy 4 ładne, nowoczesne szkoły i to nas bardzo cieszy. Dofinansowanie było około 30-40%. Mamy też 2 przedszkola ze żłobkami i jesteśmy w pełni zabezpieczeni edukacyjnie na najbliższe lata – mówi Paweł Tymszan.

Odrestaurowany budynek Szkoły Podstawowej w Ulimiu.

Krok milowy w gminnej oświacie


Mariusz Florczak z Urzędu Gminy w Deszcznie opowiedział nam o szczegółach remontów szkół w Ulimiu i Ciecierzycach, a także o innych oświatowych projektach realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne tak zwany ZIT pozwoliły nam kompleksowo zmodernizować 2 szkoły w 2017 roku. To były remonty generalne, ocieplenie przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Partnerstwo z innymi gminami pozwoliło zmienić nasza Gminę. W nowej perspektywie będziemy się starali pozyskać pieniądze na budowę hal sportowych w szkołach w Ciecierzycach i w Ulimiu a w tej chwili trwa budowa boiska wielofunkcyjnego w Deszcznie. Około 400 dzieciaków zyskało nowoczesne możliwości kształcenia. Dzisiaj szkoły są naszą dumą. Całkowite nakłady na oba projekty to było około 6 milionów złotych z czego około 4 milionów stanowiło dofinansowanie RPO. Zagospodarowaliśmy też teren przy Szkole Podstawowej w Deszcznie, która stała się infrastrukturą dla transportu niskoemisyjnego i przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo dzieciom i rodzicom oraz pracownikom szkoły oraz uczyniło tę przestrzeń bardziej przyjazną dla mieszkańców. Ta inwestycja to ponad pół miliona złotych z czego 85% stanowiło dofinansowanie z RPO – mówi Mariusz Florczak.
Gmina już szykuję się do nowego unijnego rozdania z kolejnymi projektami. M.in. budowy hal sportowych. Włodarze miast i gmin już się niecierpliwią. Przez brak porozumienia na linii Polska – Komisja Europejska już drugi rok nowej perspektywy mieszkańcy wciąż czekają na środki.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content