Niespodzianka dla dzieci od Osterwy. Na scenie „Piękna i bestia”

Aktorzy podkreślają, że "Piękna i Bestia" to bardzo emocjonalna baśń. Zdjęcia z próby.
Można się przestraszyć i wzruszyć. Sztuka opowiada o grze pozorów, o tym, jak często oceniamy innych po tym jak wyglądają, co mają. Nie dostrzegamy piękna w środku. Spektakl nie tylko dla dzieci opowiadający o ponadczasowych wartościach będzie miał swoją premierę już 4 czerwca w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Lęk przeradza się w miłość

Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nie świadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na nie jedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale. – Są wielkie baśnie magiczne, które opowiadamy sobie od tysięcy lat i próbą opowiedzenia kolejny raz starej baśni o Pięknej i Bestii jest nasz spektakl. Każdy opowiadacz opowiada na swój sposób i my też opowiadamy to na swój sposób z naszego namysłu i z naszego serca. Opowiadamy historie łącząc wątki, które nam się z tym skojarzyły, łącząc wątki z innych baśni tworzymy naszą własną opowieść. I dlatego zapraszamy na naszą wersję tej baśni – mówi reżyser baśni Andrzej Ożga.

Zdjęcia próby spektaklu
Baśń nie tylko dla dzieci

-Wcielam się w postać Bestii w tym spektaklu. Warto go zobaczyć ponieważ jest tutaj mieszanka wielu emocji: od tych bardzo negatywnych do tych bliskich nam, bliskich miłości, bliskich spokoju, rodzinnego ogniska. To nie jest powiedziane, że to jest spektakl dla małych, którzy znają tę wersję disnejowską. U nas jest trochę inaczej , ale ten motyw wersji Pięknej i Bestii jest zachowany tak jak powinien być. Można się przestraszyć, można się pośmiać, można się nawet wzruszyć i zastanowić czy ja czy kto inny jest potworem, bestią. Tylko lepiej tego nie udzielać. Jest to wyczerpująca rola i kosztuje bardzo dużo fizyczności do której musiałem zmienić i głos i sposób poruszania się. Mam nadzieję, że to zachęci do przyjścia do Teatru i zobaczenia jak ta historia wygląda u nas – mówi Mikołaj Kwiatkowski – aktor odtwórca Bestii. Justyna Jeleń aktorka odtwórczyni Pięknej Belli mówi, że to baśń jej dzieciństwa.
– Od dziecięcych lat była to moja ukochana bajka. Nie sądziłam, że przyjdzie mi kiedyś zagrać w niej a szczególnie rolę tytułową. Postać jest bliska memu sercu. Jest to piękna opowieść o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. Okazuje się to oczywiście dopiero na końcu spektaklu. Piękna muzyka Marka Zalewskiego, wzruszająca, przejmująca. Podobnie jest ze scenografią i kostiumami w wykonaniu Joanny Sapkowskiej oraz reżyseria Andrzeja Ożgi. To wszystko łączymy w całość i widać, że to będzie naprawdę wielkie, piękne, mocne show – mówi aktorka.

Zdjęcia próby spektaklu.

Scenariusz, reżyseria i teksty piosenek: Andrzej Ozga

Muzyka: Marek Zalewski

Choreografia: Tomasz Tworkowski

Scenografia, kostiumy i animacje: Joanna Sapkowska

Reżyseria światła: Monika Sidor

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content