Po raz kolejny presja ma sens. Będzie więcej pieniędzy dla Lubuskiego!

Elżbieta Anna Polak i Łukasz Porycki
53 miliony euro więcej, czyli ponad 240 milionów złotych, ma trafić do województwa lubuskiego. Fot. facebook

Nie 861, a 915 mln euro ma trafić do naszego regionu w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Te niezwykle pozytywne informacje przekazała marszałek województwa Elżbieta Anna Polak po spotkaniu, które odbyło się 31 maja w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, przedstawiciele samorządu województwa i lubuscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej nie zrezygnowali z zabiegów o większe środki dla naszego regionu na lata 2021-2027. Członek zarządu województwa, Marcin Jabłoński mówił wtedy dla LCI, po jednym ze spotkań w ministerstwie, że: „Tak prawdę mówiąc to będziemy musieli zaczynać od nowa poszukiwanie pól do kompromisów. Czekamy na kolejne uwagi ze strony ministerstwa do tego, co zostawiliśmy podczas tego spotkania.”

Dzisiaj widać owocne efekty tych negocjacji. Jak wskazuje marszałek Polak, przy podziale dodatkowych środków zbudowano nowy algorytm. -Regiony zyskały, teraz jest to nie 40% z unijnego tortu, lecz 41,46%. Nowe wskaźniki to m.in. odsetek ludności terenów wiejskich, odsetek migrantów z Ukrainy, liczba osób w wieku poprodukcyjnym, liczba osób dorosłych (25-64 lata), liczba osób niekorzystających z internetu.

Podczas rozmów w ministerstwie, marszałek Polak oraz wicemarszałek Porycki zostali również zapewnieni, że 84 mln euro zasili dodatkowo program Feniks, z którego Lubuskie będzie mogło się starać uzyskać środki na elektryfikację linii kolejowej 203.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content