Ponad 800 mln zł wsparcia dla przedsiębiorców i są efekty! (WIDEO)

Rozbudowa, remonty, nowe linie technologiczne, nowinki techniczne. Na te cele właściciele dużych i mniejszych firm w regionie wykorzystali zastrzyk finansowy z Brukseli w ramach mijającej perspektywy finansowej. Były dotacje i pożyczki. Apetyt rośnie, czekamy na więcej – mówią.

Odwiedzamy jedną z firm produkujących m.in. rolety w podgorzowskim Deszcznie. Duży parking, nowocześnie zagospodarowania przestrzeń wokół budynku. Czysto i przestronnie. Biuro obsługi klienta zaprojektowane z gustem i oddzielone od hali produkcyjnej. Jeszcze kilka lat temu firma działała w innym miejscu. Było ciasno i brakowało miejsca na magazynowanie produktów.

Prawdziwa metamorfoza

– Teraz mamy o wiele lepszą jakość obsługi naszych klientów. Bez porównania do poprzedniej siedziby – mówi nam Iwona Brylska – współwłaścicielka firmy. Produkuje ona rolety, plisy, żaluzje, markizy, moskitiery. Bogata jest także oferta rolet zewnętrznych, plis okiennych, żaluzji drewnianych, aluminiowych i fasadowych. Pani Iwona oprowadza nas po dużej, nowoczesnej hali produkcyjnej. Jest czysto. Wszystkie towary dokładnie posegregowane. – Fundusze Europejskie pozwoliły nam na rozwój, na powiększenie siedziby firmy, na lepszy komfort pracy pracowników, Wzbogaciliśmy nasz park maszyn o nowe urządzenia, które zwiększają wydajność. Możemy pokazać się teraz w lepszym świetle potencjalnym nabywcom, nasze produkty są lepiej wyeksponowane w naszym show roomie. Założyliśmy również monitoring w firmie. Wybrukowaliśmy plac przed firmą. Na starej siedzibie brakowało już miejsca a ten obiekt jest znacznie większy i nowoczesny, mamy więcej miejsca na regały i magazyn. Stworzyliśmy też pomieszczenia socjalne dla pracowników. Namawiamy wszystkich, aby pozyskać środki unijne, które są bardzo ważne dla rozwoju firmy – zachęca Pani Iwona.

Człowiek programuje, maszyna wykonuje

Dzisiaj produkcja części do produkcji rolet i żaluzji to, jak w wielu innych branżach, kilka osób i maszyny do obróbki. To jednak nie takie proste. Wszystko trzeba jednak wcześniej zaprogramować. Adam Tobolski opowiada nam szczegóły. – Ta maszyna służy do obróbki stolarki aluminiowej przy produkcji rolet i ma za zadanie wyciąć otwory pod zamki, zatrzaski rolety antywłamaniowej. Jest to maszyna CNC, więc trzeba napisać program, zrobić rysunek, skonwertować go na program, który wczytywany jest do maszyny i maszyna z automatu po trajektorii idąc wycina otwory, które my zadajemy w rysunku technicznym. Maszyna redukuje prace ludzką i daje dokładność czyli większą precyzję w stolarce – mówi. A to przecież same korzyści. Głównym celem projektu realizowanego w firmie było wdrożenie innowacji produktowej, która przyczyni się do rozwoju profesjonalnego, konkurencyjnego na rynku krajowym i międzynarodowym przedsiębiorstwa. Zbudowano halę oraz zakupiono nowoczesne i wysoko wydajne maszyny. środków trwałych. Firma wdrożyła też nowe produkty – rolety i żaluzje z powloką termoizolacyjną oraz usługi pokrywania rolet i żaluzji powłoką termoizolacyjną. Do tego celu przeszkoliła też pracowników.

Ważny zastrzyk dla firm

Za kilkanaście miesięcy kończy się mijająca perspektywa finansowa. Można zatem zrobić małe podsumowanie w sektorze przedsiębiorstw w regionie lubuskim. O takie poprosiliśmy Marka Kamińskiego, Dyrektora Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego – Do dyspozycji przedsiębiorców było blisko 800 mln zł. Były to między innymi dotacje, to około 500 mln zł. Formy finansowe zwrotne to kwota 250 mln zł. Były one w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego, który został wybrany naszym operatorem w tym obszarze wsparcia przedsiębiorców. Były to przede wszystkim projekty o charakterze innowacyjnym, wiele z nich ro projekty badawcze i to wcale nie mała grupa. Jest to ważna gałąź wsparcia, aby była to gospodarka oparta na wiedzy. Wszystkie konkursy są już w tym obszarze zamknięte. Czekamy na nową perspektywę i cieszymy się ze zwiększonej alokacji dla lubuskiego. Te informacje płyną do nas z wczorajszego spotkania Pani marszałek w Warszawie – mówi Marek Kamiński i nie kryje zadowolenia. Przypomnijmy. Nie 861,5 a blisko 915 mln euro trafi do naszego regionu w Kontrakcie Programowym dla Województwa Lubuskiego na lata 2021-2027. To informacja po wtorkowym spotkaniu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Materiał filmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content