Rowerowa VELO SPROTAVIA połączy Lubuskie z Dolnym Śląskiem! (WIDEO)

Podpisanie umów w Szprotawie.
Powstawanie kolejnych tras rowerowych w lubuskiem to m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i spalin.

Sieć ścieżek rowerowych w Lubuskiem zyska kolejny odcinek!  Blisko 16 km trasa w powiecie żagańskim, łącząca Szprotawę, Kartowice, Witków, Siecieborzyce i Stypułów zainicjowana została przez członka zarządu województwa Marcina Jabłońskiego, który chwalił tę inicjatywę, podkreślając przy tym powstawanie takich ambitnych projektów w naszym regionie.

Velo Sprotavia, bo taką oficjalną nazwę nosi zainaugurowana ścieżka rowerowa, cieszy przede wszystkim cyklistów ze Szprotawy i okolic, ale również miłośników jednośladów w całym województwie, ponieważ połączy systemy lubuskich tras rowerowych z dolnośląskimi.

Ścieżka, która biegła będzie dawną trasą kolei szprotawskiej, spotka się ze ścieżkami już istniejącymi – od Stypułowa przez Kożuchów, Ciepielów, Nową Sól, Otyń, Lipiny, Lubięcin, Konotop, Kolsko aż do Sławocina. Końcowym efektem będzie zintegrowany system rowerowych tras na terenie województwa lubuskiego.

Inwestycja, która warta jest blisko 8,5 mln złotych gwarantuje m.in. miejsca obsługi rowerzystów oraz powstanie dworca rowerowego. Nie byłaby ona jednak możliwa bez wsparcia ze środków europejskich – w tym przypadku jest to prawie 7 mln zł.

Marcin Jabłoński podczas podpisywania umów na ten projekt mówił, że to kolejny krok w dobrą stronę, ale w tej materii, jako region, mamy jeszcze sporo do zrobienia. Według Jabłońskiego wszystko jest jednak na dobre drodze, by tę infrastrukturę rowerową poszerzać. Wskazywał on, że istotną rolę odegrać tu mogą pieniądze z KPO.

 -To duży, bardzo ambitny, śmiały projekt. Mam nadzieję, że jego realizacja skończy się wielkim sukcesem. Takich projektów zrealizowaliśmy w województwie kilkadziesiąt, za ponad sto milionów złotych i zostało za to zbudowanych około 200 kilometrów ścieżek. To, niestety, dalece poniżej naszych oczekiwań, a zwłaszcza cyklistów, którzy pewnie z wielkimi nadziejami spoglądają w naszą stronę, chcąc usłyszeć, jakie będziemy realizować projekty – wskazywał członek zarządu województwa.

Satysfakcji i zadowolenia nie krył również burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik: -My tutaj wraz ze współpracownikami, samorządowcami mieliśmy marzenie, żeby Szprotawa stała się ekologiczna, zdrowa i przyjazna. Dzisiejsze podpisanie umowy to wielki krok w tym kierunku. Budowa ścieżek rowerowych to promocja aktywnego, zdrowego trybu życia – podkreślał Gąsik.

#UEwspiera #UEpomaga #UEdlaLubuskiego

Materiał filmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content