Muzyczne bramy raju. Już niebawem rusza festiwal muzyki dawnej (WIDEO, PROGRAM)

rozmowa z Cezarym Zychem
Cezary Zych, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka w Raju
Kulturalne lato w Lubuskiem zbliża się wielkimi krokami, a to znak, że za chwilę nasz region rozbrzmiewać będzie boskimi dźwiękami, do których od wielu lat przyzwyczaił nas Festiwal Muzyki Dawnej „Muzyka w Raju”. 19., a tak naprawdę 20. (jubileuszowa) edycja tej muzycznej uczty dla melomanów, odbywać się będzie w dniach 4-21 sierpnia 2022 r. – nie tylko w Paradyżu! W tym roku Lubuskie Centrum Informacyjne jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

„Muzyka w Raju” od dawna jest kulturalną wizytówką Regionu Lubuskiego, ale także jednym z bardziej prestiżowych wydarzeń nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Od dwóch dekad twórcy festiwalu „oswajają” nas z muzyką dawną, wyprowadzając ją ze sztywnych ram sal koncertowych do… wiejskich kościołów drewnianych. Zmienia się także i ewoluuje formuła festiwalu – rajskie brzmienie już dawno przekroczyło bramy Paradyża, by zaprosić widzów na koncerty w innych miejscowościach na terenie województwa. Ważną zapowiedzią sierpniowego festiwalu  jest także „Przedsionek Raju” – cykl koncertów odbywający się w „małych ojczyznach” dla lokalnych społeczności.

O kolejnej – jubileuszowej – odsłonie „Muzyki w Raju” opowiada Cezary Zych – dyrektor artystyczny festiwalu, prezes Fundacji Canor: – Odsłona dwudziesta tak naprawdę, chociaż niektórzy twierdzą, że dziewiętnasta, bo w 2020 roku nie było festiwalu – tłumaczył dyrektor. – Wykorzystujemy to więc do rozpoczęcia całorocznych obchodów 20-tej edycji festiwalu.  Zaczynamy w tym roku i mamy nadzieję, że w ciągu tego okresu – jesiennego, zimowego, wiosennego – uda nam się także zrealizować kilka projektów i skończymy w sierpniu przyszłego roku.

Nie tylko Paradyż

– Tegoroczna odsłona będzie bardzo podobna do tej, którą mieliśmy roku 2019, kiedy zapoczątkowaliśmy nową formułę, nowy model, nową formułę festiwalu „Muzyka w Raju”, który odbywa się nie tylko w Paradyżu ale także, kilku innych miejscach na Ziemi Lubuskiej – podkreślał Cezary Zych. – W tym roku te miejsca to będą Świebodzin, Międzyrzecz, Gorzów Wielkopolski, Letnica pod Zieloną Górą. Jeden dzień spędzimy na Dolnym Śląsku w Jerzmanowej koło Głogowa, a wreszcie ta główna część, dziewięciodniowa, odbędzie się w Paradyżu. Jest to zgodne z tym, do czego przygotowywaliśmy się przez wiele lat dzięki naszym projektom, takim jak „Przedsionek Raju”, „Nasz Telemann” czy „Filharmonia bez Filharmonii, żeby „Muzyka w Raju”, która jest postrzegana jako projekt lubuski – była rzeczywiście projektem regionalnym;  żeby nasze koncerty, nasi wykonawcy, którzy przyjeżdżają z całego świata do Polski prezentowali swoją sztukę i  muzykę dawną w różnych ośrodkach Ziemi Lubuskiej.

Festiwal „Muzyka w Raju”, który od lat wspierany jest finansowo przez Samorząd Województwa Lubuskiego, to także znakomita okazja do zaprezentowania ogromnego potencjału – nie tylko związanego z muzyką – naszego województwa, z którego często my sami nie zdajemy sobie na co dzień sprawy:

– Mamy wiele niezwykłych obiektów architektonicznych – tłumaczył Cezary Zych – mamy świetne współczesne sale koncertowe, wiec to jest bardzo dobry moment, żeby zachęcić i pokazać ten materiał, i być może zainspirować też naszych partnerów lokalnych: samorządy, instytucje kultury w mniejszych miejscowościach, do tego żeby przyjrzały się potencjałowi, jaki jest w muzyce klasycznej, która na co dzień przegrywa z muzyką rozrywkową – mówił dyrektor artystyczny „Muzyki w Raju”.

46 muzycznych uczt

– Poza tym festiwal będzie bardzo podobny w swojej koncepcji do tego, do czego się przyzwyczailiśmy, natomiast o jego odrębności będzie decydowało to, kto będzie występował i jaki będzie jego program –  mówił Cezary Zych. – Będziemy mieli w tym roku takie 3 główne linie programowe – muzyka średniowieczna, renesansowa i barokowa, czyli wydawałoby się nic szczególnie nowego, ale w każdej z nich bardzo dużo muzyki, której na co dzień w Polsce nie słuchamy, nie trafia ona do nas. Festiwal będzie miał największą (do tej pory) ilość koncertów, będzie ich aż 46, jest to troszeczkę wynik tej naszej filozofii – wyjaśnił dyrektor, tłumacząc, iż niektóre koncerty będą powtarzane. – Jest to niewątpliwie pod względem skali, przedsięwzięcia największy z dotychczasowych festiwali. Ok. 90 proc. programów jest przygotowanych specjalnie z myślą o festiwalu, czyli nigdy wcześniej nie można ich było posłuchać. To będą premiery, więc myślę, że jest to również duża atrakcja tego wydarzenia.

Przedsmak raju

Zanim w sierpniu zaprosimy melomanów na ucztę główną, czyli festiwal „Muzyka w Raju”., tradycyjnie jego zwiastunem, zaostrzającym tylko muzyczny apetyt słuchaczy, będzie „Przedsionek Raju”:

– Jest naszym ulubionym dzieckiem tak naprawdę, bo pozwala nam w taki bardzo nieformalny sposób poznać bliżej Ziemię Lubuską, zaprzyjaźnić się – podkreślał w rozmowie Cezary Zych. – Przez te 10 lat (to będzie 10. edycja Przedsionka), poznaliśmy większość lubuskich samorządów, większość tych społeczności,  a liczba miejscowości, w których odbywają się koncerty, sięga już czterdziestu.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z Cezarym Zychem.

Szczegółowy program festiwalu pod materiałem wideo.

Przedsionek Raju 2022, 26 czerwca – 3 lipca
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Partnerzy: Gmina Brody, Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa, Gmina Skąpe, Gubiński Dom Kultury, Gmina Brzeźnica, BWA Zielona Góra, Stowarzyszenie FUNDMED

Po zawirowaniach spowodowanych pandemią niezwykle popularny na Ziemi Lubuskiej cykl koncertowy „Przedsionek Raju” powraca do swoich tradycyjnych letnich terminów. Będzie to ju X edycja tego projektu. W dniach 26 czerwca – 3 lipca odbędzie się 8 koncertów, których głównymi bohaterami będą muzycy międzynarodowej orkiestry barokowej Kore oraz młodzieżowej formacji Green Kore, tym razem występujący w składzie kameralnym. W programie wyłącznie muzyka Jerzego Fryderyka Haendla, sonaty triowe oraz sonaty fletowe i skrzypcowe.

Koncert 1, Niedziela, 26 czerwca
Przytok, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, godz. 18.00

Koncert 2, Poniedziałek, 27 czerwca
Zielona Góra, BWA, godz. 19.00

Koncert 3, Wtorek, 28 czerwca
Nądnia, pracownia artystyczna Ireneusza Solarka, godz. 19.00

Koncert 4, Środa, 29 czerwca
Biecz, kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, godz. 19.00

Koncert 5, Czwartek, 30 czerwca

Gubin, Gubiński Dom Kultury, godz. 19.00

Koncert 6, Piątek, 1 lipca

Brody, Pałac, godz. 19.00

Koncert 7, Sobota, 2 lipca

Wichów, Kościół pw. św Marcina, godz. 18.00

Koncert 8, Niedziela, 3 lipca

Międzylesie, kościół pw. Jana Chrzciciela, godz. 18:00

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content