Pokonują problemy przez zabawę. Warsztaty “Mozaika rozmaitości” integrują ukraińskie dzieci (WIDEO)

Warsztaty "Mozaika Rozmaitości"
Fot. Konrad Paszkowski
Śmiech to międzynarodowy język, który rozumie każdy, dlatego pokaźną porcję dobrej zabawy i radości ukraińskim dzieciom postanowił zafundować Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Przygotował wyjątkowe warsztaty dla maluchów, uciekających przed wojną. Dzięki „Mozaice rozmaitości” mają poczuć się w województwie lubuskim jak w domu.
Radość w cieniu bolesnych wspomnień

Warsztaty „Mozaika rozmaitości” miały jeden, ale wcale nie łatwy cel. ODN chciał pomóc ukraińskim dzieciom w szybkiej adaptacji w Zielonej Górze. Dla jednych maluchów miasto stanie się przecież domem na miesiące, dla innych być może sporo lat. –  Dzieciaki przyjeżdżają do nas z wieloma problemami. Wiemy, co się dzieje u nich w kraju. Mieliśmy grupę, gdzie dzieci mówiąc o marzeniach, chciały po prostu wrócić do domu i taty – tłumaczy Agnieszka Znamirowska, koordynatorka warsztatów „Mozaika rozmaitości”.

– Widać, że wiele maluchów ma traumę wojenną. Jako ODN od dawna włączamy się w działania wspierające integrację dzieci ukraińskich w zielonogórskich szkołach. Chcemy dać im przestrzeń, gdzie miło spędzą czas i rozwiną swoje talenty. Nasze propozycje „szyjemy na miarę” – zapewnia Lidia Bugiera, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.

Warsztaty "Mozaika Rozmaitości"
W warsztatach wzięło udział ok. 300 uczniów Fot. Konrad Paszkowski
Głośno i kolorowo!

Jedną z ostatnich propozycji ODN stały się właśnie warsztaty „Mozaika rozmaitości”, przez które w trakcie tygodniowych zajęć przewinęło się ok. 300 uczniów z różnych zielonogórskich szkół. – Dobrze się bawimy! Mamy krainy: eksperymentów, Lego, kolorów, tańca. Dużo się dzieje i dzieciaki wychodzą szczęśliwe. Na tym uśmiechu najbardziej nam zależy – mówi Agnieszka Znamirowska.

Wśród atrakcji, które skradły serca dzieci znalazły się zajęcia organizowane przez Akademię TurboKIDS. – Z pozoru zwykłych klocków tworzymy w pełni działający pojazd. Następnie go programujemy i urządzamy wyścigi. Daje to masę frajdy, a w zajęcia wplatamy przy okazji elementy edukacyjne – zachwalał Piotr Lis, trener z Akademii TurboKIDS.

W sumie w warsztatów wzięli udział uczniowie z blisko 10. zielonogórskich podstawówek. Organizacja warsztatów nie byłaby możliwa bez zewnętrznego dofinansowania. Inicjatywę ODN kwotą 10 tys. zł wsparł urząd marszałkowski.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content