Śmiech to międzynarodowy język, który rozumie każdy, dlatego pokaźną porcję dobrej zabawy i radości ukraińskim dzieciom postanowił zafundować Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Przygotował wyjątkowe warsztaty dla maluchów, uciekających przed wojną. Dzięki „Mozaice rozmaitości” mają poczuć się w województwie lubuskim jak w domu.
Radość w cieniu bolesnych wspomnień
Warsztaty „Mozaika rozmaitości” miały jeden, ale wcale nie łatwy cel. ODN chciał pomóc ukraińskim dzieciom w szybkiej adaptacji w Zielonej Górze. Dla jednych maluchów miasto stanie się przecież domem na miesiące, dla innych być może sporo lat. – Dzieciaki przyjeżdżają do nas z wieloma problemami. Wiemy, co się dzieje u nich w kraju. Mieliśmy grupę, gdzie dzieci mówiąc o marzeniach, chciały po prostu wrócić do domu i taty – tłumaczy Agnieszka Znamirowska, koordynatorka warsztatów „Mozaika rozmaitości”.
– Widać, że wiele maluchów ma traumę wojenną. Jako ODN od dawna włączamy się w działania wspierające integrację dzieci ukraińskich w zielonogórskich szkołach. Chcemy dać im przestrzeń, gdzie miło spędzą czas i rozwiną swoje talenty. Nasze propozycje „szyjemy na miarę” – zapewnia Lidia Bugiera, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.
Głośno i kolorowo!
Jedną z ostatnich propozycji ODN stały się właśnie warsztaty „Mozaika rozmaitości”, przez które w trakcie tygodniowych zajęć przewinęło się ok. 300 uczniów z różnych zielonogórskich szkół. – Dobrze się bawimy! Mamy krainy: eksperymentów, Lego, kolorów, tańca. Dużo się dzieje i dzieciaki wychodzą szczęśliwe. Na tym uśmiechu najbardziej nam zależy – mówi Agnieszka Znamirowska.
Wśród atrakcji, które skradły serca dzieci znalazły się zajęcia organizowane przez Akademię TurboKIDS. – Z pozoru zwykłych klocków tworzymy w pełni działający pojazd. Następnie go programujemy i urządzamy wyścigi. Daje to masę frajdy, a w zajęcia wplatamy przy okazji elementy edukacyjne – zachwalał Piotr Lis, trener z Akademii TurboKIDS.
W sumie w warsztatów wzięli udział uczniowie z blisko 10. zielonogórskich podstawówek. Organizacja warsztatów nie byłaby możliwa bez zewnętrznego dofinansowania. Inicjatywę ODN kwotą 10 tys. zł wsparł urząd marszałkowski.