Kameralnie i organowo. Festiwal który sławi region (WIDEO)

Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Drezdenku dla studentów i absolwentów wydziałów wokalnych akademii i uniwersytetów muzycznych do lat 30
W lipcu rusza kolejny festiwal muzyki organowej i kameralnej w Drezdenku. Wydarzenie ma już 27 – letnią historię. – To niebywałe, że od lat udaje się nam przyciągać wspaniałych artystów znanych w Polsce i na świecie. Piękne jest także, że mamy zwiększające się grono melomanów – mówi organizator festiwalu Wiesław Pietruszak.
Zaczęło się od lekcji


Ponad 40 lat temu Pan Wiesław zawiózł uczniów do teatru Wielkiego w Poznaniu na „Straszny dwór”. W 1975 roku. W 1994 roku przyszły zmiany, które pozwoliły na zakładanie stowarzyszeń i tak się zaczęło. Najpierw uczeń Pana Wiesława zaproponował zorganizowanie w jednym z kościołów festiwalu organowego na organach mistrza Wilhelma Sauera. – Tak się zaczęło, wspomina organizator festiwali. Najpierw były organizowane dwa festiwale, dziś łącznie organizujemy pięć. Cztery latem i jeden jesienią w miejscowościach: Drezdenko, Krzyż Wlkp. , Witnica, Sieraków i Międzyrzecz. Występują u nas artyści światowej sławy, a melomani przyjeżdżają z całej Polski i zza granicy – mówi gość LCI.

Festiwal z historią w tle


Wspaniałe wydarzenie pod patronatem mistrza, światowej sławy śpiewaka Wiesława Ochmana przyciąga nie tylko osoby po 50 – tym roku życia. Coraz więcej jest młodych widzów. – Mamy słuchaczy od najmłodszego do najstarszego. Cieszymy się, że tłumy przyciąga nie tylko muzyka organowa, instrumenty ale także śpiew operowy. Warto zarezerwować sobie czwartki o 19:00 i zapoznać się z repertuarem, który już niebawem będzie dostępny – mówi Wiesław Pietruszak. Jak dodaje gość LCI na rozpoczęcie wydarzenia nie zabraknie wątku związanego z wojną na Ukrainie. – Pierwszy dzień to koncert artystów z tamtych stron, część współpracuje z nami od dawna. Dodatkowo jest jeszcze wątek historyczny związany z rocznica powstania ruchu Solidarność. To także niezwykle ważna dla nas, środowiska katolickiego data. Tu mottem przewodnimi będzie dla nas twórczość księdza Józefa Tischnera – mówi organizator festiwalu. Wydarzenie jest współfinansowane przez gminę Drezdenko oraz województwo lubuskie.

Nie sposób wymienić wszystkich, którzy mogli zaprezentować się publiczności podczas festiwalu, dlatego zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Wiesławem Pietruszakiem, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej w Drezdenku.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content