Drogie nam są drogi. Czyli o rozwoju lubuskiego transportu (WIDEO)

Spotkanie konsultacyjne w Gorzowie Wlkp.
Trwają konsultacje regionalnego programu rozwoju transportu województwa lubuskiego. Prowadzi je Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. To ważny dokument, bo wyznacza najważniejsze cele rozwoju połączeń drogowych, kolejowych i wodnych. Od jego zapisów zależy m.in. ubieganie się o środki europejskie w najbliższych latach.

Na tym etapie samorządy i instytucje mogą zabierać głos. 8 czerwca spotkanie konsultacyjne odbyło się w Gorzowie. Frekwencja dopisała. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci północy województwa lubuskiego.


Po pierwsze obwodnice


Projekt dokumentu „Regionalnego Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego z prognozą rozwoju do roku 2030″ przygotowała zewnętrzna firma wyłoniona w przetargu zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. – To standardowa procedura związana z wymogami Komisji Europejskiej. Na tym etapie wszystkie zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu. Wnosić poprawki do istniejących już zapisów lub wprowadzać nowe. Konsultacje to zakończą się 28 czerwca. Dokument jeszcze będzie przejrzany i dokładnie przeanalizowany. Potem trafi do zarządu województwa lubuskiego – tłumaczy Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Spotkanie konsultacyjne w Gorzowie Wlkp. cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego. – To najważniejszy dokument jeśli chodzi o rozwój transportu nie tylko dla Gorzowa ale także dla całego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Będzie on podstawą do ubiegania się o środki z programu Feniks, który w nowej perspektywie finansowej zastąpi program Infrastruktura i Środowisko. Głównym naszym celem podczas konsultacji jest wpisanie do dokumentu północnej obwodnicy Gorzowa jako inwestycji do realizacji – mówi Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Podczas spotkania poruszono także kwestię ważną dla powiatu strzelecko – drezdeneckiego. – Drezdenko to oczywiście temat obwodnicy, budową jej trzeciego i czwartego etapu wypadła z Polskiego Ładu, ale mamy wciąż środki z rządowego programu budowy obwodnicy i zadeklarowane pieniądze z województwa lubuskiego, a to najważniejsza inwestycja drogowa regionu – przypomina burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska.


Drogi i nie tylko


Burmistrz Drezdenka przypomina także, że gminę przecinają liczne drogi wojewódzkie. – Zależy na odkorkowaniu miasta, ale także na poprawę stanu dróg wojewódzkich, a te gęsto przecinają nasza gminę – mówi Karolina Piotrowska. Nie tylko o drogach była mowa, ale także o transporcie zbiorowym. – Wiemy, jak istotne w nowej perspektywie finansowej będą kwestie związane z niskoemisyjnym transportem, na to będziemy stawiać. Podczas konsultacji przekażemy także liczne postulaty mieszkańców Strzelec Krajeńskich dotyczące transportu – mówił sekretarz Strzelec Krajeńskich Mateusz Karkoszka. – To duży, obszerny dokument, który z pewnością wymagał sporo pracy. Jednak zewnętrzna firma nie zawsze jest w stanie dojrzeć te najważniejsze kwestie w diagnozie. Co do tego będą z pewnością uwagi. Ja osobiście będę miał zastrzeżenia do kwestii szybkich kolei aglomeracyjnych – podkreślił radny.
Spotkanie konsultacyjne odbędzie się także w Zielonej Górze. Głos można zabrać także w formie elektronicznej. Szczegóły na stronie www.lubuskie.pl. Głos w tej sprawie można zabrać do 28 czerwca.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content