Lubuskie Forum Innowacji. Oni to mają patenty! (WIDEO)

Co ma kamera termowizyjna i dron do innowacji w systemie przeciwpożarowym? Otóż jak przekonywali uczestnicy Lubuskiego Forum Innowacji w Gorzowie, bardzo wiele. Dzięki zakupowi takiego sprzętu i profesjonalnym pomiarom, udało się wyeliminować zagrożenia pożarowe na składowiskach odpadów. Nikogo już też nie dziwi fakt, że to nie lekarz wykonuje zabieg, tylko zaprogramowany robot. Ba! I to bez konieczności otwierania pacjenta. Forum po raz pierwszy zawitało do Gorzowa, ale nie po raz ostatni.

W Akademii im. Jakuba z Paradyża spotkali się przedstawiciele świata nauki, biznesu, a nawet służby zdrowia. Dlaczego? Nowoczesne technologie mają zastosowanie w każdej dziedzinie. Już teraz wynalazki i innowacje ułatwiają życie, pracę i leczenie.

Halo, a jak tam baza?

Nowoczesne sale, laboratorium badawcze. Samo miejsce Lubuskiego Forum Innowacji było już dowodem, jak dotacje z Unii Europejskiej i lubuskiego samorządu poprawiły bazę dydaktyczną dla studentów wydziału technicznego uczelni. Wykłady i część warsztatowa odbyły się w Laboratorium Technologicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Organizatorem forum był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego – Jest to pierwsze Lubuskie Forum Innowacji, które jest organizowane w Gorzowie i podkreślę że nie tylko pierwsze, ale pierwsze w cyklu organizowanych przez Urząd Marszałkowski. Na początku roku zarząd województwa lubuskiego przyjął strategię rozwoju innowacji do 2030 roku, a ta zakłada jeszcze szereg tego typu zadań, bo na tym polu mamy jeszcze sporo do zrobienia. Musimy tworzyć możliwości realizacji wspólnych projektów w partnerstwach – mówił dr Jarosław Flakowski, dyrektor Dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Patent na biznes


Wydarzenie było podzielone na część panelową i warsztaty. Specjaliści mówili m.in. o działalności naukowo badawczej gorzowskiej akademii. – Już mamy określoną ilość patentów, wdrożeń, współpraca z przemysłem jest kluczowa w codziennej pracy. Trudno dziś określić liczbę patentów, bo jest ich bardzo dużo i jeszcze mamy bardzo dużo zgłoszeń patentowych. Współpracujemy z przedsiębiorstwami z całej Polski – podkreślała dr Aleksandra Radomska – Zalas, dziekan Wydziału Technicznego AJP. Z uczelnią i firmami nierozerwalnie związany jest Gorzowski Ośrodek Technologiczny. – Realizujemy bardzo wiele projektów naukowo – badawczych. W tej chwili pracujemy nad trzema projektami z zakresu innowacji. Dotyczą wsparcia transformacji cyfrowej, inkubatora przedsiębiorczości, laboratoriów do badan nad sztuczną inteligencją. Chcemy utworzyć centrum patentowe dla przedsiębiorców przy Urzędzie Patentowym. Tworzymy Centrum Nauk Przyrodniczych w Stanowicach – mówiła Justyna Kmietowicz, dyrektor GOT w Gorzowie Wlkp. Ośrodek już tworzy partnerstwo w ramach prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego sieciowania do nowej perspektywy finansowej. Zastosowanie nowoczesnych technologii w medycynie przedstawił wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Robert Surowiec – Pandemia była okropnym doświadczeniem, jednak z pewnego względu bardzo cennym. Doświadczyliśmy, jak bardzo potrzebne są usługi elektronicznej rejestracji, oddzielanie pacjenta chorego od zdrowego. Wykorzystujemy sprzęt najwyższej jakości, który odpowiednio zaprogramowany, wykonuje bardzo precyzyjne zabiegi, jak robot Da Vinci – mówił wiceprezes lecznicy. Podczas forum przedstawiono przykłady przeniesienia projektów badawczo rozwojowych do gospodarki, było sporo o ich finansowaniu i o przyszłej perspektywie finansowej pod tym względem. – Jako instytucja otoczenia biznesu wspierająca mikro, małe i średnie firmy jesteśmy otwarci na wszystkie inicjatywy sieciujące m.in. w obszarze innowacyjności. Będzie to jeden z priorytetów w przyszłym rozdaniu środków europejskich. W partnerstwie łatwiej będzie można zrealizować tego typu projekty – mówił Ireneusz Maciej Zmora, prezes Lubuskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Po części panelowej odbyły się warsztaty sieciujące i zbliżające ludzi biznesu z uczelniami i instytucjami.


Odrabiamy straty

W ostatnich latach dość dużo mówiło się o słabej kondycji lubuskiego pod względem poziomu innowacyjności. W mediach przytaczany jest m.in. Indeks Banku Millenium, w którym region jest pod tym względem na szarym końcu. – Ten indeks jest po prostu źle naukowo skonstruowany. Nie bierze się do wskaźników statystycznych zmiennych, które odzwierciedlają to samo i które są ze sobą wysoce skorelowane – mówi nam dr hab. Elżbieta Wojnicka – Sycz, profesor z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. O co zatem chodzi? Profesor odpowiada, że w tym wskaźniku powinny być tak naprawdę dwie zmienne, np. udział nakładów na badania i rozwój w Produkcie Krajowym Brutto i wydajność pracy w województwie. Pozostałe trzy odzwierciedlają to samo. – Takie rankingi są po prostu niepoprawne – mówi profesor Wojnicka – Sycz. Oczywiście nie jest też tak, że region pod tym względem wiedzie prym, nie jest metropolią i nie wygra z dużymi województwami. W dobrze skonstruowanych, obiektywnych wskaźnikach, np. regionalnej tablicy wskaźników innowacyjności, którą sporządza Bruksela, lubuskie ma się… dobrze! Dynamika nakładów na badania i rozwój w ostatnich latach jest jedna z najwyższych w Polsce.


Aby dobrze przygotować się do nowej unijnej sześciolatki i wypracować duże projekty, region rozpoczął sieciowanie. O co chodzi? Poprzez warsztaty powiązał świat nauki, biznesu i instytucji różnych branż. Podczas forum zaprezentowane zostały partnerstwa zgłoszone do konkursu zakładającego wybór obszarów kluczowych w ramach Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji. Te specjalizacje to: innowacyjny przemysł, zielona gospodarka oraz zdrowie i jakość życia.
W planach jest także utworzenie LUBUSKIEGO CENTRUM BADAWCZO – ROZWOJOWEGO. Zadaniem Centrum ma być w dużym skrócie: inicjowanie, koordynowanie, wspieranie i prowadzenie projektów badawczych dotyczących samorządu terytorialnego oraz cyfryzacja w JST.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

W ten weekend świętował Park Mużakowski

– Park Mużakowski to nasza perełka, ale też modelowy przykład polsko-niemieckiej współpracy – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski, wsiadając do pociągu zmierzającego w kierunku Łęknicy.

Więcej pieniędzy na nowe żłobki

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwoliły obecnemu rządowi zwiększyć kwotę na program „Aktywny Maluch” aż o 1 mld zł. – W sumie mamy na

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content