Na zakończenie kulturalnego święta – poznaliśmy Laureatów „Klapsów”, czy nagród Kozzi Film Festiwal

Gala Kozzi Film Festiwal
fot. Zdzisław Haczek / Lubuskie.pl
13 czerwca 2022 r. podczas uroczystej gali w Bibliotece Norwida poznaliśmy laureatów kończącego się już 8.(11.) Kozzi Film Festiwalu, który od dawna jest stałym elementem kulturalnego pejzażu regionu lubuskiego. Miłośnicy dobrego kina, teatru oraz książki doceniają przede wszystkim możliwość spotkania znakomitych artystów i przyjaciół festiwalu.

Wspaniali goście – wybitne autorytety ze świata teatru, filmu i książki ( w tym roku byli to m.in. Jan Englert, Sławomira Łozińska, Lech Dyblik, Remigiusz Grzela, Jacek Głomb, Beata Kawka, Mirosław Zbrojewicz, Waldemar Matuszewski), a także różnorodny program festiwalu obfitujący w prezentacje filmów, spektakle teatralne, spotkania autorskie, czytelnię dramatu – to wszystko sprawia, że  Kozzi Film Festiwal jest znakomitą propozycją dla wszystkich spragnionych duchowej strawy, artystycznych wrażeń i kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie. Biblioteka Norwida, zmieniająca się na czas festiwalu w Kino Norwid, staje się wtedy miejscem ważnego dialogu nie tylko o kondycji współczesnej sztuki, ale także o potrzebie zachowania w pamięci dokonań ludzi, których już nie ma wśród nas. Maciek Kozłowski, Barbara Krafftówna, Tadeusz Łomnicki – niech trwają na zawsze: na kliszy filmowej, na kartach książek i w sercach publiczności.

Spotkanie z drugim człowiekiem

– To tu aktorki i aktorzy dosłownie „schodzą z ekranu”, by spotkać się z widzami i czytelnikami ich biografii” napisała w liście gratulacyjnym do organizatorów marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która objęła festiwal honorowym patronatem. I to jest chyba jeden z najważniejszych aspektów tej imprezy, który przyciąga do niego jak magnes miłośników kultury – możliwość spotkania z drugim człowiekiem, czy to na ekranie, czy w rzeczywistości.  Właśnie takie „artystyczne” spotkania są okazją do wymiany myśli, wzruszeń i doświadczeń, dotknięcia trochę magii X Muzy oraz wyjścia naprzeciw wrażliwości twórców kina, teatru i słowa pisanego.

Czas na… KLAPSY

Na posiedzeniu w dniu 13.06.2022 Jury Konkursowe 8(11.) Festiwalu Filmu Teatru i Książki Kozzi – Krafftówna – Łomnicki pod przewodnictwem Łukasza Maciejewskiego postanowiło przyznać:

1) Grand Prix, czyli Klaps 2022 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego:

Bartoszowi Blaschke za film „Sonata”

2) nagrodę KLAPS 2022 za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym

Magdalenie Żak za wykreowanie niezwykłej, nowoczesnej i silnej bohaterki w filmie „Magdalena” w reżyserii Filipa Gieldona,

3) nagrodę KLAPS 2022 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym Lechowi Dyblikowi za postać Jurasa w „Sonacie” Bartosza Blaschke; widzowie mają możliwość odkryć kolejną, jakże odmienną odsłonę możliwości warsztatowych aktora;

4) nagrodę KLAPS 2022 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie teatru i filmu

Janowi Englertowi; mistrzowi wielu pokoleń, odtwórcy wielu ról, które zapisały się w annałach polskiego teatru i filmu;

5) nagrodę KLAPS 2022 za film akcji – filmowi „Lokatorka” w reżyserii Michała Otłowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kreacji Sławomiry Łozińskiej, w roli Janiny Markowskiej;

Jury Młodzieżowe w składzie:  Marzena Kapusta, Karolina Gleń, Hanna Kuchta, Lidia Compel, Zofia Wajdzik, Paweł Skrzypczak przyznało nagrodę KLAPS 2022 Łukaszowi Rondudzie i Łukaszowi Guttowi za film “Wszystkie nasze strachy”.

Nagrody laureatom wręczał m.in. Wacław Maciuszonek, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Ostatniego laureata, który otrzyma Nagrodę Publiczności w głosowaniu online, poznamy na zakończenie festiwalu, 14 czerwca br.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content