Samorządowcy czekają na pieniądze z UE. Czy dojdzie do przedawnienia dokumentacji? (WIDEO)

Fot. Pixabay
Samorządowcy czekają z dokumentacją projektową na hale sportowe, drogi, chodniki, rewitalizacje skwerów, ścieżki rowerowe, kanalizacje, wodociągi i inwestycje proekologiczne. Wszystkie plany wiążą się z nową unijną perspektywą. – Jesteśmy przygotowani – mówią samorządowcy i dodają, że są obawy co do zlecania niektórych dokumentów na tym etapie, gdy nie ma środków z UE. Obawiają się ich przedawnienia.

W rozmowie z LCI apelują o wydłużenie czasu realizacji inwestycji. W czym tkwi problem? Wszystkie dokumenty są na etapie trwających od miesięcy negocjacji. Nie może być umowy między rządem a samorządem w tej sprawie, skoro nie ma porozumienia na linii Polska – Komisja Europejska co do kluczowych i realnych zmian w systemie sądownictwa.

Wszystko w zawieszeniu

– Nowa perspektywa jest w trakcie negocjacji, programy regionalne w trakcie negocjacji. Jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, nadal nie spełniliśmy realnie wymaganych kryteriów. Coraz więcej jest głosów beneficjentów, kiedy ruszą pierwsze konkursy, a my nic nie możemy konkretnego na tym etapie powiedzieć – mówi rzecznik funduszy europejskich Radosław Wróblewski.

Inwestycje w blokach startowych

Samorządowcy czekają już z gotowymi projektami do nowej perspektywy finansowej. Od ponad roku. -Jesteśmy przygotowani, gotowi z dokumentacją. Ze środków unijnych w najbliższych latach chcemy zrealizować między innymi budowę hal sportowych w Ulimiu i Ciecierzycach. Chodzi także o budowę dróg, ścieżek rowerowych. Mam nadzieję, że w związku z opóźnieniami w negocjacjach, czas realizacji projektów będzie wydłużony. Obawiamy się zlecać terminowe dokumenty, bo nie wiemy, czy się nie przedawnią – mówi Paweł Tymszan, wójt Deszczna.

Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska dodaje, że gmina ma już konkretny plan inwestycyjny na kolejne lata z uwzględnieniem między innymi procesu rewitalizacji centrum, zagospodarowania skwerów. – Mamy dużo zaplanowanych inwestycji, chodzi między innymi o budowę wodociągów i kanalizacji. Nadal wiele miejscowości mamy bez wodociągu. Przygotowujemy projekt budowy bazaru z wykorzystaniem energii odnawialnej i stacją ładowania pojazdów. Chcemy odkorkować centrum poprzez budowę parkingów – mówi Karolina Piotrowska.

W nowej perspektywie finansowej program regionalny nosi nazwę Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021-2027 (FEWL 21-27).

Kluczowym elementem wdrażania Funduszy jest zasada partnerstwa, której podstawę stanowi podejście oparte na współpracy z udziałem władz regionalnych, lokalnych i miejskich oraz innych instytucji publicznych, społeczeństwa obywatelskiego, partnerów gospodarczych i społecznych oraz organizacji badawczych i uniwersytetów.

Projekt programu Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021 -2027 został przyjęty przez Zarząd Województwa Lubuskiego 5 października 2021 r.

W pracach nad pierwszym projektem Programu wykorzystano diagnozę i wyzwania sformułowane na poziomie Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 (zarówno diagnoza, jak i sama SRWL 2030 były przedmiotem szerokich konsultacji społecznych).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content