Marszałek Polak: Ten plebiscyt jest jakby dla nas skrojony

Pałac w Iłowej na rysunku Roberta Jurgi
Tegoroczna, trzecia już edycja plebiscytu Gazety Wyborczej „Supermiasta i Superregiony” poświęcona była ekologii i zieleni. A to dlatego, że rok temu czytelnicy – wskazując najważniejsze wyzwania dla samorządów na najbliższe lata – najczęściej wskazywali właśnie na troskę o środowisko naturalne.

– Mamy w kodzie genetycznym naszego regionu tę zieloną przestrzeń: ponad 500 jezior, dzika Odra, fantastyczne bory, lasy, oczywiście Szlak Wina i Miodu – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas gali podsumowującej plebiscyt „Supermiasta i Superregiony”.

Piękne, lubiane, odwiedzane

Akcja zaczęła się od zgłaszania kandydatów do tytułu ulubionej zielonej przestrzeni w poszczególnych miastach i regionach. Spośród nich wytypowano 471 miejsc podzielonych na 43 listy do głosowania – miejskie i regionalne. Ostateczną decyzję zostawiono czytelnikom. Wśród zwycięzców znalazły się dostojne bory, parki krajobrazowe, eleganckie parki, pięknie urządzone ogrody, tereny spacerowe nad rzekami i jeziorami. Dzięki temu udało się stworzyć unikatową mapę pięknych, lubianych i często odwiedzanych terenów. Takich, o które trzeba dbać, bo są niezbędne i dla klimatu, i dla mieszkańców.

Gala podsumowująca plebiscyt. Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Skrojone dla Lubuskiego

 W kategorii Zielone Lubuskie zwyciężył Park Dworski w Iłowej, który uzyskał aż 70 proc. głosów. Za nim uplasowały się łagowskie buczyny oraz Park Mużakowski. W plebiscycie zostały także wybrane najbardziej klimatyczne miejsca w Zielonej Górze i Gorzowie. W kategorii „Zielony Gorzów” zwyciężył Park Siemiradzkiego, za nim na podium znalazły się Murawy Gorzowskie i ogród dendrologiczny. Natomiast w Winnym Grodzie pierwsze miejsce przypadło ex aequo parkowi w Zatoniu i Wzgórzom Piastowskim. Trzecie miejsce zajął Las Odrzański.

– Przyjechałam do Państwa znad Odry, z zielonej krainy – myślę, że nowoczesnych technologii. Już niedługo z pewnością wszyscy się o tym dowiedzą. Chciałabym przede wszystkim pochwalić się naszym regionem, bo ten projekt, który realizuje “Gazeta Wyborcza” jest jak gdyby skrojony dla nas, dla Lubuskiego. My mamy w kodzie genetycznym naszego regionu tę zieloną przestrzeń: ponad 500 jezior, dzika Odra, fantastyczne bory, lasy, oczywiście Szlak Wina i Miodu – powiedziała podczas gali marszałek Elżbieta Anna Polak.

Plebiscyt odbył się po raz trzeci. Partnerem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content