Zdrowie jest najcenniejsze! Badaliśmy się na pikniku w gorzowskim Parku Róż

Piknik Zdrowia w Parku Róż. Fot. lubuskie.pl
– W regionie lubuskim zdrowie i jakość życia to jest nasza inteligentna specjalizacja – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która wraz z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską otworzyły niedzielne wydarzenie.

W samo południe w niedzielę 26 czerwca 2022 r. w gorzowskim Parku Róż wystartował Lubuski Piknik Zdrowia i Profilaktyki.

– Witajcie na kolejnym już pikniku zdrowia. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 12 takich wydarzeń. Bardzo Wam dziękuję, że jesteście tutaj razem z nami. Choć Gorzów Wielkopolski jest dziś najcieplejszym miejscem w naszym kraju! Zaszczyciła nas swoją obecnością pani marszałkini Sejmu, ponieważ tak samo jak Wam, zależy nam na zdrowiu Lubuszan, na zdrowiu Polek i Polaków. W regionie lubuskim zdrowie i jakość życia to jest nasza inteligentna specjalizacja. Dlatego dziś jesteśmy do Waszej dyspozycji: nasze szpitale, nasze instytucje, także kultury. Mam nadzieję, że skorzystacie z naszej oferty. Będziemy tutaj razem z Wami – mówiła do uczestników pikniku lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Fot. lubuskie.pl

Zdrowie jest najcenniejsze, trzeba się badać

Oficjalnego otwarcia pikniku dokonała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Nim wypowiedziała tradycyjne „Piknik zdrowia uważam za otwarty”, podkreślała, jak ważne są badania profilaktyczne: – Wszyscy wiecie, że zdrowie jest najcenniejsze, że trzeba się badać. Dziś jest szansa, by sprawdzić ciśnienie, poziom cukru we krwi, pomyśleć o tym, że w tak gorący dzień trzeba pić bardzo dużo wody. Ale przede wszystkim pamiętajcie: dbajcie o siebie, prowadźcie zdrowy tryb życia, a po to są te pikniki, żeby nas edukować. Dziś jest także bardzo ważny bieg dla wsparcia psychiatrii dziecięcej. To jest teraz nasz bardzo poważny problem i wszyscy musimy pomóc i wymóc, żeby oddziałów psychiatrycznych dla dzieci były jak najwięcej, bo dzieci tego wsparcia potrzebują – apelowała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Medal dostanie każdy

Do wzięcia udziału w biegu „1000 kółek dla psychiatrii” zachęcała również posłanka Krystyna Sibińska: – Wystarczy przebiec lub przejść jedno kółko wokół stawu, medal dostanie każdy. A zebrane drobne datki zostaną przekazane na warsztaty psychiatryczne dla dzieci i młodzieży.

– Nawadniajmy się, szukajmy cienia, i korzystajmy z tego, co oferuje piknik – powiedział z kolei radny województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

Fot. lubuskie.pl

Fot. lubuskie.pl

Osiem Pikników Zdrowia i Profilaktyki tego lata

W te wakacje Samorząd Województwa Lubuskiego zaplanował osiem Pikników Zdrowia. Wystartowaliśmy w Gorzowie. Kolejne pikniki będą w miejscowościach, które znajdują się w tzw. białych plamach, czyli w powiatach, które mają najniższą zgłaszalność na badania profilaktyczne w zakresie raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego.

– To nasz priorytet. I nie jest frazesem twierdzenie, że zdrowie zależy od nas samych. Bo zdrowie zależy właśnie od zdrowego stylu życia, ale także od badań profilaktycznych. Istotne są szczególnie badania w zakresie nowotworów. Wcześnie wykryte zmiany są przecież wyleczalne – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Pikniki są realizowane w ramach projektów unijnych, które dotyczą właśnie bezpłatnych badań profilaktycznych. 

Kolejne miejsca w naszym piknikowym „rozkładzie jazdy” na lato 2022 to:

  • Iłowa (3 lipca),
  • Lubięcin (10 lipca),
  • Wschowa (17 lipca),
  • Osiecznica (13 sierpnia),
  • Bogdaniec (20 sierpnia),
  • Przytoczna (27 sierpnia)
  • Janczewo (11 września).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content