Zdrowie jest najcenniejsze! Badaliśmy się na pikniku w gorzowskim Parku Róż

Piknik Zdrowia w Parku Róż. Fot. lubuskie.pl
– W regionie lubuskim zdrowie i jakość życia to jest nasza inteligentna specjalizacja – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która wraz z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską otworzyły niedzielne wydarzenie.

W samo południe w niedzielę 26 czerwca 2022 r. w gorzowskim Parku Róż wystartował Lubuski Piknik Zdrowia i Profilaktyki.

– Witajcie na kolejnym już pikniku zdrowia. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 12 takich wydarzeń. Bardzo Wam dziękuję, że jesteście tutaj razem z nami. Choć Gorzów Wielkopolski jest dziś najcieplejszym miejscem w naszym kraju! Zaszczyciła nas swoją obecnością pani marszałkini Sejmu, ponieważ tak samo jak Wam, zależy nam na zdrowiu Lubuszan, na zdrowiu Polek i Polaków. W regionie lubuskim zdrowie i jakość życia to jest nasza inteligentna specjalizacja. Dlatego dziś jesteśmy do Waszej dyspozycji: nasze szpitale, nasze instytucje, także kultury. Mam nadzieję, że skorzystacie z naszej oferty. Będziemy tutaj razem z Wami – mówiła do uczestników pikniku lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Fot. lubuskie.pl

Zdrowie jest najcenniejsze, trzeba się badać

Oficjalnego otwarcia pikniku dokonała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Nim wypowiedziała tradycyjne „Piknik zdrowia uważam za otwarty”, podkreślała, jak ważne są badania profilaktyczne: – Wszyscy wiecie, że zdrowie jest najcenniejsze, że trzeba się badać. Dziś jest szansa, by sprawdzić ciśnienie, poziom cukru we krwi, pomyśleć o tym, że w tak gorący dzień trzeba pić bardzo dużo wody. Ale przede wszystkim pamiętajcie: dbajcie o siebie, prowadźcie zdrowy tryb życia, a po to są te pikniki, żeby nas edukować. Dziś jest także bardzo ważny bieg dla wsparcia psychiatrii dziecięcej. To jest teraz nasz bardzo poważny problem i wszyscy musimy pomóc i wymóc, żeby oddziałów psychiatrycznych dla dzieci były jak najwięcej, bo dzieci tego wsparcia potrzebują – apelowała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Medal dostanie każdy

Do wzięcia udziału w biegu „1000 kółek dla psychiatrii” zachęcała również posłanka Krystyna Sibińska: – Wystarczy przebiec lub przejść jedno kółko wokół stawu, medal dostanie każdy. A zebrane drobne datki zostaną przekazane na warsztaty psychiatryczne dla dzieci i młodzieży.

– Nawadniajmy się, szukajmy cienia, i korzystajmy z tego, co oferuje piknik – powiedział z kolei radny województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

Fot. lubuskie.pl

Fot. lubuskie.pl

Osiem Pikników Zdrowia i Profilaktyki tego lata

W te wakacje Samorząd Województwa Lubuskiego zaplanował osiem Pikników Zdrowia. Wystartowaliśmy w Gorzowie. Kolejne pikniki będą w miejscowościach, które znajdują się w tzw. białych plamach, czyli w powiatach, które mają najniższą zgłaszalność na badania profilaktyczne w zakresie raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego.

– To nasz priorytet. I nie jest frazesem twierdzenie, że zdrowie zależy od nas samych. Bo zdrowie zależy właśnie od zdrowego stylu życia, ale także od badań profilaktycznych. Istotne są szczególnie badania w zakresie nowotworów. Wcześnie wykryte zmiany są przecież wyleczalne – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Pikniki są realizowane w ramach projektów unijnych, które dotyczą właśnie bezpłatnych badań profilaktycznych. 

Kolejne miejsca w naszym piknikowym „rozkładzie jazdy” na lato 2022 to:

  • Iłowa (3 lipca),
  • Lubięcin (10 lipca),
  • Wschowa (17 lipca),
  • Osiecznica (13 sierpnia),
  • Bogdaniec (20 sierpnia),
  • Przytoczna (27 sierpnia)
  • Janczewo (11 września).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content