Oto serce lecznicy. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Słubicach otwarty!

Uroczyste przecięcie wstęgi. Fot. Paweł Wańczko
– Serdecznie chcę państwu pogratulować tego wspaniałego osiągnięcia! – powiedział podczas piątkowego otwarcia SOR-u w słubickiej lecznicy członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

W piątek, 24 czerwca 2022 r. uroczyście otwarto Szpitalny Oddział Ratunkowy w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitalu im. prof. Z. Religi w Słubicach.

Wśród gości, którzy przecięli wstęgę w supernowoczesnym obiekcie był członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, który powiedział: – Serdecznie chcę państwu pogratulować tego wspaniałego osiągnięcia! Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, w jak trudnym czasie przyszło wam realizować to przedsięwzięcie. Ta historia jest od samego początku skomplikowana. Spotkaliśmy się również z przedstawicielami administracji rządowej, bo ta sytuacja była burzliwa i wspólnie doprowadziliśmy do tego, że te środki udało się dla szpitala pozyskać – podkreślił Marcin Jabłoński.

Fot. Paweł Wańczko

Historyczna zmiana jakościowa szpitala

– To ogromna kwota, nieprawdopodobne zmiany historyczne jeśli chodzi o tę jednostkę – mówił Marcin Jabłoński. – Wierzę, że przysporzy ona wiele radości, podniesie poziom bezpieczeństwa. W imieniu zarządu województwa lubuskiego chciałbym serdecznie pogratulować i życzyć szczęśliwej realizacji kolejnych projektów, które mam nadzieję w niedługiej przyszłości się rozpoczną.

Budowanie wspólnoty wokół projektu

W uroczystym otwarciu słubickiego SOR-u wzięła też udział poseł na Sejm Krystyna Sibińska. – Szpitalny Oddział Ratunkowy to jest często takie serce szpitala. Tu się podejmuje najszybsze i najtrudniejsze decyzje, a jeśli są warunki do tego stworzone, tak jak tutaj zobaczymy, to myślę, że dużo łatwiej się takie decyzje podejmuje. Gratuluję wszystkim tym, którzy uwierzyli w ten projekt. Gratuluję panu staroście determinacji, radnym powiatowym, którzy wspierali ten projekt, ale myślę, że padło wiele słów o budowaniu wspólnoty wokół tego projektu. I to jest chyba najważniejsze – powiedziała posłanka Krystyna Sibińska.

Fot. Paweł Wańczko

Urząd Marszałkowski zawsze szedł z pomocą

– Nie słowa, ale czyny budują zaufanie z mieszkańcami. Trzy i pół roku temu znalazła się grupa ludzi, która mi zaufała. Powiedziałem, że po swojej kadencji pozostawię szpital na miarę XXI wieku. Dzisiaj ta pierwsza część projektu się ziściła – powiedział starosta słubicki Leszek Bajon, dziękując wszystkim, którzy mu zaufali i wspierali podczas realizacji projektu.

– Wspomnę tutaj też o Urzędzie Marszałkowskim, który zawsze szedł z pomocą. Jeśli poprosiłem o pieniądze na kolejne etapy budowy tego szpitala, to je dostałem – podkreślił starosta Leszek Bajon.

Kolejne wsparcie dla szpitala

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński zapowiedział, że w najbliższym czasie pojawią się nowe środki – 6 mln zł – na termomodernizację i inne obszary funkcjonowania szpitala. – Mam nadzieję, że państwo wzbogacicie ten projekt o własne środki, powiatu i zaprzyjaźnionych instytucji finansowych i pozwolą one przeobrazić ten szpital kompleksowo w ośrodek pełen nowoczesnej technologii, który będzie promieniował na cały powiat, całą okolicę, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom – dodał Marcin Jabłoński.

Fot. Paweł Wańczko

SOR w Słubicach – skok w nowoczesny wymiar

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Słubicach powstał w ramach Projektu „Poprawa jakości i dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpital im. prof. Z. Religi w Słubicach Sp. z o.o. o transgranicznym oddziaływaniu”, dofinansowany został w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach dotacji celowej z budżetu państwa oraz funduszy UE. Cała inwestycja kosztowała 23 mln zł, z czego 8,5 mln zł to dofinansowanie z UE oraz dotacja celowa, a 10 mln zł to koszty kwalifikowalne. Wkład własny to 4,5 mln zł.

Z historii realizacji projektu

Wniosek złożony został w sierpniu 2018 roku, po etapie przygotowywania dokumentacji podpisano umowę o dofinansowanie projektu. Uroczystość odbyła się 11 marca 2019 r. Umowa na przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z generalnym wykonawcą podpisana została 30.10.2019.

W lutym 2020 roku przygotowany został teren budowy, osobny wjazd dla karetek. 4 marca 2020 pojawił się w Polsce COVID-19, co znacznie utrudniło i wydłużyło w czasie realizację przedsięwzięcia.

Mimo przeciwności, w ramach inwestycji powstał nowoczesny SOR, z gorącą platformą i salą do cięć ostrych, a także lądowisko dla śmigłowców LPR.

Udało się zagospodarować część przestrzeni wokół szpitala. A to za sprawą młodych ogrodników, architektów krajobrazu i stolarzy z placówek edukacyjnych pogranicza.

Całość powstała dzięki projektom społecznym, realizowanym przez Starostwo Powiatowe w Słubicach (Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Słubickim) oraz IB Berlin-Brandenburg i Fundację Dobro Kultury (Berufskarussell – Methoden der beruflichen Orientierung in Deutschland und Polen / Karuzela zawodów – metody orientacji zawodowej w Polsce i Niemczech).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content