Waldemar Sługocki: – Potrzeba zmian, ale nie takich (WIDEO)

poseł Waldemar Sługocki
Prywatny akt oskarżenia złożony przez byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka przeciwko posłowi Waldemarowi Sługockiemu nie będzie rozpatrywany. Sąd umorzył sprawę. Fot. LCI
Za oknem wakacyjna przerwa, ale w lubuskiej i ogólnopolskiej polityce dzieje się sporo. Gościem Lubuskiego Centrum Informacyjnego był Waldemar Sługocki, poseł Platformy Obywatelskiej. Z szefem lubuskich struktur PO rozmawialiśmy o m.in.: szalejącej drożyźnie, najbliższej konwencji partii i planach PiS na zmiany w ochronie zdrowia. Pojawiły się także pytania o lokalne sprawy. Dyskutowaliśmy o planach miasta w zakresie nowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie „Medyka”, co zablokowałoby inwestycje zielonogórskiego szpitala.

Iwona Kusiak, Lubuskie Centrum Informacyjne: 27 czerwca odbyła się sesja sejmiku województwa. Zarząd otrzymał na niej absolutorium. Proszę o komentarz, bo było rzeczywiście bardzo gorąco.

Waldemar Sługocki, poseł Platformy Obywatelskiej i szef lubuskich struktur PO: Niestety, jak to bywa w życiu publicznym, polityka wyzwala wiele emocji, elektryzuje opinię publiczną. Nie zawsze są to emocje poparte faktami merytorycznymi. Niemniej trzeba powiedzieć, że każda dyskusja wnosi też coś pozytywnego w debacie o sferze publicznej. Z tych emocjonalnych wystąpień można wyciągnąć wiele ciekawych propozycji i wniosków, które traktujemy poważnie i uwzględnimy w działaniach na przyszłość. Szalenie cieszy to, że zarząd otrzymał absolutorium, czym skwitowano dotychczasowe prace. Pozytywnie oceniono wydatkowanie budżetu. Generalnie bardzo pozytywnie oceniono miniony rok na Ziemi Lubuskiej, a to był ważny rok…

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie jest priorytetem na Ziemi Lubuskiej. Odbyła się ostatnio konferencja prasowa w sprawie decyzji miasta, która blokuje rozwój szpitala w Zielonej Górze. Chodzi teren „Medyka”. Co można zrobić w tej kwestii?

Dziwić może postawa miasta i radnych klubu prezydenta oraz radnych PiS… Prezydent Kubicki tak zmienia plan zagospodarowania przestrzennego Zielonej Góry, aby w tej części miasta nie dochodziło do budowy obiektów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia. Co to oznacza? W najbliższym sąsiedztwie szpitala nie będzie można budować obiektów, w których działałby Szpital Uniwersytecki… Nie wiem, czyjego interesu pan prezydent chroni i w jakiej relacji tutaj występuje, ponieważ musi mieć świadomość, że… to jest szpital o największym poziomie referencyjności, a zarazem miejski szpital, obsługujący mieszkańców Zielonej Góry.

Pozostając w temacie zdrowia. Powstał projekt centralizacji szpitali. Ma spowodować, że agencja będzie zarządzała szpitalami, natomiast samorządy nie będą mogły decydować o swoich jednostkach, ale będą ponosiły odpowiedzialność finansową. Pani marszałek Elżbieta Anna Polak wyraźnie mówiła, że nie ma na to zgody i to jest skok na szpitale.

Rząd proponuje w ustawie powołanie Agencji Rozwoju Szpitali mającej za zadanie nominowanie i przygotowywanie personelu, który będzie piastować funkcje dyrektorów szpitali. Nie może być na to zgody… Także marszałkowie, starostowie i samorządowcy mający legitymację PiS jednoznacznie negatywnie oceniają projekt tej ustawy. Mamy nadzieję, że rządzący pójdą do rozum do głowy i nie będą demolować tego, co przez wiele dziesięcioleci wypracowaliśmy…

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content