Waldemar Sługocki: – Potrzeba zmian, ale nie takich (WIDEO)

poseł Waldemar Sługocki
Za oknem wakacyjna przerwa, ale w lubuskiej i ogólnopolskiej polityce dzieje się sporo. Gościem Lubuskiego Centrum Informacyjnego był Waldemar Sługocki, poseł Platformy Obywatelskiej. Z szefem lubuskich struktur PO rozmawialiśmy o m.in.: szalejącej drożyźnie, najbliższej konwencji partii i planach PiS na zmiany w ochronie zdrowia. Pojawiły się także pytania o lokalne sprawy. Dyskutowaliśmy o planach miasta w zakresie nowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie „Medyka”, co zablokowałoby inwestycje zielonogórskiego szpitala.

Iwona Kusiak, Lubuskie Centrum Informacyjne: 27 czerwca odbyła się sesja sejmiku województwa. Zarząd otrzymał na niej absolutorium. Proszę o komentarz, bo było rzeczywiście bardzo gorąco.

Waldemar Sługocki, poseł Platformy Obywatelskiej i szef lubuskich struktur PO: Niestety, jak to bywa w życiu publicznym, polityka wyzwala wiele emocji, elektryzuje opinię publiczną. Nie zawsze są to emocje poparte faktami merytorycznymi. Niemniej trzeba powiedzieć, że każda dyskusja wnosi też coś pozytywnego w debacie o sferze publicznej. Z tych emocjonalnych wystąpień można wyciągnąć wiele ciekawych propozycji i wniosków, które traktujemy poważnie i uwzględnimy w działaniach na przyszłość. Szalenie cieszy to, że zarząd otrzymał absolutorium, czym skwitowano dotychczasowe prace. Pozytywnie oceniono wydatkowanie budżetu. Generalnie bardzo pozytywnie oceniono miniony rok na Ziemi Lubuskiej, a to był ważny rok…

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie jest priorytetem na Ziemi Lubuskiej. Odbyła się ostatnio konferencja prasowa w sprawie decyzji miasta, która blokuje rozwój szpitala w Zielonej Górze. Chodzi teren „Medyka”. Co można zrobić w tej kwestii?

Dziwić może postawa miasta i radnych klubu prezydenta oraz radnych PiS… Prezydent Kubicki tak zmienia plan zagospodarowania przestrzennego Zielonej Góry, aby w tej części miasta nie dochodziło do budowy obiektów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia. Co to oznacza? W najbliższym sąsiedztwie szpitala nie będzie można budować obiektów, w których działałby Szpital Uniwersytecki… Nie wiem, czyjego interesu pan prezydent chroni i w jakiej relacji tutaj występuje, ponieważ musi mieć świadomość, że… to jest szpital o największym poziomie referencyjności, a zarazem miejski szpital, obsługujący mieszkańców Zielonej Góry.

Pozostając w temacie zdrowia. Powstał projekt centralizacji szpitali. Ma spowodować, że agencja będzie zarządzała szpitalami, natomiast samorządy nie będą mogły decydować o swoich jednostkach, ale będą ponosiły odpowiedzialność finansową. Pani marszałek Elżbieta Anna Polak wyraźnie mówiła, że nie ma na to zgody i to jest skok na szpitale.

Rząd proponuje w ustawie powołanie Agencji Rozwoju Szpitali mającej za zadanie nominowanie i przygotowywanie personelu, który będzie piastować funkcje dyrektorów szpitali. Nie może być na to zgody… Także marszałkowie, starostowie i samorządowcy mający legitymację PiS jednoznacznie negatywnie oceniają projekt tej ustawy. Mamy nadzieję, że rządzący pójdą do rozum do głowy i nie będą demolować tego, co przez wiele dziesięcioleci wypracowaliśmy…

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content