Dodatkowe pociągi na lato. Z Lubuskiego w góry, nad morze i jezioro

Pociag wjeżdża na stację
Kolejowym newsem ostatnich tygodni w województwie lubuskim jest reaktywacja połączenia Zielona Góra – Guben. Pociąg wrócił na tory po 20 latach przerwy. Dobrych informacji jest jednak więcej. Latem Polregio przygotowało specjalne propozycje dla osób podróżujących nad jeziora, morze oraz w góry. Sprawdź wakacyjne opcje!
Świeradów Zdrój, Świnoujście, Łagów

W ramach połączeń turystycznych Polregio uruchomiło m.in. dwie pary pociągów weekendowych na trasie Zielona Góra – Jelenia Góra. Ciekawie rysuje się także opcja wyjazdu w góry do popularnego wśród turystów Świeradowa Zdroju. Jeśli zamiast pieszych wędrówek wolicie powdychać nieco jodu, polecamy zwrócić uwagę na pociąg do Świnoujścia.  Wystartuje z Zielonej Góry, ale został skomunikowany z Gorzowem.

Polregio przygotowało poza tym propozycje o bardziej regionalnym charakterze. Z rodziną lub znajomymi wybierzecie się nad lubuskie jeziora. To połączenia kolejowe, które cieszyły się dużą popularnością w ostatnich latach. Pojedziecie chociażby do lubuskiej perły turystycznej, czyli Łagowa. Na liście ciekawych kierunków znajduje się ponadto Pszczew ze swoimi urokliwymi jeziorami.

Poczuj przygodę, odkrywając Lubuskie pociągami

Od 4 czerwca trwa piąta edycja akcji „Poczuj przygodę, odkrywając Lubuskie pociągami Polregio”. To jednodniowe wycieczki z atrakcjami po całym regionie. Za nami już podróże do Guben czy Łagowa. Na miejscu na uczestników wypraw czekał przewodnik, który oprowadził oraz opowiedział o najciekawszych miejscach tych miejscowości. Nie zabrakło czasu na odpoczynek przy smacznym jedzeniu.

Na regionalnych podróżników czeka jeszcze kilka wycieczek. W najbliższej podróży z Polregio możecie wziąć udział 16 lipca. Kierunek? Park Mużakowski! Poza tym zaplanowano wyprawy do Pszczewa (23 lipca, 27 sierpnia), na Święto Ceramiki w Bolesławcu (20 sierpnia), do Nietoperka (17 września) i na Jarmark Świąteczny do Goerlitz (17 grudnia).

Lubuska kolej ma plany

W czerwcu, po 20 latach przerwy, na tory powrócił pociąg Zielona Góra – Guben. Jak podkreślali samorządowcy, coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się bardzo mało prawdopodobne, stało się faktem. – To duża radość. Takich chwil nie ma wiele. Dzięki współpracy wielu podmiotów udało nam się rozwiązać problem, który wydawał się nierozwiązywalny – mówił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Nie zabrakło zapewnień, że Lubuskie ma w planach kolejne transportowe kroki. Urząd marszałkowski poinformował nas o pracach nad transgranicznymi połączeniami. Chodzi o zwiększenie liczby pociągów na liniach: Gorzów – Berlin, Zielona Góra – Frankfurt czy Żagań – Forst. Trwają również starania o dodatkowe kursy z Lubska do Zielonej Góry i Żagania. Tutaj jednak wiele zależy od modernizacji linii nr 275 w ramach programu Kolej+. Plany zakładają ponadto wznowienie kursów na liniach Rzepin – Sulęcin – Międzyrzecz oraz Żagań – Głogów. Tutaj dla odmiany kluczowym elementem pozostają remonty, jakie na liniach mają zapewnić PKP Polskie Linie Kolejowe.

Urzędnicy przypomnieli, że 10-letnia umowa z Polregio zakłada zwiększenie rocznej liczby kilometrów przejechanych przez pociągi z 3,7 mln w 2021 roku do 7 mln w 2030.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content