Lubuskie poleca się na lipiec. Propozycje inne niż jeziora

Kolaż z 7 zdjęć
Fot. lubuskie.pl
Gdy za oknem panują wysokie temperatury, jedną z pierwszych myśli jest podróż nad lubuskie jezioro. Popieramy taki plan, ale pomysłów na przyjemne spędzenie czasu w regionie jest więcej. Lubuskie instytucje przygotowały plan propozycji kulturalnych, turystycznych, sportowych i rekreacyjnych na lipiec. Sprawdź, gdzie warto pojechać.
Wakacje na sportowo

Jak co roku coś dla małych i dużych Lubuszan przygotował Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Mowa o bardziej aktywnym wypoczynku. Do dyspozycji jest np. pływalnia olimpijska (10 torów po 50 metrów). Przez okres wakacyjny w WOSIR-ze zaplanowano także szereg imprez dla całych rodzin:

  • 2 -3.lipca – Zawody Regionalne w skokach
  • 30 – 31 lipca – Zawody Regionalne w skokach
  • 21 – 24 lipca – Garbobranie  ZLOT GARBUSOW 2022
Wakacje z muzyką w tle

Jeśli wypoczynek kojarzy Ci się z muzyką weź udział w Święcie Województwa Lubuskiego. Urząd Marszałkowski zaprasza 22 lipca do Pszczewa, gdzie zagra Dawid Kwiatkowski. Swoje propozycje przygotowała także Filharmonia Zielonogórska, która 2 lipca zagra koncert na zakończenie sezonu artystycznego. Dodatkowo filharmonicy przygotowują koncerty plenerowe 17 i 22 lipca.

Poza tym lipiec to czas, kiedy udamy się do muzycznego „Przedsionka Raju”. Podobnie jak w poprzednich latach, gwiazd festiwalu Muzyka w Raju będzie można najpierw wysłuchać w miejscowościach, do których takie wydarzenia po prostu nie docierają. Skrzypaczka Jesenka Balic Zunic, flecista Sławomir Drózd, klawesynistka Joanna Boślak-Górniok to artyści, którzy kształcili się na prestiżowych uczelniach, rozwijali się pod okiem wielkich mistrzów, a obecnie koncertują w najważniejszych salach Polski i Europy. Tymczasem na przełomie czerwca i lipca zobaczymy ich np. w kościołach w Przytoku, Bieczu, Międzylesiu, Brodach czy w pracowni artystycznej w – znajdującej się na granicy Lubuskiego i Wielkopolski – Nądni. Program wydarzenia na stronie: https://przedsionekraju.pl/wydarzenie/

Wakacje z książką i kulturą

Czym kusi Biblioteka Norwida w Zielonej Górze? To cykl imprez jak: „Letnia Czytelnia Norwida”, „Z książką na leżaku” lub warsztaty fotograficzne dla seniorów. Na wakacyjne rozmaitości zaprasza za to Gorzowska książnica im. Z. Herberta. To program edukacyjno-kulturalny skierowany do dzieci, obejmujący działania twórcze i artystyczne – warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, zajęcia techniczne, spotkania literacko-animacyjne, zagadki, quizy, zabawy – inspirowane literaturą dziecięco-młodzieżową.

Inne instytucje nie pozostają w tyle. Podczas wakacji w przestrzeniach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, oprócz wystaw, których inauguracja nastąpi w lipcu, można zwiedzać ekspozycje czasowe takie jak: Jan Wołek „Mój pejzaż”, 100 lat Muzeum w Zielonej Górze,  Albert Severin – pierwszy architekt Grünbergu, Zielona Góra w sztuce (fragmenty), prace dziecięce z Indii. Na północy możecie udać się do Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., gdzie w lipcu zaplanowano półkolonie oraz wakacyjne zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Kulturalną ofertę uzupełnia gorzowski teatr swoją tradycyjną już Sceną Letnią. Program tegorocznej edycji eventu obejmuje 18 wydarzeń (m.in. monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna, Artur Barciś Show i spektakl muzyczny z udziałem aktorów gorzowskiego i lwowskiego teatru) przy uczestnictwie ok. 16 tys. widzów.

Zdrowe wakacje

W te wakacje Samorząd Województwa Lubuskiego zaplanował osiem Pikników Zdrowia i Profilaktyki. W lipcu pikniki odbędą się w Iłowej (3 lipca), Lubięcinie (10 lipca) oraz Wschowie (17 lipca). Ich motywem przewodnim będą bezpłatne badania profilaktyczne. Podczas imprez dowiecie się więcej o profilaktyce nowotworów piersi, szyjki macicy i jelita grubego. W piknikach będą uczestniczyć specjaliści z lubuskich szpitali.

Wakacje w innym stylu

Co jeszcze wydarzy się w Lubuskiem? 23 lipca możecie przyjechać do Cigacic, aby wziąć udział w obchodach 15-lecia portu. Poza tym czekają na Was ciekawe szlaki turystyczne. Wystarczy obrać kierunek na jeden z parków krajobrazowych lub Międzyrzecki Rejon Umocniony. Poza tym warto zwrócić uwagę na Lubuskie Lato Kulturalne, czyli cykl wydarzeń nad jeziorem w Dąbiu. W każdym tygodniu na terenie ośrodka TEMAR odbywają się tam różne wydarzenia. Najbliższe to koncert Krzysztofa Zalewskiego i KULT-u. W kolejnych tygodniach na scenie zagra np. Dżem oraz Audiofeels/Zieliński Project.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content