Finał Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Ukraiński reżyser dziękuje z frontu w Donbasie (ZDJĘCIA)

Kobieta i dwóch mężczyzn, jeden trzyma bukiet kwiatów
W sobotę (2 lipca) w amfiteatrze w Łagowie rozdano nagrody 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Festiwalu Kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej
Łagów jest jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie Bóg stworzył na ziemi. Dziękuję za nagrodę! – mówił w przesłanym wideo ukraiński reżyser Oleg Sentsov, nagrodzony Złotym Gronem za film „Nosorożec”.

W sobotę (2 lipca) w amfiteatrze w Łagowie rozdano nagrody 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Festiwalu Kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej. Na ceremonię nie mógł przybyć Oleg Sentsov, scenarzysta i reżyser nagrodzonego Złotym Gronem filmu „Nosorożec”. Filmowiec walczy z rosyjskim najeźdźcą w Donbasie. Przesłał podziękowania w formie wideo.

Czujemy się jak bracia i siostry

– Jak cały ukraiński naród jestem wdzięczny Polakom za okazaną nam pomoc. Czujemy się jak bracia i siostry, którym pomagacie w trudnej chwili – kiedy napada na nas okrutny wróg – mówi Sentsov. – Bardzo się cieszę, że nasz film „Nosorożec” zwyciężył na festiwalu w Łagowie. Byłem tam kiedyś – w tym jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie Bóg stworzył na ziemi. Mam wiele wspaniałych wspomnień. Pamiętam wielu wspaniałych przyjaciół, którym pokazałem tam mój pierwszy film „Gracz”, który zdobył nagrodę specjalną. Teraz „Nosorożec” dostaje nagrodę główną. Ciszę się tym bardziej że pracowało przy nim wielu przyjaciół z Polski. Dziękuję za nagrodę!

Werdykt jury Konkursu Głównego 51. LLF

Jury Konkursu Głównego 51. Lubuskiego Lata Filmowego w składzie: Borys Lankosz – przewodniczący, Ryszard Brylski, Klara Cykorz, Anna Osmólska-Mętrak i Iwona Siekierzyńska po obejrzeniu 15 filmów fabularnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego – dla filmu Błędy/Emma in Love Jana Prušinovský’ego za poruszającą opowieść o potrzebie miłości i kruchości uczuć w szorstkim, zmierzającym ku ich atrofii współczesnym świecie.

Nagrodę Brązowego Grona – dla filmu Powrót do tamtych dni/Back to Those Days Konrada Aksinowicza za opowiedzenie z czułością i autentycznością osobistej tragedii, która dotyka nadziei i strat w każdym z nas.

Nagrodę Srebrnego Grona – dla filmu Piosenki o miłości/Songs About Love Tomasza Habowskiego za intymną, wibrującą opowieść o pewnym porozumieniu i pewnym konflikcie, bólu klasowych różnic i radości wspólnej pracy twórczej.

Nagrodę Złotego Grona – dla filmu Nosorożec/Rhino Olega Sentsova za wstrząsającą opowieść o zbrodni, karze w ziemi bez woli pokuty.

Werdykt jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 51. LLF

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego w składzie: Jerzy Armata, Pavel Chalupa, Tomasz Gąssowski po obejrzeniu 20 filmów dokumentalnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę Brązowe Grono – dla filmu Oddział intensywnej opieki nad życiem/Intensive Life Unit Adéli Komrzý za wnikliwe podjęcie rzadko podejmowanego tematu, jak mądrze i godnie zachować się w obliczu spraw ostatecznych.

Nagrodę Srebrne Grono – dla filmu Kolory Tobiego/Colors of Tobi Alexy Bakony za wzruszającą opowieść o tolerancji, akceptacji i bezwarunkowej miłości.

Nagrodę Złote Grono – dla filmu Film balkonowy/The Balcony Movie Pawła Łozińskiego za uniwersalny, ważny i niepozbawiony humoru film, który przypomina, że można i trzeba próbować ze sobą rozmawiać.

Werdykt jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych 51. LLF

Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego w składzie: Jakub Armata, Andrzej Goleniewski i Mirosław Dembiński po obejrzeniu 15 krótkich filmów fabularnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Wyróżnienie – dla filmu The Hero Mileny Dutkowskiej za umiejętność opowiedzenia w prostej formie o znaczeniu przekazywania uniwersalnych wartości i ich roli w życiu dziecka.

Nagrodę Brązowego Grona – dla filmu Szereg syczący/The Clench Marcina Kluczykowskiego za umiejętność rozwinięcia pozornie banalnej sytuacji w obraz bogatej w subtelności i wielowymiarowej relacji międzyludzkiej.

Nagrodę Srebrnego Grona – dla filmu Gęś/Goose Marii Wider za dojrzały portret relacji w rodzinie, z ich wielowątkowością, dynamizmem i ciepłem, ze szczególnym uwzględnieniem wyrazistej kreacji Mai Wolskiej.

Nagrodę Złotego Grona – dla filmu Fonica M-120 Olivéra Rudolfa za niejednoznaczną historię o inicjacji młodego bohatera, pozostawiającą nadzieję w świecie, w którym trudno znaleźć pozytywne wartości. Zaletą filmu jest również niebanalna forma zarówno od strony dramaturgicznej, jak i wizualnej.

Nagroda im. Andrzeja Milczarkiewicza

Tegoroczną nagrodę im. Andrzeja Milczarkiewicza, ufundowaną przez przyjaciół Lubuskiego Lata Filmowego, otrzymało dwoje białoruskich twórców: Volha Dashuk i Victor Asliuk. Pokazali w Łagowie dokumentalne filmy:

Koła/The Wheel/Kola – reż. Victor Asliuk, Białoruś

Drewniany naród/Wooden people/Drauliany narod – reż. Victor Asliuk, Białoruś Amator kina/Amateur Filmaker/Kinaamatar – reż. Volha Dashuk.

Fotogaleria z finału 51. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content