Piknik zdrowia w magicznym miejscu w Iłowej (ZDJĘCIA)

Dwie kobiety na leżakach
Na pikniku zdrowia w Iłowej można było się zbadać, ale też zrelaksować Fot. Paweł Wańczko
Wczesne badania, profilaktyka to recepta na wyleczenie. Bardzo proszę, zapisujcie się na te badania! Są one bezpłatne – apelowała marszałek Elżbieta Anna Polak na Lubuskim Pikniku Zdrowia i Profilaktyki w Iłowej.

W niedzielę (3 lipca) park dworski w Iłowej zamienił się w miasteczko zdrowia. Mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i atrakcji w ramach Lubuskiego Pikniku Zdrowia i Profilaktyki.

Marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała, w jakim celu są organizowane takie spotkania. – Promujemy programy profilaktyczne. Mamy co promować, ponieważ w regionie lubuskim mamy chyba najwięcej w Polsce programów profilaktycznych. To profilaktyka raka jelita grubego, piersi, szyjki macicy. Jest również program w zakresie rehabilitacji i program „Zdrowe Płuca Lubuszan”. Dostępność do leczenia jest taka, jaka jest – wszyscy to wiemy. Niestety, w każdej rodzinie zdarzają się choroby. Wczesne badania, profilaktyka to recepta na wyleczenie. A w ramach lubuskich inteligentnych specjalizacji zdrowie i jakość życia jest naszym priorytetem – przekonywała marszałek.

Szpitale z Żar, Zielonej Góry, Nowego Dworku, Torzymia i Zaboru

Uczestnicy pikniku mogli na miejscu zapisać się na badania, a także zmierzyć poziom cukru we krwi czy ciśnienie tętnicze. – Udało nam się wspólnie zaprosić tu szpitale, które są znane na południu województwa. Jest razem z nami Szpital na Wyspie, 105. Kresowy Szpital Wojskowy, ale przyjechał też Szpital Uniwersytecki z Zielonej Góry, szpitale z Nowego Dworku, Torzymia i Zaboru – wyliczała marszałek Polak.

Podkreśliła, że pikniki zdrowia odbywają się w małych miejscowościach, gdzie zgłaszalność na badania jest wciąż niewielka. – Jesteśmy tutaj, gdzie są „białe plamy”, gdzie, niestety, się nie badacie. Trzeba się badać, korzystać z programów profilaktycznych. Są one bezpłatne. Bardzo proszę, zapisujcie się na te badania! Wtedy będziemy pewni, że będziemy żyć dłużej i w zdrowiu – apelowała marszałek Polak do mieszkańców.

– Dziękuję bardzo za przychylenie się do mojej prośby, żeby zrobić piknik zdrowia w Iłowej. Bardzo się cieszę, że ta impreza doszła do skutku i że są tutaj również mieszkańcy powiatu żagańskiego, nie tylko naszej gminy. Życzę państwu przyjemnej zabawy. Badajmy się wszyscy! – mówiła Anna Michalczuk, wicestarosta żagański.

Pomysł na podniesienie renty socjalnej

Na pikniku była również posłanka Katarzyna Osos, która zbierała podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o podniesienie renty socjalnej dla osób z niepełnosprawnościami. – Chcemy podwyższyć rentę socjalną do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeśli uważacie państwo, że jest to słuszny projekt, zachęcam do złożenia podpisu. Będę bardzo wdzięczna – powiedziała posłanka Osos.

– Będę wspierała wszelkie inicjatywy związane z ochroną zdrowia – zadeklarowała radna sejmiku województwa Małgorzata Paluch-Słowińska. – Drodzy iłowianie, badajcie się, ponieważ zdrowie i życie jest darem najcenniejszym, a w zdrowym ciele zdrowy duch.

To pierwszy ogród japoński w Europie

Piknik był okazją do promowania nie tylko zdrowych nawyków i regularnych badań, ale również miejsca, w którym się odbył. – Ostatnio z panią Anną Michalczuk byłyśmy w Warszawie. Promowałyśmy park dworski, który wygrał w konkursie „Supermiasta i Superregiony”. Faktycznie, należało się – można to powiedzieć bez żadnej przesady. Jestem dumna z tego miejsca – podkreśliła marszałek Polak.

Czyż tu nie jest pięknie? Fot. Paweł Wańczko

Do odwiedzania parku dworskiego zachęcał także Paweł Lichtański, burmistrz Iłowej. Przypomniał, że teren powstał z inicjatywy hrabiego Fryderyka Hochberga, który inspirował się architekturą Orientu. – Bardzo lubił podróżować. Z reguły podróżował na Daleki Wschód. Po powrocie do Iłowej chciał zbudować „małą Azję”. Dlatego pierwszy ogród japoński w Europie powstał właśnie tutaj, w parku – wyjaśnił burmistrz.

Jednym z ciekawszych obiektów na terenie parku są tzw. bramy księżycowe. – W kulturze chińskiej stanowią coś mistycznego. Po przejściu przez bramę księżycową prawdopodobnie przenosimy się w inny wymiar i odnajdujemy harmonię z otaczającym nas światem. Ale żeby mieć tę harmonię, trzeba być zdrowym. A żeby być zdrowym, trzeba się regularnie badać. I dlatego między innymi ta inicjatywa pani marszałek: organizacja lubuskich pikników zdrowia. Dziękuję, że piknik zdrowia i profilaktyki znalazł miejsce na naszym najpiękniejszym zielonym terenie w województwie lubuskim – dodał burmistrz Lichtański. – Iłowa jest zawsze gotowa – gotowa na wszystko. Między innymi na to, żeby zrobić tak fajną imprezę.

Latem będzie jeszcze sześć pikników zdrowia

Na pikniku na Lubuszan czekały również rozmaite atrakcje, jak fotobudka, stoiska promujące ekologię czy dania serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Uniwand z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Iłowej, zespół górali czadeckich „Jodełki” z Żagania i Miejska Orkiestra Dęta z Iłowej.

Kolejny Lubuskie Piknik Zdrowia i Profilaktyki odbędzie się w niedzielę (10 lipca) w Lubięcinie. Terminy następnych podajemy poniżej:

  • Wschowa (17 lipca)
  • Osiecznica (13 sierpnia)
  • Lubniewice (20 sierpnia)
  • Przytoczna (27 sierpnia)
  • Janczewo (11 września).

Fotogaleria z Lubuskiego Pikniku Zdrowia i Profilaktyki w Iłowej

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content