Rekordowy występ lekkoatletów na mistrzostwach Polski juniorów. Mamy 10 medali!

Mężczyzna skaczący w dal
Worek z medalami rozwiązał Gabriel Dziełakowski (LLKS Osowa Sień), który wygrał skok w dal z rezultatem 7,46 Fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA
Siedem złotych, dwa srebrne i brązowy – lekkoatleci z naszego regionu wywalczyli 10 medali na mistrzostwach Polski U20 w Radomiu. – Rewelacja! – nie kryje radości Andrzej Szczesny, wiceprezes Lubuskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Trzydniowe mistrzostwa Polski juniorów w Radomiu zakończyły się w sobotę (9 lipca). Lubuskie wygrało klasyfikację medalową województw, deklasując inne regiony. Dość powiedzieć, że Łódzkie, które zajęło drugie miejsce, miało na koncie “tylko” cztery złote krążki.

Siedem razy na najwyższym stopniu podium

Worek z medalami rozwiązał Gabriel Dziełakowski (LLKS Osowa Sień), wygrywając konkurs skoku w dal z rekordem życiowym 7,46. “Pracuję z nim od 8 lat i jest to ogromna przyjemność. To bardzo spokojny i zdyscyplinowany zawodnik, który w sezonie nie opuszcza ani jednego treningu. Ma ogromny potencjał i od początku kariery regularnie się rozwija” – skomentował trener Andrzej Orłowski.

Po kolejne złoto pierwszego dnia mistrzostw sięgnął Konrad Pogorzelski (Adam Draczyński Running Team Nowa Sól), zwyciężając na dystansie 3000 metrów i także ustanawiając rekord życiowy czasem 8.11,46. “Jestem bardzo dumny z tego chłopaka, bo w stu procentach zrealizował plan, jaki zakładaliśmy przed startem, czyli bieg od startu do mety solo” – podsumował trener Adam Draczyński.

Drugiego dnia zawodów na najwyższym stopniu podium stanęli: Magdalena Żelazna (AZS AWF Gorzów) w chodzie na 10 km – 48.11,34, Igor Filar (ZLKL Zielona Góra) w biegu na 400 metrów przez płotki – 52,61, Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów) w biegu na 400 metrów – 54,47 i Weronika Kaniowska (AZS AWF Gorzów) w rzucie młotem – 58,23. Ostatniego dnia zmagań złoto dorzucił jeszcze Eryk Fursewicz (ZLKL Zielona Góra) w skoku o tyczce – 4,60.

Ponadto srebrne medale wywalczyły: Liliana Młynarczyk (Astra Nowa Sól) w biegu na 3000 metrów – 9.37,16 i Aleksandra Wołczak (AZS AWF Gorzów) w biegu na 400 metrów przez płotki – 58,64. Brązowy krążek zdobył z kolei Wojciech Lewkowicz (Uczniak Szprotawa) w rzucie dyskiem – 53,85. “Wojtek sprostał oczekiwaniom. Walczył z doskonałymi przeciwnikami. Poradził sobie” – ocenił trener Zygmunt Szwarc.

Nigdy wcześniej nasi juniorzy nie wykręcili takiego wyniku!

– Rewelacja! To na pewno najlepszy start naszych zawodników na mistrzostwach Polski juniorów. Poprzednim najlepszym wynikiem było pięć złotych medali – wylicza Andrzej Szczesny, wiceprezes Lubuskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Weronika Kaniowska, Kornelia Lesiewicz, Aleksandra Wołczak, Gabriel Dziełakowski, Igor Filar i Eryk Fursewicz zostali powołani do reprezentacji na mecz U20 Polska – Czechy – Węgry – Słowacja – Słowenia w Mariborze.

W klubowej klasyfikacji medalowej na drugiej pozycji uplasował się AZS AWF Gorzów – 3 złote i srebrny. Piąte miejsce zajął natomiast ZLKL Zielona Góra – 2 złote. Triumfował AZS AWFiS Gdańsk – 4 złote, srebrny i brązowy.

Wiceprezes Szczesny przypomina zaś o jeszcze dwóch medalach, które lubuscy lekkoatleci wywalczyli w tym roku w mistrzostwach Polski juniorów. W maju wspomniany już Konrad Pogorzelski sięgnął po złoto w biegu na 5000 metrów – 14.09,29. Z kolei w czerwcu Marcin Jung (Agros Żary) stanął na najniższym stopniu podium w dziesięcioboju – 6444.