Lubuski zamek, o którym zapominamy. Szczęściarz, zawsze miał gospodarza

Fot. Grzegorz Walkowski
Lubuskie zamki. Jednym tchem wymienimy Łagów, Siedlisko, Kożuchów… A ilu z nas pamięta, że efektowna budowla obronna znajduje się również w Lubsku?

To miasto kojarzymy raczej z późnoromańską bazyliką i efektownym ratuszem. Tymczasem Lubsko ma również swój zamek. Wygląda efektownie, co pokazują zdjęcia Grzegorza Walkowskiego.

Dziedzina Kottwitzów

Najpierw był tutaj gród rycerski, który został przekształcony w budowlę murowaną. Nie wiadomo, kiedy to nastąpiło, ale w roku 1588, gdy Lubsko przejmował ród von Kottwitz, rezydencja już istniała. Nowi właściciele wznieśli północną część zamku oraz budynek bramny z przejazdem, tworząc założenie utrzyma­ne w duchu śląskiego renesansu.

Fot. Grzegorz Walkowski

W 1739 roku Fryderyk Zygmunt von Bredow, ówczesny właściciel związanych z zamkiem dóbr, dokonał barokowej przebudowy rezydencji. Prze­kształcono wówczas m.in. wieżę zamkową, której zwieńczenie w postaci ośmiobocznej la­tarni przetrwało do naszych czasów. Wtedy też założono park wokół rezydencji. Kolejna przebudowa obiektu, przeprowadzona na przełomie XIX i XX wieku zatarła częściowo jej cechy stylowe. Relikty średniowiecznego zamku znajdziemy m.in. w przyziemiu wieży i fragmencie ściany zachodniej.

Zamek herbowy

Zamek założony jest na planie litery „L”, z elewacją frontową zwróconą na wschód. Jego mury wzniesiono z kamienia i cegły tworząc bryłę o asymetrycznej kom­pozycji, złożoną z kilku połączonych ze sobą części. Dwa dwukondygnacyjne skrzydła na­kryte są dachami trójspadowymi. Między nimi usytuowana została trzykondygnacyjna wieża zwieńczona czterospadowym dachem z metalową, ażurową balustradą. Od północ­nego zachodu do zamku przylega wysoka wieża na rzucie prostokąta, zwieńczona hełmem z latarnią, stanowiąca wyraźną dominantę. Nad wejściem zachowała się tarcza herbowa. 

Fot. Grzegorz Walkowski

Po II wojnie światowej w zamku urządzono szpital wojsk radzieckich. W latach 1951-1955 mieścił się tutaj dom dziecka. W 1957 roku przeprowadzono remont kapitalny obiektu, a w 1976 roku pomalowano elewacje. W latach 90. ubiegłego stulecia zmieniono pokrycie dachowe na blachę miedzianą. Ponadto, na potrzeby Domu Pomocy Społecznej wykona­no m.in. podjazd dla niepełnosprawnych oraz dźwig windowy… (Źródło: materiały LWKZ).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content