Czy z Babimostu wystartują rakiety w kosmos? Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej w Lubuskiem (WIDEO)

Prezentacja technologii opracowanej przez firmę Hertz Systems w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego
Prezentacja technologii opracowanej przez firmę Hertz Systems w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego Fot. Paweł Wańczko
Województwo lubuskie odwiedził Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Spotkał się z zarządem województwa. Poza tym zobaczył park technologiczny w Nowym Kisielinie i lotnisko w Babimoście. Wspomniał, ze z lubuskiego portu mogłyby w przyszłości odbywać się starty na orbitę za pomocą rakiety podwieszanej pod samolot.

W województwie lubuskim już teraz znajduje się Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Poza tym trwa budowa Parku Technologii Kosmicznych.  – Lubuskie jest otwarte na technologie kosmiczne i dostrzega szansę, jaką stanowią dla rozwoju całego kraju. Rozmawialiśmy o udziale w międzynarodowym kongresie astronautycznym. Dyskutowaliśmy o utworzeniu centrum zarządzania kryzysami Europejskiej Agencji Kosmicznej – wylicza Grzegorz Wrochna.

Wśród pomysłów pojawiła się także wspomniana już koncepcja startów rakiet, związana z lotniskiem w Babimoście. Wymagałaby ona jednak m.in. wydłużenia pasa startowego dla samolotów z 2500 m do 3200 m. – W zakresie wynoszenia satelitów w kosmos, okazuje się, że lotnisko w Babimoście ma szereg korzystnych parametrów, jakimi nie dysponują w większości inne porty w kraju – mówi Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

– Do zagadnień związanych z nowymi technologiami i rozwojem regionu należy podchodzić kompleksowo. Przestrzeń kosmiczna oraz powietrzna mocno się ze sobą łączą w zakresie np. gospodarki, biznesu lub nauki – dodaje samorządowiec, który nie wyklucza dodatkowych inwestycji na lotnisku w Babimoście.

Park Technologii Kosmicznych powstaje za ponad 71 mln zł w Nowym Kisielinie Fot. Paweł Wańczko

Czy kosmiczne pomysły mają szansę na realizację? Ostatecznie zależy to od wielu czynników, ale jak przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak, urząd marszałkowski nie boi się inwestować w tę branżę. Potwierdzeniem tych słów może być chociażby budowa Parku Technologii Kosmicznych. Jedyny taki obiekt powstaje z inicjatywy urzędu marszałkowskiego w Nowym Kisielinie. Jego partnerami są Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych PAN i firma Hertz Systems LTD. Będzie kosztował ponad 71 mln zł. Zainwestowane środki mają uczynić z województwa lubuskiego wiodący ośrodek inżynierii kosmicznej oraz satelitarnej.

– Konsekwentnie realizujemy plany w zakresie innowacyjnego przemysłu. Do strategii wpisaliśmy również lubuską sieć innowacyjnych start-upów. Stawiamy na ludzi młodych. Finansujemy koła naukowe oraz widzimy już, jakie prace powstają. Młodzi ludzi nie wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i po prostu to robią – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej odwiedził urząd marszałkowski, gdzie spotkał się członkami zarządu województwa Fot. Paweł Wańczko

Park, choć z nazwy kosmiczny, nastawiony będzie także na rozwój innowacji niezbędnych biznesowi. – Powstanie w Nowym Kisielinie centrum patentowe. Plany są mocno zaawansowane i realne, również te dotyczące portu lotniczego. Zainwestowaliśmy tam kilka lat temu i natężenie ruchu pasażerskiego pokazuje, że było warto – zapewnia Elżbieta Anna Polak.

Swój wkład w rozwój kosmicznej „twarzy” województwa lubuskiego mają parlamentarzyści. W tej dziedzinie od dawna aktywni są posłowie Waldemar Sługocki i Bogusław Wontor. Mocno wspierają działania samorządu województwa, gdy idzie o budowę Parku Technologii Kosmicznych.

– Gdyby człowiek nie podejmował się wyzwań, do niczego by nie doszedł i nic nie osiągnął. Jeśli po drodze nie znajdą się jakieś nieplanowane przeszkody, wierzę, że uda się wprowadzić poczynione pomysły w życie. Chcielibyśmy, aby Lubuskie było numerem „1” w Polsce pod kątem innowacji oraz nowoczesnych technologii –  podsumowuje poseł Bogusław Wontor.

Obejrzyj materiał wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Miasto wsparło gorzowską AJP (WIDEO)

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i prof. dr hab. Elżbieta Skorupska – Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża, podpisali umowę dotyczą finansowego wsparcia działań naukowych

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content