Województwo lubuskie odwiedził Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Spotkał się z zarządem województwa. Poza tym zobaczył park technologiczny w Nowym Kisielinie i lotnisko w Babimoście. Wspomniał, ze z lubuskiego portu mogłyby w przyszłości odbywać się starty na orbitę za pomocą rakiety podwieszanej pod samolot.
W województwie lubuskim już teraz znajduje się Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Poza tym trwa budowa Parku Technologii Kosmicznych. – Lubuskie jest otwarte na technologie kosmiczne i dostrzega szansę, jaką stanowią dla rozwoju całego kraju. Rozmawialiśmy o udziale w międzynarodowym kongresie astronautycznym. Dyskutowaliśmy o utworzeniu centrum zarządzania kryzysami Europejskiej Agencji Kosmicznej – wylicza Grzegorz Wrochna.
Wśród pomysłów pojawiła się także wspomniana już koncepcja startów rakiet, związana z lotniskiem w Babimoście. Wymagałaby ona jednak m.in. wydłużenia pasa startowego dla samolotów z 2500 m do 3200 m. – W zakresie wynoszenia satelitów w kosmos, okazuje się, że lotnisko w Babimoście ma szereg korzystnych parametrów, jakimi nie dysponują w większości inne porty w kraju – mówi Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.
– Do zagadnień związanych z nowymi technologiami i rozwojem regionu należy podchodzić kompleksowo. Przestrzeń kosmiczna oraz powietrzna mocno się ze sobą łączą w zakresie np. gospodarki, biznesu lub nauki – dodaje samorządowiec, który nie wyklucza dodatkowych inwestycji na lotnisku w Babimoście.
Czy kosmiczne pomysły mają szansę na realizację? Ostatecznie zależy to od wielu czynników, ale jak przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak, urząd marszałkowski nie boi się inwestować w tę branżę. Potwierdzeniem tych słów może być chociażby budowa Parku Technologii Kosmicznych. Jedyny taki obiekt powstaje z inicjatywy urzędu marszałkowskiego w Nowym Kisielinie. Jego partnerami są Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych PAN i firma Hertz Systems LTD. Będzie kosztował ponad 71 mln zł. Zainwestowane środki mają uczynić z województwa lubuskiego wiodący ośrodek inżynierii kosmicznej oraz satelitarnej.
– Konsekwentnie realizujemy plany w zakresie innowacyjnego przemysłu. Do strategii wpisaliśmy również lubuską sieć innowacyjnych start-upów. Stawiamy na ludzi młodych. Finansujemy koła naukowe oraz widzimy już, jakie prace powstają. Młodzi ludzi nie wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i po prostu to robią – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak.
Park, choć z nazwy kosmiczny, nastawiony będzie także na rozwój innowacji niezbędnych biznesowi. – Powstanie w Nowym Kisielinie centrum patentowe. Plany są mocno zaawansowane i realne, również te dotyczące portu lotniczego. Zainwestowaliśmy tam kilka lat temu i natężenie ruchu pasażerskiego pokazuje, że było warto – zapewnia Elżbieta Anna Polak.
Swój wkład w rozwój kosmicznej „twarzy” województwa lubuskiego mają parlamentarzyści. W tej dziedzinie od dawna aktywni są posłowie Waldemar Sługocki i Bogusław Wontor. Mocno wspierają działania samorządu województwa, gdy idzie o budowę Parku Technologii Kosmicznych.
– Gdyby człowiek nie podejmował się wyzwań, do niczego by nie doszedł i nic nie osiągnął. Jeśli po drodze nie znajdą się jakieś nieplanowane przeszkody, wierzę, że uda się wprowadzić poczynione pomysły w życie. Chcielibyśmy, aby Lubuskie było numerem „1” w Polsce pod kątem innowacji oraz nowoczesnych technologii – podsumowuje poseł Bogusław Wontor.
Obejrzyj materiał wideo: