Marszałek Polak: – Spotkajmy się na wschowskim rynku

Marszałek Elżbieta Anna Polak podczas pikniku zdrowia. Fot. radio Elka
O naszym pikniku zdrowia piszą już za granicą. Na razie województwa. Wywiad z lubuską marszałek Elżbietą Anną Polak opublikowały media ukazujące się w Lesznie i okolicy. To zaproszenie na kolejny Lubuski Piknik Zdrowia i Profilaktyki, który odbędzie się we Wschowie 17 lipca br. w godz. 11.00-15.00. Co mówiła w radiu Elka marszałek o imprezie?

Pani Marszałek, skąd w ogóle pomysł na taką imprezę jak „piknik zdrowia”? To dość nietypowe wydarzenie…

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego: Idea była prosta. A zrodziła się już 13 lat temu! Byłam wówczas wicemarszałkiem odpowiedzialnym za ochronę zdrowia w regionie. Zależało mi na promocji profilaktyki i zdrowego stylu życia, ale nie poprzez konferencje czy ulotki, tylko w praktyce! Od początku imprezy odbywały się w weekendy, kiedy ludzie mają więcej wolnego czasu i na luzie mogą skorzystać z medycznej oferty – wielu szpitali zgromadzonych w jednym miejscu. Zawsze towarzyszą temu atrakcje, aktywne zabawy dla dzieci, rodziców i dziadków. Przy okazji na imprezach prezentują się też lokalni wystawcy. Wiem, że we Wschowie zapowiedzieli się m.in. pszczelarze.

Co nas czeka we Wschowie? Jakie stoiska medyczne się tu znajdą?

Jedno z moich „ulubionych” badań – kontrola płaskostopia i postawy na podoskopie. To specjalność Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie. Polecam to szczególnie rodzicom małych dzieci. Przy okazji wyniki badania będzie można omówić ze specjalistami. Nie zabraknie drobnych badań krwi, pomiaru ciśnienia. Szczególnie bogatą mamy ofertę związaną z badaniami profilaktycznymi – skupiamy się na promocji badań w kierunku raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy, ale także nowotworów głowy i szyi, płuc czy rehabilitacji narządów ruchu. To bezpłatne projekty, które są finansowane ze środków Unii Europejskiej. Będzie też akcent lokalny – nasze zaproszenie na Piknik przyjął wschowski Nowy Szpital, który na swoim stoisku będzie miał m.in. poradnictwo w zakresie leczenia ran, pielęgnacji stomii i fizjoterapii. Na pole piknikowe zajedzie też ambulans, co jest okazją do zwiedzenia karetki od środka i nauki pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem profesjonalistów. Dzieci zapraszam także do dentobusu na badanie. Każdemu przebadanemu maluchowi gwarantuję nagrodę – darmową zabawę na dmuchanym placu zabaw!

Podobno wybór Wschowy nie był przypadkowy?

To prawda! Ale warto przemyśleć dlaczego… Nasze pikniki realizujemy na obszarach tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie zgłaszalność na badania profilaktyczne jest najniższa. To oznacza, że tu za mało osób się bada! Drogie panie! Zapraszam na cytologię i mammografię! A i kobiety, i mężczyzn namawiam także na kolonoskopię. Wymówki się skończyły!

 

 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content