Halo, tu radio Młodych Lubuszan. Trwa nabór do Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych

fot. pixabay.com
Do końca lipca Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „RAZEM” z Gorzowa Wlkp. we współpracy ze Stowarzyszeniem NOVUM czekają na chętnych, chcących spróbować swoich sił w dziennikarstwie radiowym. Nie trzeba posiadać doświadczenia czy specjalnych umiejętności. Wystarczą chęci, otwartość na drugiego człowieka i pomysł na temat. Radio ruszy już w sierpniu.

Programy w młodzieżowym regionalnym radio internetowym „Młody Obywatel FM” tworzone będą w formie nagrań-podcastów. Tematy mają dotyczyć ważnych spraw dla młodzieży z naszego regionu i będą tworzone przez nich samych. Są już pierwsi chętni i odważni. Miłosz Leśnicki ze Strzelec Krajeńskich chce się zająć tematyką sportową. Mówi, że udział w takim projekcie to dobry początek, by przekonać się czy to zawód dla niego. – Zobaczę jak w praktyce wygląda taka praca i sprawdzę siebie „w warunkach bojowych”. Sprawdzę, czy nie zje mnie trema, czy poradzę sobie z wywiadami, i czy to coś w ogóle jest dla mnie – śmieje się Miłosz.

Na nowe doświadczenie życiowe otwarta jest też Marta Skowronek z Gorzowa Wlkp., która postanowiła włączyć się w tworzenie radia razem z 10-letnim synem Wojtkiem. – Będę chciała nie tylko podzielić się spostrzeżeniami, ale także zachęcać innych do działania. Postaram się, aby było dużo o kulturze i lokalnych problemach – wymienia pani Marta. Jej syn dodaje, że będzie chciał opowiedzieć innym, jak widzi świat.

Do projektu zgłaszają się też osoby, które w „temacie” trochę już działały.  – To dla mnie szansa na polepszenie umiejętności związanych z tworzeniem podcastów. Nagrywanie ich jest moim hobby. Prowadzę cykl podcastów w gorzowskim I LO „Puszkin Podcast” i coraz poważniej myślę o zawodzie dziennikarza radiowego. Praca z dyktafonem i rozmowa z drugim człowiekiem jest zawsze świetnym doświadczeniem – cieszy się z inicjatywy gorzowianka Pola Kosicka-Olkowska. Polę zapewne szybko poznają mieszkańcy Gorzowa, bo już zapowiedziała, że chce przeprowadzać sondy uliczne.

W poszukiwaniu nowych trendów

Pomysł na młodzieżowe radio internetowe jest poszerzeniem oferty młodzieżowych mediów w regionie, które zapoczątkowało Stowarzyszenie NOVUM. Chodzi o młodzieżową telewizję internetową „Młody Obywatel TV” i gazetę „Młody Obywatel”, które powstały w 2020 r. Inicjatywy spotkały się z dużym zainteresowaniem (stworzone przez młodzież programy i czasopismo w wersji cyfrowej można znaleźć na www.mlodyobywatel.fam.org.pl). Zachęceni sukcesem pomysłodawcy postanowili rozszerzyć ofertę skierowaną do młodzieży i zainicjowali powstanie radia. – Robimy je w formie podcastów, bo zauważamy zmieniające się trendy. Młodzież odchodzi od słuchania radia analogowego na rzecz rozgłośni internetowych publikujących podcasty, które można odsłuchać w dowolnej chwili – wyjaśnia nam Mariusz Sobkowiak ze Stowarzyszenia „RAZEM”.

Popularność podcastów rzeczywiście nieustannie rośnie. W Polsce od 2019 roku zainteresowanie taką formą audycji wzrosło dwukrotnie w porównaniu do poprzednich lat, i był to bardziej dynamiczny przyrost niż w krajach na zachodzie, jak np. w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii (boom na podcasty w tych krajach nastąpił wcześniej).

Promować nasz region

Każdy podcast ma promować województwo lubuskie i zawierać spot promocyjny stworzony przez uczestników projektu. Stowarzyszenie zakupiło już sprzęt niezbędny do pracy młodzieżowych dziennikarzy. Programy mają być nagrywane od sierpnia do końca listopada 2022 r. Tematyka programów dotyczyć będzie spraw społecznych ważnych dla młodych mieszkańców regionu. Nie zabraknie rozmów dotyczących ochrony środowiska, kultury niszowej, aktywności społecznej młodych Lubuszan, wolontariatu, czy sportu. Wszystkie nagrane programy zostaną udostępnione w Internecie na stronie Stowarzyszenia RAZEM: www.stowarzyszenierazem.wordpress.com.

Jeśli chcesz dołączyć do redakcji, wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie: https://stowarzyszenierazem.wordpress.com/nasze-projekty/mlody-lubuszanin-fm/ i prześlij go na adres mailowy: stowarzyszeniesilrazem@gmail.com lub dostarcz osobiście, umawiając się pod nr tel. 669-847-078. Rekrutacja trwa do 31.07.2022

Pierwszeństwo w rekrutacji do projektu mają osoby z północnej części województwa lubuskiego (ze względu na dostępność sprzętu), tj. powiaty: gorzowski, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński. Dzięki realizacji większości działań w formie online możliwe będzie włączenie także mieszkańców południowej części Lubuskiego.

*Projekt jest współfinansowany ze środków Województwa Lubuskiego w ramach Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych

Projekty w ramach LOIM kładą nacisk na promowanie świadomości obywatelskiej, praworządności i przestrzegania praw człowieka. Na zdjęciu: poprzednie inicjatywy Stowarzyszenia to m. in. „Młody Obywatel TV”.

LUBUSKIE OBYWATELSKIE INICJATYWY MŁODZIEŻOWE

Głównym celem powołania inicjatywy przez lubuski samorząd była chęć rozbudzenia aktywności w młodych ludziach, ich obywatelskości, pokazania, że warto działać również na rzecz innych, spełniać marzenia, ale też wskazać, że w naszym regionie warto zostać na stałe. Tu rozwijać siebie i swoje pasje, realizować się zawodowo, rodzinnie i społecznie. Dlatego szczególny nacisk w pomysłach LIOM-ów kładziony jest na promowanie świadomości obywatelskiej, praworządności i przestrzegania praw człowieka. Mile widziane jest też promowanie ochrony środowiska, zdrowego stylu życia czy wolontariatu.

Kontakt:

Departament Promocji i Strategii Marki UMWL

tel. 68 45 65 560 lub 68 45 65 467

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content